Dünya PKK 50 bombalı araç gönderdi

PKK 50 bombalı araç gönderdi

PKK’lı teröristler Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla temizlenen bölgelere mülteci dönüşünü engellemek için sivilleri katlediyor. Son 2,5 ayda güvenli bölgeye 50 civarında bombalı araç sızdı. Çoğu ele geçerken patlayan araçlarla 100’e yakın kişi öldü.

Talha Menteş Yeni Şafak
Terör örgütü saldırılarla güvenli bölgeyi engellemeye çalışıyor.
Terör örgütü saldırılarla güvenli bölgeyi engellemeye çalışıyor.

Terör örgütü PKK/PYD, Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatı ile temizlenen bölgelerde kaos çıkarmak ve Suriyelilerin evlerine dönüşü engellemek için sivillere saldırmaya başladı. Son 2,5 ayda bölgede 50’den fazla bombalı araç sokan terör örgütü bunlardan bazılarını patlatamadı. Pazar yeri, fırın ve sınır kapısı gibi sivillerin kalabalık olduğu noktalarda patlatılan bombalı araçlarla yüze yakın insan hayatını kaybetti.

FIRIN VE PAZARLAR HEDEF

Son saldırı önceki gün düzenlendi ve yine doğrudan sivilleri hedef alındı. Tel Abyad’ın Ali Becliye köyünde bomba yüklü bir araç pazar yeri yakınlarında infilak ettirildi. Yerel kaynaklar saldırıda 11 kişinin yaralandığını açıkladı. Tel Abyad’ın Suluk kasabasında 10 Kasım’da bir fırına düzenlenen bombalı araç saldırısında da 7 kişi hayatını kaybederken, Türkmenlerin yaşadığı Hamam köyünde de bombalı 2 araç patlatılamadan etkisiz hale getirildi.

EN FAZLA SALDIRI ÇOBANBEY’E

Teröristlerin en büyük hedefi sıfır noktasındaki Çobanbey oldu. Üç gün önce bir köyde bomba yüklü araç patlatan teröristler son 2,5 ayda bazıları motosikletle olmak üzere 15’e yakın bombalı araç patlattı. Saldırılarda çoğu sivil en az 20 kişi öldü, 50’ye yakın kişi de yaralandı.

PKK’NIN OYUNU BOZULDU

En kanlı saldırı ise El Bab’da düzenlendi. Geçtiğimiz hafta düzenlenen saldırıda en az 18 kişi hayatını kaybetti. PKK’ya yakın kaynaklar saldırıyı Suriye Milli Ordusu’na (SMO) sızan bir DEAŞ’lının düzenlediğini öne sürdü. Ancak MİT saldırıyı gerçekleştiren PKK/YPG’li teröristi başarılı bir operasyonla yakaladı. SMO’dan dün yapılan açıklamada da iddialar kesin bir dille yalanlandı. Okulların tatil edildiği şehirde halk yakalanan teröristin idam edilmesi için gösteriler düzenliyor. Afrin, Cerablus ve Rasulayn da teröristlerin saldırı düzenlediği yerler arasında.

ÜÇ AYRI YÖNTEMLE SALDIRI

Yerel kaynaklara göre terör örgütü, kalabalık yerlerde patlattığı araçları şehirlere sokmak için 3 ayrı yöntem kullanıyor. Bazı yerlere bombalı araçlar bizzat teröristler tarafından bırakılarak uzaktan kumanda ile patlatılıyor. Saldırı için yerel işbirlikçiler de kullanılıyor. Tehdit veya para ile ikna edilen şahışlar, araçlarına patlayıcı yüklenerek şehir merkezlerine yönlendiriliyor.

ŞEYTANİ PLAN

Araç istenilen konuma park edildiğinde de patlayıcı infilak ettiriliyor. Diğer yöntem ise daha sinsice. SMO’nun kontrol altında tuttuğu bölgelere giden araçları durduran teröristler, sürücüyü gözaltına alıyor. Sürücü gözaltında tutulurken aracın görünmeyen bölümlerine patlayıcı yerleştiriliyor. Sürücü bırakıldıktan sonra araç takip edilerek uygun konumda araç patlatılıyor.

  • Organizatörler Kandil’den
  • El Bab’da, 18 kişinin yaşamını yitirdiği, 30 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı organize eden, saldırıda kullanılan bomba yüklü aracı temin eden, Suriye’nin Münbiç bölgesi sözde genel sorumluları ‘İskender’ ve ‘Ebu Ziyad’ kod adlı teröristlerin, PKK’nın ‘Kandil yapılanması’ ile bağlantılı olduğu belirlendi. TSK’nın Kandil başta olmak üzere terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki kamplarına yönelik başarılı operasyonları nedeniyle buradaki teröristlerin, Suriye’nin YPG/PYD kontrolündeki bölgelerine geçtiği, istihbarat raporlarına girmişti. ‘Kandil kadrosu’ndan gelen teröristlerin, YPG/PYD içinde sözde üst seviyelerde görevlendirildiği, sözde bölge sorumluluğu ve komutanlığı yaptıkları da tespit edildi. Halen rejim ve Rusya’nın kontrolünde olan Münbiç bölgesindeki teröristlerin de Kandil’den geldikleri tespit edildi.

Derdimiz petrol değil insan
GÜNDEM
Derdimiz petrol değil insan
FETÖ - Alman ortaklığı

FETÖ - Alman ortaklığı

​Almanya, Afrika'daki FETÖ okulları için seferber oldu.
Onayımız olmadan adım atamazlar

Onayımız olmadan adım atamazlar

​Ferhad Abdi Şahin'i gördüğümüz yerde etkisiz hale getireceğiz.
Asgari zammında talep farkı üç kat

Asgari zammında talep farkı üç kat

​İşçi yüzde 27 talep ederken, işveren yüzde 9 diyor.
Ahlak yoksa<br>sanat da olmaz

Ahlak yoksa
sanat da olmaz

​Savaş suçlusu Milosevic'e destek veren Handke bugün Nobel Edebiyat Ödülü 'nü alacak.
Esma<br>komutan şehit oldu

Esma
komutan şehit oldu

​Türkiye'nin sayılı kadın bomba uzmanı Esma Çevik şehit oldu.
İdlib’den göç

İdlib’den göç

​25 bin Suriyeli Türkiye sınırına göç etti.

Google seçti : 2019'un en iyi uygulaması Lokma!

Google seçti : 2019'un en iyi uygulaması Lokma!

Albayrak Medya'nın yeni sitesi Gzt Lokma, en iyi kişisel gelişim uygulaması seçildi.

İsrail aşırı sağı kullanıyor

İsrail aşırı sağı kullanıyor

Aşırı sağcı hesaplar üzerinden kurgu haberlerler yapılıyor.
İlhaka karşı genel grev

İlhaka karşı genel grev

​İşgalci İsrail güçleri plastik mermiyle müdahale etti.
Getiri şampiyonu Borsa İstanbul

Getiri şampiyonu Borsa İstanbul

​Kasım ayında yüzde 5.25 oranında kazandırdı.
Beyin implantı güçlendiriyor

Beyin implantı güçlendiriyor

​Hafızanın yüzde 15 ile yüzde 20 oranında arttığı ortaya çıktı.
Piyasalar faizde indirim bekliyor

Piyasalar faizde indirim bekliyor

​Yılın son toplantısı öncesinde gözler Merkez Bankası'na çevrildi.
Fuat Oktay'dan eleştirilere yanıt

Fuat Oktay'dan eleştirilere yanıt

Oktay: Belediyeleri terör merkezi haline getirenler yargılanacak.
TEKNOFEST'in<br>adresi belli oldu

TEKNOFEST'in
adresi belli oldu

Selçuk Bayraktar, sosyal medyadan açıkladı.
Katilin itiraf <br>ettiği görüntüler

Katilin itiraf
ettiği görüntüler

Av bayiindeki görüntülerde tavırları dikkat çekti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.