Teknoloji Katılacağımız en iyi yarışma Teknofest

Katılacağımız en iyi yarışma Teknofest

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen “Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması”, Bursa’nın ev sahipliğinde başladı. Yarışmaya 600’ün üzerinde takım katılıyor. Okulda her şeyi öğrenmenin mümkün olmadığını dile getiren Cihangir Takımı’ndan Hatice Adıgüzel, bunun için alanında Türkiye’nin en iyisi olan Teknofest’teki yarışmaya katılmaya karar verdiklerini söyledi.

Abone Ol Google News
Burak Doğan Yeni Şafak
​Katılacağımız en iyi yarışma Teknofest
6 gün sürecek yarışmada liseler, üniversiteler ve serbest kategorilerin olduğu 3 kulvarda gerçekleşecek.

Teknofest teknoloji yarışmaları kapsamında, TÜBİTAK’ın yürütücülüğünde düzenlenen insansız hava aracı (İHA) yarışması ve liseler arası İHA yarışması bu yıl Bursa’da gerçekleştiriliyor. 6 gün sürecek yarışmada liseler, üniversiteler ve serbest kategorilerin olduğu 3 kulvarda gerçekleşecek. 312 takımın katılımıyla gerçekleşen organizasyonun bu seneki ayağına katılan takım sayısı 600’ün üzerinde oldu. Yarışmacı takımlardan İHA’ların başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar otonom gidebilmesi ve bir takım görevlerin yerine getirebilmesi isteniyor.

Gençlerin roketleri TEKNOSEFT 2021 Roket Yarışması kapsamında gökyüzüne fırlatıldı
GÜNDEM
Gençlerin roketleri TEKNOSEFT 2021 Roket Yarışması kapsamında gökyüzüne fırlatıldı

YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

  • Teknofest 2021 kapsamında lise ve üniversite öğrencileri ile mezunların katıldığı savaşan insansız hava araçları yarışmasına 392 takım başvuru yaptı. Başvuran takımlar arasından 42’si finale kalmaya hak kazandı. Uluslararası insansız hava araçları yarışmasına başvuruda bulunan 679’dan takım arasından ise 190 takım finale kaldı. TÜBİTAK yürütücülüğünde bu yıl ikinci kez düzenlenen liseler arası insansız hava araçları yarışmasına da 810 takım başvuru yaptı ve 138 takım finale kaldı.

3 KATEGORİDE YARIŞACAKLAR

Uluslararası İHA yarışması ve liseler arası İHA yarışması döner kanat, sabit kanat ve serbest görev olmak üzere 3 kategoride düzenleniyor. Liseler Arası İHA yarışması döner kanat ve sabit kanat olmak üzere her bir kategori için performans birincilik ödülü 25 bin, ikincilik ödülü 20 bin ve üçüncülük ödülü 15 bin lira olarak belirlendi. Yarışma kapsamında her bir kategori için mansiyon ödüllerinin yanı sıra her kategorinin birincilerine özel ödüller de verilecek. Liseler arası İHA yarışması serbest görev kategorisinde dereceye giren yarışmacılar; altın, gümüş, bronz ve mansiyon performans kategorilerinde toplam 380 bin lira değerinde ödüller kazanacak.

Selçuk Bayraktar:  Gökyüzünde onlarca İHA'nın uçuyor olması heyecan verici
FOTOĞRAF 14
Title
İHA konusundaki farkındalığı artırıp yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izleyip gelişmelere katkı sağlamak, katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmalara ilgi her geçen yıl artıyor.
Title
TEKNOFEST 2021 kapsamında, lise ve üniversite öğrencileriyle mezunların katıldığı, Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışması'na 392 takım başvuru yaparken, bunlardan 42’si finale kalmaya hak kazandı.
Title
PROJELERİ İNCELEDİ <br> <br> ‘Sabit kanat’ ve ‘döner kanat’ olmak üzere iki kategoriden oluşan Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışmaları, Yunuseli Havaalanı’nda etkinliğin 3’üncü gününde devam ediyor.
Title
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı ve BAYKAR Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, etkinliğe katıldı.
Title
Takımlarla tek tek sohbet ederek, projeleri inceleyen Bayraktar, sabit kanat yarışını başlattı.
Title
Takımların üyeleriyle fotoğraf da çektiren Bayraktar, bu yılki yarışmada iddialı projelerin olduğunu belirtti.
Title
'EN ÖNEMLİ YARIŞMALARDAN BİRİ' <br> <br> Bu yıl Savaşan İHA Yarışları’nın 4’üncüsünü düzenlediklerini belirten Selçuk Bayraktar, “Savaşan İHA Yarışması, TEKNOFEST’in en büyük ödüllü yarışması. Bugüne kadar bu ödülü kazanan takım olmadı.
Title
250 bin liralık en büyük ödül, bu yarışmada. Buradaki amaç otomatik şekilde, bir anlamda geleceğin insansız savaş uçaklarını havada muharebe kabiliyetini geliştirmek.
Title
İt dalaşı dediğimiz o kabiliyeti geliştirme teknolojisi üzerine çalışıyorlar. Otonomi kabiliyetlerini agresif manevralar yaparak, hedefleri tanıyıp manevra üreten ve bir şekilde takip ettiği uçağa kilitlenebilen teknoloji üzerine çalışıyorlar.
Title
Döner kanat ve sabit kanat kategorisi şeklinde düzenlenmişti. İlk yarışmanın teknik şartnamesi hazırlanırken kendim de üzerinde çalışmıştım.
Title
Bizim için en önemli yarışmalardan biri. TEKNOFEST sadece savunma sanayi alanındaki yarışmalardan oluşmuyor. Sadece birkaç tanesi öyle. 35 farklı yarışmamız var.
Title
Bioteknoloji ve inovasyondan, sağlık ve yapay zekaya yarışmalar var. Gökyüzünde onlarca İHA’nın uçuyor olması heyecan verici.
Title
Renkli görüntülere tanıklık edebileceğimiz bir yarışma. Hava sert rüzgarlı olmasına rağmen yarışacak takımlarımız var.
Title
Bu yıl büyük ödüle yaklaşan takımlar var. Havada otomatik bir şekilde öndeki İHA’yı tanıyıp, ona kilitlenen araçlar var. Bu yıl birinciliğe çok yaklaşan olmuş” diye konuştu.
Selçuk Bayraktar: Gökyüzünde onlarca İHA'nın uçuyor olması heyecan verici
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bursa'da düzenlenen Savaşan İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması'na katıldı, takımları ziyaret etti. Takımların projeleri hakkında bilgi alan Bayraktar, “Bizim için en önemli yarışmalardan biri. Gökyüzünde onlarca İHA'nın uçuyor olması heyecan verici. Hava sert rüzgarlı olmasına rağmen yarışacak takımlarımız var. Bu yıl büyük ödüle yaklaşan takımlar var” dedi.

MUHTEŞEM BİR DENEYİM

  • Gaziantep Üniversitesi’nden gelen Cihangir Takımı yarışmacılarından Hatice Adıgüzel, “Yazılım ve mekanik birbiriyle bağlantılı olduğu için en önemli etkenler. İHA’da daha çok mekanik kısım ağırlıklı olduğu için daha ağır basıyor. İHA olarak hedefimiz tasarım kısmında tamamen yerli üretim. Onun dışında yer istasyonumuz da yerli üretim. Buradaki parçalarda hepimizin kendi emekleri var. Amacımız bize verilen görevleri başarıyla tamamlayarak dereceyle buradan ayrılmak. Teknofest’te olmalıyız çünkü katılabileceğimiz daha iyi bir yarışma yok. Okul, öğrenmek için her şey değilmiş. Teknofest’te bunu öğrendik. Kişisel gelişim ve deneyim için bu şarttı” dedi.

Robotaksi Binek Otonom Yarışması başladı

TEKNOFEST kapsamında, TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda heyecan başladı. Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen Bilişim Vadisi’ndeki yarışma “Özgün Araç” ve “Hazır Araç” olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Özgün Araç kategorisinde takımlardan A’dan Z’ye bütün araç üretimini ve yazılımını yapmaları beklenirken Hazır Araç kategorisinde TEKNOFEST tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırmaları isteniyor.

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.