Ekonomi AB Rusyaya 6 ay daha ekonomik yaptırım uygulayacak Yaptırımlardan dolayı 28 ülke Rusyaya silah satışı yapamıyor

AB Rusya'ya 6 ay daha ekonomik yaptırım uygulayacak: Yaptırımlardan dolayı 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay uzatma kararı aldı. Yaptırımlar, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan dolayı uygulanmaya başlanmıştı. Uygulanan yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı da yapamıyor.

Haber Merkezi AA
Fotoğaf: Arşiv
Fotoğaf: Arşiv

Avrupa Birliği Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırması nedeniyle AB'nin uyguladığı ekonomik yaptırımların 31 Ocak 2021'e kadar uzatılması kararı alındığını açıkladı.

  • Yaptırımlarla Rusya'nın, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor.

The Independent: Fransa, Libya konusunda Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyor
DÜNYA
The Independent: Fransa, Libya konusunda Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyor

AB üyesi 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor

Ayrıca, Rus kamu bankaları, Avrupa'da finans sektöründen dışlanıyor. Özellikle ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları içeren yaptırımlar her 6 ayda bir uzatılıyor.

Uzatılan ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı da yapamıyor.

Yaptırımlar Rusya'nın yasa dışı ilhakı nedeniyle uygulanıyor

  • Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulamaya başlamıştı.

AB'nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağından oluşan ilave yaptırımları da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.