|

Van Gölü ticareti canlandıracak

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yapımı devam eden 50 vagon taşıma kapasitesine sahip 2 feribotla Van Gölü üzerinden ticaretin geliştirilmesi planlanıyor. Tatvan Kaymakamı Erkan, "Mevcut 2 feribotun modernize edilmesi, yeni feribotların da kullanıma başlamasıyla hem yurt içi hem de uluslararası ticaret önemli ölçüde canlanacak" dedi.

Aa
00:00 - 22/10/2014 Çarşamba
Güncelleme: 10:32 - 22/10/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
Van Gölü ticareti canlandıracak
Van Gölü ticareti canlandıracak

Tatvan ilçesinde yapımı devam eden 50 vagon taşıma kapasitesine sahip 2 feribotla Van Gölü üzerinden ticaretin geliştirilmesi hedefleniyor. Tatvan Feribot İşletme Müdürlüğü'ndeki mevcut 4 feribota göre, hacim ve ağırlık kapasiteleri yüksek olan yeni feribotlar, ekonomi ve turizme katkı sunacak. Tatvan Kaymakamı Murat Erkan, mevcut 2 feribotun modernize edilmesi, yeni feribotların da kullanıma başlamasıyla yurt içi ve uluslararası ticaretin önemli ölçüde canlanacağını söyledi. Feribot işletmesine büyük önem verdiklerini ifade eden Erkan, şöyle devam etti: "Burada 2 yeni feribotumuz yapılıyor. Kullandığımız mevcut 4 feribot, çağımızda miadını doldurmuş veya doldurmak üzere olan deniz araçlarıdır. Bunların bir an önce işletmeden kaldırılarak, yerlerine yeni yapılan 2 feribotun ikame edilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Son dönemde ekip sayısının artırılmasıyla çalışmalar yoğunluk kazandı. Önümüzdeki yıl mart ayında birinci feribot tamamlanarak suya indirilmesi planlanıyor."

TATVAN-VAN ARASI ULAŞIM HIZLANACAK

Yeni feribotların, eski feribotlara oranla hacim ve kapasite yönünden daha yüksek olduğunu vurgulayan Erkan, yeni feribotların mevcutlarının 5 katı hacme, ağırlık anlamında da 10 kat daha yüksek kapasiteye sahip olduğunu ifade etti. Erkan, "Eskiler 450 ton yük taşırken, yeni feribotlar 4 bin 500 ton yük taşıyabilecek. Eski feribotlar yaklaşık 5 saatte Van'a ulaşırken, yenileri 3 ila 3,5 saatte gidecek. Yeni feribotlarla yolcu ve araç taşıması da yapılacak" dedi.

ÇALIŞAN SAYISI ARTTIRILACAK

Nursoy Şirketi şantiye şefi Fikret Uygun ise feribotların yapımına son zamanlarda hız verdiklerini ve çalışan sayısını 150 kişiye çıkarmayı planladıklarını kaydetti. Şubat ve mart aylarında hava şartlarına göre, birinci feribotu suya indirmeyi planladıklarını anlatan Uygun, "Kışın gemide her türlü önlemleri alarak, çalışmalarımızı yürüteceğiz. Atölyede de ikinci geminin parçalarını hazırlayacağız. Birinci gemiyi suya indirdikten sonra, ikinci geminin biriken bloklarını havuza koyacağız. Ayrıca bu gemilerimiz, hız ve kapasite olarak çok daha ileri teknolojiye sahip. Bunlarla taşıma ve hız artıyor, maliyetler de aşağı çekiliyor" ifadelerini kullandı.

9 yıl önce