Ekonomi Yastık altından 3,8 ton altın çıktı

Altında şaşırtan rakam: ​Yastık altından 3,8 ton altın çıktı

Yastık altından 3,8 ton altın çıktı

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına ilgi devam ediyor. İkinci talep toplama döneminde 7 bin 100 kişi, bin 335 kilogram altını yastık altından çıkardı. Geçen yılki ihraçla beraber toplam 3,8 tonluk altın toplandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İkinci talep toplama döneminde 7 bin 100 kişi, bin 335 kilogram altını yastık altından çıkardı
İkinci talep toplama döneminde 7 bin 100 kişi, bin 335 kilogram altını yastık altından çıkardı

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla geçen yıl başlanan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraçlarına vatandaştan gelen yoğun ilgi sonucunda, bu yıl da devam edecek. Hazine'nin yeni bir enstrüman olarak ortaya koyduğu altın tahviline ikinci talep toplama döneminde ilk 3 hafta sonunda 7 bin 100 kişi bin 335 kilogram altını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına yatırdı. Böylelikle geçen yılki ihraçla beraber toplam 683 milyon lira değerinde 3,8 tonluk altın toplandı.

SORULAR CEVAPSIZ KALMAYACAK

Bu kapsamda Hazine Müsteşarlığı tarafından 26 Mart-20 Nisan tarihlerinde 81 ilde Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yatırımcılardan taleplerin toplanmaya başlandı. Yeni ihraç döneminde tanıtım faaliyetleri kapsamında reklam filmleri hazırlanıyor. Yatırımcıların bu araçlara yönelik her türlü sorularına cevap bulabilecekleri bir internet sitesi de hayata geçirilecek. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına ilk ihraçta kadınların ilgisinin daha yüksek olduğu gözlenmişti. Bu yıl da söz konusu durum devam ediyor.

  • Her açıdan kazanç kapısı
  • Hazinenin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası yatırımcıların her açıdan kazanacağı bir yapı oluşturduğunu anlatan Mehmet Şimşek, şunları kaydetti:"Vatandaşlar, hem risk alarak hem de getiri elde etmeksizin atıl bir şekilde yastık altında tuttukları altınlarını hiçbir maliyete veya komisyona katlanmaksızın cazip bir getiri elde ederek devlet güvencesinde saklama imkanına kavuşmuştur. Aynı zamanda atıl duran altınları için getiri de elde etmeye başlamıştır. Bu senetlerin yatırımcıya sunduğu yıllık getiri oranı yüzde 2,4'dür”

Bizi böyle soyuyorlar
EKONOMİ
Bizi böyle soyuyorlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.