Ekonomi Dolar düşüşe geçti

Dolar kaç lira? 15 Şubat dolar fiyatları

Dolar düşüşe geçti

Dün akşama doğru beklentilerin üzerinde artış kaydeden ABD enflasyon verisi ile 3.82 seviyesini göre dolar daha sonra yönünü aşağı çevirdi. Dolar bu sabah 3.77 TL seviyelerinde hareket ediyor.

Yeni Şafak
Dolar saat 07.15 itibariyle 3.7780, euro ise 4.7145 TL'den el değiştirdi.
Dolar saat 07.15 itibariyle 3.7780, euro ise 4.7145 TL'den el değiştirdi.

ABD'de tüketici fiyatları (TÜFE) Ocak ayında yüzde 0.3 olan beklentilerin üzerinde yüzde 0.5, yıllık bazda ise yüzde 1.9 olan beklentilerin üzerinde yüzde 2.1 artış kaydetti.

Enflasyondaki artış, fiyat baskılarının bu yıl hızlanacağı ve Fed'in faizleri daha hızlı artıracağı beklentilerini güçlendirirken; verinin ardından Wall Street'te satış baskısı arttı, gösterge ABD Hazine getirileri dört yılın en yüksek seviyesine geldi ve Dolar endeksi yükseldi.

Ancak daha sonra açıklanan ABD perakende satışlar verilerinin beklenmedik biçimde düşmesiyle Dolar endeksinde de düşüş başladı ve bu düşüş içeriye de yansıdı.

Haftanın en önemli ekonomik verisinin geride kalmasının ardından küresel gelişmelere göre yön bulacak olan piyasalarda siyasi tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın bugünkü Türkiye ziyareti izleniyor.

Dolar bu sabah düne göre düşük seyrediyor. Hafta başından bu yana 3.80 TL seviyesinde hareket eden dolar kuru, yurtdışında doların düşüşünden destek alarak içeride 3.77 TL seviyelerine geriledi. Dolar saat 07.15 itibariyle 3.7780, euro ise 4.7145 TL'den el değiştirdi.

Vatandaşa çift maaş
EKONOMİ
Vatandaşa çift maaş

Türkiye’ye iki tehdit: Terör ve faiz
EKONOMİ
Türkiye’ye iki tehdit: Terör ve faiz

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.