Hayat Yücel Çakmaklıyı sinema dünyası unutmadı

Yücel Çakmaklı’yı sinema dünyası unutmadı

Sanat hayatı boyunca Türk sinemasında milli ve manevi değerleri sinemaya aktarma çabasında olan usta yönetmen, senarist ve yapımcının vefat yıl dönümünde Zincirlikuyu’daki mezarı başında Kur'an-ı Kerim okundu. Yönetmen ve yapımcı Mesut Uçakan “Hiç kimsenin ayıbını araştırmazdı, yüzüne vurmazdı. Çok da enerjikti, yaşına rağmen olağanüstü enerjik bir tarafı vardı. Bizim moralimiz bozulduğu zaman motive ederdi. Sürekli üretmek, bir araya gelmek, bir şey ortaya çıkarmak çabası içerisindeydi” diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yücel Çakmaklı’yı sinema dünyası unutmadı
Yücel Çakmaklı mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Milli sinema akımının öncü yönetmeni, senarist ve yapımcı Yücel Çakmaklı, vefatının 12. yılında yad ediliyor. Usta sinemacının Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma programı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duasıyla başladı.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Çakmaklı'nın Türk sinema tarihinde etkili bir isim olduğunu söyledi. İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Çakmaklı'yı 1980’li yıllarda tanıdığını belirtti. Kuralay, “Yücel Çakmaklı 72 yıllık ömründe çok sayıda film, belgesel ve dizi sığdırmış, hem yapımcı hem de yönetmen olarak milli sinemanın öncüsü, ön açıcısı olarak hayatını tamamlamıştır.” dedi.

TÜRK SİNEMASINA EMEĞİ BÜYÜK

Yönetmen Nazif Tunç, Çakmaklı'yı, vefatın üzerinden 12 yıl geçmiş olmasına rağmen halen bayrağını devralmak isteyenlerin olduğu bir sinema önderi olarak ifade etti.

Tunç, etrafını yeşillendiren, bereketlendiren bazı ırmakların var olduğuna değinerek, “Tuna gibi ülkeleri dolaşır, insanlara bereket sunar, Nil gibi o kuraklıklarda etrafını yeşertir, Kızılırmak gibi bütün Anadolu’yu baştan başa dolaşarak her yere bereket, yenilik ve verim götürür. Yücel Çakmaklı da 50 yıl kadar kurak bir şekilde devam etmiş, halkıyla inancıyla kopmuş bir sinemaya ulu bir çay gibi bereket, verimlilik ve inanış getirdi. O yüzden de sonsuza kadar kanatlarını arayan bir insan olarak, bir sinemacı olarak anılacak.” değerlendirmesini yaptı.

Yücel Çakmaklı
Yücel Çakmaklı

KİMSENİN AYIBINI ARAŞTIRMAZDI

Yönetmen ve yapımcı Mesut Uçakan, Çakmaklı'nın Türk sinema tarihinde bir yol açıcı konumunda olduğunu, 1970›li yıllarda çektiği «Birleşen Yollar» filmiyle ilgi gördüğünü ve toplumun değerlerine sahip bir sinema yapma gereğini gösterip anlatmaya çalıştığını söyledi.

Bunun o dönemde ilk olduğunu belirten Uçakan, “Daha önce de dini filmler çekiliyor olsa dahi ticarete dönük İslam ile alakası olmayan kişiler tarafından çekiliyordu. Ama Yücel ağabey, bunu toplumu kurtarıcı bir iksir olarak yapılabileceği noktasında kendi değerlerimize, milli değerlerimize sahip çıkmak şeklinde, milli sermaye kavramı adı altında yapmaya çalıştı.” diye konuştu.

Gelecek nesillerin Çakmaklı'nın başlattığı milli sinema ruhunu yaşatmaya devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Uçakan, usta yönetmene ilişkin şunları söyledi:

“Sinemada çok yakın dostluklarımız oldu. İyi bir insandı, hiç kimsenin ayıbını araştırmazdı, yüzüne vurmazdı. Çok da enerjikti, yaşına rağmen olağanüstü enerjik bir tarafı vardı. Bizim moralimiz bozulduğu zaman motive ederdi. Sürekli üretmek, bir araya gelmek, bir şey ortaya çıkarmak çabası içerisindeydi.”

İhsan Kabil ise, “Ondan sonra gelen gençler de bu yolda devam ediyorlar. Hala onun sinema anlayışını, duygusunu ve söylemini ortaya koyan gençler var ve bu çok umut verici.” değerlendirmesini yaptı.

“Birleşen Yollar”, “Minyeli Abdullah”, “Diriliş”, “Kızım Ayşe” adlı unutulmayan filmleriyle “Kuruluş”, “Küçük Ağa” ve “IV. Murat”ın da arasında bulunduğu ses getiren dizilerle hatırlanan ünlü yönetmenin yad edildiği programa Cemil Nazlı, Abdülhamit Avşar, Recep Seyhan, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Harun Yöndem ve Bilal Arıoğlu’nun arasında bulunduğu sanat dünyasından isimler de katıldı.

Çakmaklı’nın sinema serüveni
HAYAT
Çakmaklı’nın sinema serüveni

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.