Hayat Lokmasını yutmayan çocuk intikam alıyor

Lokmasını yutmayan çocuk intikam alıyor

Uzmanlar yemek yemek istemeyen çocuğun peşinden koşulmaması gerektiğini ifade ederek, elde tabakla çocukların peşinden koşmak yerine, çocukların aç bırakılmasını tavsiye etti. Psikolog Levent Erdem, yemek yerken çocuğa yapılan duygusal baskı ve şantajın ileride çocuğun vereceği kararlarda etkili olacağını söyledi. Yemek yemeyen çocuğun sebebinin ebeveyn olduğunu anlatan Erdem, ağzındaki lokmayı ısrarla yutmayan çocuğun intikam duygusuyla bu davranışı sergilediğini kaydettti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Lokmasını yutmayan çocuk intikam alıyor
Psikolog Levent Erdem, yemek yerken çocuğa yapılan duygusal baskı ve şantajın ileride çocuğun vereceği kararlarda etkili olacağını söyledi.
Anne ve babanın yeme davranışında etkin rol aldığını belirten Psikolojik Danışman Levent Erdem, “Çocuğunun peşinden, elinde tabak ile koşturan ve kaşığın ucundaki yemeği çocuğun ağzına tıkıştırmaya çalışan anneleri görmeyeniniz var mı? Bunu da anne için ye, bu lokmayı da baba için... Anne ve babalar bununla da yetinmiyor 'Yemezsen üzülürüm, ağlarım' gibi duygusal şantajlara başvuruyor" derken, bu duygusal baskılar çocuğun ilerideki yaşamında anne babayı üzmemek için istemediği, inanmadığı bir davranış yapısını sergilemesi gibi olumsuz izler bırakabilir. Bu çocuklar beklentilerini doğrudan söylemeyen, kendini ifade ederken ilgisiz ve dolaylı yolları kullanan, iletişim sorunları yaşayan yetişkinlere dönüşebilir" şeklinde konuştu.

Yemeyen çocuğun sebebi anne-baba

Çocuğun yemek yememe davranışının nedeni, eğer tıbbi bir rahatsızlık yoksa, çoğu zaman anne babadır diyen Psikolog Levent Erdem “Bir başka deyişle anne babalar 'yemeyen' çocuk davranışına neden oluyor. Bunda bizim kültürünün aşırı sevecen ve korumacı olmasının etkisi de var elbette. Gittiğiniz tatil yerlerinde hangi anne ve babaların çocuğun peşinden koşarak 'hadi çocuğum şunu da ye' diye dört döndüklerine bakın. Çoğu zaman bizim insanımızdır. Yabancılarda bu durumu daha az görüyoruz. Dolayısıyla anne baba davranışı değişmedikçe çocuğun sorununda da değişiklik olmuyor" dedi

Çocuk beslenmesinde 10 büyük hata
HAYAT
Çocuk beslenmesinde 10 büyük hata


Çocuğun sofraya gelmesini sağlayın

Psikolog Levent Erdem, elinde tabakla saatlerce çocukların peşinde koşan anne ve babaların tabağın yarısındaki yemeği yedirince kendimi mutlu hissettiğini, çoğunlukla da bu davranışla kendi anneliğini onaylayarak başarılı hissettiğinin altını çizerek, “Zaman içinde yapılan bu hatalı anne baba tutumu, güçlenerek devam edecek. Ayrılan zaman, dökülen dil artacak. Tüm bu çabalara paralel, çocuktaki yememe davranışı daha da güçlenecek. Annelere tavsiyemiz, bırakın çocuklar aç kalsın. Elinizde tabakla etrafında dolaşmayın. Sofra düzeninizi kurun ve bu düzen içinde çocuğunuzun mama sandalyesinde bile olsa sofraya gelmesini sağlayın. Masada yemek için aileye bir süre tanıyın. Çocuk yarım saat içinde yemeğini bitirip kalkmıyorsa sofrayı kaldırın. Bir sonraki öğün ya da ara öğüne kadar bir şey vermeyin. Abur cubur yedirmeyin. Gün içinde sabırla bu rutini tekrar edin. Bir süre sonra o size uymak zorunda kalacak. Bedeni güçsüz kalmaz, acıkınca kendisi yemek yemek isteyecektir merak etmeyin" diye konuştu.

Et yemeyen çocuklara dikkat!
HAYAT
Et yemeyen çocuklara dikkat!


Anne ve babanın tutarlı davranması şart


Anne ve baba tarafından, farkında olmadan ortaya çıkarılan çocuktaki yememe davranışı, yine anne baba tarafından, doğru yöntem ve davranışlar kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Psikolog Erdem bunun için gerekirse anne babanın doğru davranış için eğitim almasının doğru olacağını, anne babanın tutarlı ve doğru davranışları ile çocuğun sorununun da azalacağını ifade etti. Erdem “Bu davranışların çocuk tarafından kullanılmaya başlaması yani 'yemek yerim ama istediğimi yaparsanız' şekline dönmesi çocuk açısından bir uzmana başvurulması zamanının geldiğini gösterir. Bu davranışın düzeltilmemesi yaşam kalitesini ve ilişkilerini zaman içinde bozacak çocuğu ben merkezci ve rüşvetçi bir davranış kalıbına sokacaktır" dedi.

Ağzına verilen lokmayı yutmayan, saatlerce tutan çocukların ailelerinin dikkatini çekmeye çalıştığını, intikam almak için lokmaları yutmadığını söyleyen Psikolog Levent Erdem, ailenin bir karşı strateji geliştirip sevgi bağını zedelemeden prensip oluşturması gerektiğini söyledi.

Çocuğunuza 'yemek ye' demeyin
HAYAT
Çocuğunuza 'yemek ye' demeyin

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.