|

Sultan Abdülaziz'in resimleri Viyana'da

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in resimlerinin yer aldığı "Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi", 16-30 Mart tarihleri arasında Viyana'da sergilenecek.

Yeni Şafak
15:52 - 11/03/2016 Cuma
Güncelleme: 13:55 - 11/03/2016 Cuma
AA

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in resimlerinin yer aldığı "Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi", Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği'nin (UKSD), Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle Avusturya'nın başkenti Viyana'da sergilenecek.UKSD Başkanı Mustafa Hilmi Baş, sergiye ilişkin, 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in eskizlerinin yer aldığı sergiyi ilk kez 2013 yılında İstanbul Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde düzenlendiklerini belirterek, "Etkinlik, padişahın pek bilinmeyen bir özelliğini gündeme getirmesi bakımından kamuoyunda ilgiyle karşılanmıştı. Bunun üzerine, serginin Sultan Abdülaziz'in ziyaret ettiği üç Avrupa başkentinde tekrar edilmesinin anlamlı olacağını düşündük. Böylece projeyi üç aşamalı etkinlikler dizisi halinde tasarlayarak 2016 yılı içinde farklı tarihlerde Viyana, Paris ve Londra şehirlerinde Avrupa kültür çevrelerinin dikkatine sunmaya karar verdik" değerlendirmesinde bulundu."

Sultan Abdülaziz resmi olarak Avrupa ülkelerini ziyaret eden ilk ve tek Osmanlı padişahıdır"


Baş, Sultan Abdülaziz'in 1861'de kardeşi Sultan Abdülmecid'in ölümü sonrası tahta çıktığını söyleyerek, şunları anlattı:"Sultan Abdülaziz resmi olarak Avrupa ülkelerini ziyaret eden ilk ve tek Osmanlı padişahıdır. Fransa imparatoru üçüncü Napolyon'un daveti üzerine gerçekleşen ve Batı'da büyük yankı uyandıran bu seyahat sırasında 1867'de Paris'te düzenlenen Uluslararası Sergi'nin açılışına şeref konuğu olarak katılmış. Daha sonra da Londra ve Viyana'ya gitmiş, bu şehirlerde sarayları, müzeleri ve resim sergilerini ziyaret etmiş."Fransız ressam Guillemet ile Polonyalı ressam Chlebowski'nin Sultan Abdülaziz'in portresini çizdiği bilgisini veren Baş, İngiliz heykeltıraş Fuller'in de at üstünde heykelini yaptığını aktardı.#Sultan Abdülaziz
#Viyana
#Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergi
8 yıl önce