Koronavirüs Toplum Bilimleri Kurulu Üyesinden koronavirüs açıklaması Vaka sayıları düşüşe geçebilir

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesinden koronavirüs açıklaması: Vaka sayıları düşüşe geçebilir

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kovid-19 vaka sayılarındaki artış hızında bir miktar azalma yaşandığını belirterek, "Şu an dünyadaki düşüş eğilimini de dikkate aldığımızda, vaka sayıları bir parça daha böyle gidip sonra sabitleşip ardından da aşağı doğru yön alabilir." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesinden koronavirüs açıklaması: Vaka sayıları düşüşe geçebilir
Foto/arşiv

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı İlhan, yaptığı açıklamada, 25 Temmuz-1 Ağustos arasındaki haftalık vaka sayılarındaki artışa işaret ederek, günlük yaklaşık 58 bin yeni vaka görüldüğünü, 48 vatandaşın ise vefat ettiğini belirtti.

Bu rakamların bir önceki hafta günlük 52 bin civarında olduğunu aktaran İlhan, "Şu an bir artışın devam ettiğini söylemek mümkün ama artış hızının bir parça azaldığını gözlemliyoruz. Bu dünyada da böyle. Dünya genelinde son bir hafta içinde pik yapan değerlerin aşağıya doğru yöneldiğini görüyoruz." ifadesini kullandı.

İlhan, vaka sayılarındaki azalma beklentilerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vaka sayılarındaki azalma belli bir pik seviyesini görüldükten sonra gerçekleşiyor. Bu nedenle eylül başına kadar olan dönemde vakalar bir miktar daha yukarı gidebileceği gibi sabitleşip aşağı yönlü seyre de geçebilir. Dünyada, özellikle yakınımızda olan Avrupa bölgesindeki düşüş eğilimini ve Türkiye'ye yansımalarının genellikle iki hafta sonra olduğunu dikkate aldığımızda, vaka sayılarının bir parça daha böyle gidip sonra sabitleşip ardından da aşağı doğru yön alabileceğini düşünebiliriz."

"15 gün-1 ay içinde rakamlar aşağı inebilir"

Bununla birlikte vaka sayılarındaki düşüşün birkaç faktöre bağlı olduğuna dikkati çeken İlhan, yeni varyantlardaki bulaştırıcılık düzeyi, insanların bireysel önlemlere uyması, aşı ve hastalığı geçirmeyle insanların Kovid-19'a karşı bağışıklık kazanmasının vaka sayılarını doğrudan etkilediğini vurguladı.

Bu etkenlerde olumlu bir süreç olmadığı sürece vaka sayılarının benzer gidebilme ihtimalinin de bulunduğunu anlatan İlhan, "Fakat genel olarak bakıldığında, bulaştırıcılığın artık belli bir doygunluğa ulaştığını düşündüğümüzde önümüzdeki 15 gün-1 ay içinde rakamlar aşağı doğru da gidebilir." görüşünü paylaştı.

Hatırlatma dozu ve grip aşısı uyarısı

Prof. Dr. İlhan, şu an için bireysel önlemler, maskeye uyum konusunda toplumun tam olarak gereken hassasiyeti göstermediğinin altını çizerek, bunun aşılamanın önemini daha da artırdığını anlattı.

Herkese bir an önce hatırlatma dozu ve eksik doz aşılarını yaptırmalarını öneren İlhan, "Ayrıca eylül, ekim aylarında grip mevsiminin de başlayacağını dikkate almamız gerekiyor. Vatandaşlarımız şu an hatırlatma dozlarını olur, eylül-ekim gibi de grip aşılarını olursa sürecin en az hasarla atlatılabileceğini söylemek mümkün olur." diye konuştu.

Yaz döneminin bitmesi, insanların tatil beldelerinden büyükşehirlere dönmesi ve okulların açılmasıyla birlikte riskin artması ihtimalinin de bulunduğunu dile getiren İlhan, "Şu an yapılabilecek en doğru şey, kalabalık, kapalı alanlarda maske takmak ve aşılarımızı tamamlamak." önerisinde bulundu.

Koronavirüs belirtileri güncellendi: En sık görülen semptomlar
FOTOĞRAF 25
Title
Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yayımladığı haftalık rapora göre, geçen hafta dünya genelinde 5,7 milyon Covid-19 vakası tespit edilirken vaka sayısı önceki haftaya göre yüzde 6 arttı.
Title
Mart 2022den itibaren azalan vaka sayısı, haziranın ikinci yarısından itibaren yeniden artış eğilimine girdi. Artışın Omicron varyantının bulaşıcılığı yüksek BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının dünyada giderek hakim hale gelmesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Title
Öte yandan DSÖ, vaka artışına karşın virüse bağlı ölümlerde belirgin artış görülmediğini kaydetti. Geçen hafta dünya genelinde 9 bin 800 ölüm kaydedilirken, rakam önceki haftaya göre değişiklik göstermedi.
Title
Bölgesel olarak, en yüksek vaka artışları, yüzde 28 ile Batı Pasifik ve yüzde 25 ile Orta Doğuda görüldü. Vaka sayısı Afrikada yüzde 33, Kuzey ve Güney Amerikada yüzde 1 azalırken Güneydoğu Asyada yüzde 5, Avrupada yüzde 4 arttı.
Title
Haftalık ölüm sayıları ise Orta Doğuda yüzde 78, Güneydoğu Asyada yüzde 23 artarken Afrikada yüzde 17, Batı Pasifikte yüzde 10, Kuzey, Güney ve Orta Amerikada yüzde 1 azaldı, Avrupada sabit kaldı.
Title
Covid-19 verilerinin derlendiği Worldometer internet sitesine göre, Kovid-19 salgınının başından bu yana dünya genelinde 567 milyondan fazla vaka saptandı, virüs nedeniyle 6 milyon 387 binden fazla insan hayatını YENİ SEMPTOMLAR AÇIKLANDIİngilterede Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) corona virüse yakalanan kişilerin bildirdiği yeni semptomları açıkladı.
Title
En sık görülen corona virüs belirtileri:En sık görülen koronavirüs belirtileri:
Title
KOKU KAYBI - YÜZDE 10
Title
KULAK AĞRISI- YÜZDE 11
Title
NEFES DARLIĞI - YÜZDE 11
Title
TERLEME VEYA TİTREME - YÜZDE 12
Title
ATEŞ - YÜZDE 13
Title
GÖĞÜS AĞRISI - YÜZDE 13
Title
KOKU HİSSİ DEĞİŞİMİ - YÜZDE 13
Title
GÖZ AĞRISI - YÜZDE 14
Title
LENF BEZLERİNİN ŞİŞMESİ - YÜZDE 15
Title
BAŞ DÖNMESİ - YÜZDE 18
Title
KAS AĞRISI - YÜZDE 25
Title
YORGUNLUK - YÜZDE 27
Title
HAPŞIRMA - YÜZDE 32
Title
SES KISILMASI - YÜZDE 35
Title
BALGAMLI ÖKSÜRÜK - YÜZDE 37
Title
BURUN AKINTISI - YÜZDE 40
Title
KURU ÖKSÜRÜK - YÜZDE 40
Title
BURUN TIKANIKLIĞI - YÜZDE 40
Koronavirüs belirtileri güncellendi: En sık görülen semptomlar
Dünyada koronavirüs vakalarının son beş haftadır yeniden yükselişe geçtiği bildirildi. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) son dönemde artan koronavirüs vakaları sonrasında vakalarda görülen semptomları güncelledi. Peki en sık görülen semptomlar neler? Koronavirsün yeni semptomlarında boğaz ağrısı var mı? İşte detaylar...

Eşi tarafından öldürülmüştü: Koronavirüs testi pozitif çıktığı için organları bağışlanamayacak
GÜNDEM
Eşi tarafından öldürülmüştü: Koronavirüs testi pozitif çıktığı için organları bağışlanamayacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.