|

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kritik detay: Büyük çöküş başlayacak

Ermenistan'ın saldırıları sonrasında harekete geçen Azerbaycan ordusu 30'a yakın yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirirken hızla işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesini Ermenistan'ın elinden geri almak için ilerliyor. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda bulunan Karabağ bölgesi yer altı ve üstü zenginlikleri bakımından da oldukça önemli bir konumda yer alıyor. 28 yıldır Ermenistan işgalinde olan bölgedeki 150'den fazla madenden çıkarılan ürünler illegal olarak dünya pazarlarına gönderiliyor. Öte yandan Azerbaycan'ın 'Karabağ' yatağı olarak isimlendirdiği bölgede bulduğu 60 milyon ton petrol için de bölge kritik öneme sahip bulunuyor. Bölgenin yeniden Azerbaycan'ın kontrolüne geçmesiyle Ermenistan ekonomisinde büyük çöküşün başlayacağı ifade ediliyor.

Kenan Biter
08:00 - 9/10/2020 Cuma
Güncelleme: 11:04 - 9/10/2020 Cuma
Yeni Şafak
Azerbaycan ordusu hızla işgal altındaki topraklarını kurtarmak için Karabağ bölgesine ilerliyor.
Azerbaycan ordusu hızla işgal altındaki topraklarını kurtarmak için Karabağ bölgesine ilerliyor.

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için 10 gün önce Ermenistan’a yönelik başlattığı operasyonlarda Ermenistan ordusuna ait çok sayıda asker, askeri teçhizat ve diğer savaş ekipmanları imha edildi.


Bugüne kadar yaşanan çatışmalarda,
Ermenistan ordusunun 250 tank ve diğer zırhlı araçlar, 270 topçu bataryası roket atar sistemleri ve havanlar, 60 hava savunma sistemi, 11 komuta karargahı ve karakolu, 8 silah mühimmat deposu, 150 adet askeri araç ve bir adet S300 hava savunma sistemi yok edildi.

KÖŞEYE SIKIŞTILAR!

Azerbaycan ordusu işgal altındaki Karabağ'ı geri almak için hızla bölgeye doğru ilerlerken köşeye sıkışan Ermenistan ordusu ise askeri araç ve gereçleri arkalarında bırakarak bölgeden kaçarken, kimi zaman aldığı ağır darbenin acısını sivillerden de çıkarmaktan geri durmuyor.


30 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Harekatta bir kent, bir kasaba ve 26 yerleşim birimi yeniden Azerbaycan'a kavuşurken,
Ermenilerin cephe hattının dışına yönelik gerçekleştirdiği havan, top ve füze saldırılarında 30 sivil Azerbaycan vatandaşı şehit olurken 150'ye yakın yaralı da tedavi altına alındı.

YER ÜSTÜ VE ALTI ZENGİNLİKLERİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ BÖLGE

28 yıl önce Ermenistan tarafından işgal edilen ve Azerbaycan ordusunun geri almak için operasyonlar düzenleyerek hızla ilerlediği Dağlık Karabağ jeopolitik açıdan olduğu kadar yer altı zenginlikleri bakımından oldukça önemli bir bölge. Ermenistan'ın uzun yıllardır işgal ettiği bölgeden ısrarla bu zamana kadar vazgeçememesinin perde arkasında ekonomik olarak çöküşte olan Ermenistan'a bölgenin nefes borusu olması yatıyor.


RAPORLA GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıllarda hazırladığı Karabağ ve çevresinde Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarındaki illegal ekonomik faaliyetlerini konu alan rapor bu detayları gözler önüne seriyor.

Raporda işgal altındaki topraklar vergi indirimi, bedava ev ve hibe krediler gibi çeşitli teşvik programlarıyla cazip hale getirilirken
Azerbaycan toprağı olan Laçin, Şuşa, Zengilan, Kubatlı, Kelbecer ve Hocavend gibi bölgelerdeki değerli madenler, orman ve tarım alanları illegal bir şekilde işletilerek Ermenistan’da üretilmiş gibi gösterilerek uluslararası pazarlara gönderiliyor.


150'DEN FAZLA MADEN YATAĞI VAR

Su kaynakları açısından verimli olan bölge tarımsal sulamanın yanı sıra enerji üretimi açısından da önem arz ederken öte yandan işgal altındaki topraklarda yer üstünde olduğu kadar altında da büyük bir servet yatıyor. Ermenistan'ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarında 150'den fazla ayrı altın, bakır, çinko, demir gibi kıymetli maden yatağı işletilerek ihracat yapılıyor.

Hazırlanan raporda işgal altındaki topraklarda üretim yapan şirketlerin çoğunun Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’a yakın isimler olduğuna da dikkat çekiliyor.

BIRAKIP KAÇTILAR

Azerbaycan ordusu, hızla işgal altındaki topraklara doğru ilerlemeye başlayınca yasa dışı olarak faaliyet gösteren yatırımcılar da bölgeden bir bir kaçmaya başladı. İşgal altındaki Karabağ bölgesinde altın arayan
Rus şirket madenlerin bombalanması tehdidi yüzünden tüm çalışmalarını durdurarak askıya alırken, çalışanlarını da bölgeden uzaklaştırdı.

60 MİLYON TON PETROL BULDULAR

Öte yandan uzmanlar bölgenin petrol rezervleri bakımından önemine de dikkat çekiyor. Geçtiğimiz aylarda Hazar Denizi'nin Azerbaycan'a ait bölümünde, kıyıdan 120 kilometre mesafede yeni bir petrol yatağı bulundu."Karabağ" ismi verilen petrol yatağının 60 milyon tondan fazla petrol rezervine sahip olduğu belirtildi. Uzmanlar bu petrolün taşınması esnasında geçtiği yerlere mutlaka bir pasta bıraktığını Ermenistan’ın ise bu pastadan payını almak için çaba sarf ettiğine dikkat çekiyor.

  • Ermenistan ekonomisinde asıl çöküşün Dağlık Karabağ bölgesinin yeniden Azerbaycan'ın kontrolüne geçmesiyle başlayacağı belirtiliyor.

KARABAĞ BÖLGESİ

Karabağ, Azerbaycan'da Kür ve Aras nehirleriyle Ermenistan sınırları içinde bulunan Gökçe Gölü arasındaki dağlık bölge ile buraya bağlı ovalardan, Ağdam, Kelbecer, Laçin, Cebrail, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan yerleşim yerinden meydana geliyor. Dağlık Karabağ ise yüzölçümü 18 bin kilometrekarelik Karabağ'ın 4 bin 392 kilometrelik kısmını kapsarken, Hankendi merkez olmak üzere Şuşa, Ağdere, Hocavend, Hocalı ve diğer yerleşim birimlerinden oluşuyor.#Azerbaycan
#Ermenistan
#Dağlık Karabağ
#Altın
#Petrol
#Yer altı kaynakları
#Hazar Denizi
#Sarkisyan
#Kelbecer
#Laçin
#Şuşa
#Zengilan
#Kubatlı
#Hocavend
4 yıl önce