Gündem 2021in finali zirvelerle olacak

2021’in finali zirvelerle olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, art arda zirvelere katılmaya hazırlanıyor. Ay sonunda G20 Zirvesi’ne gidecek olan Erdoğan’ın daha sonra Dünya İklim Zirvesi, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılacak.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
2021’in finali zirvelerle olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2021’in finalini art arda katılacağı zirvelerle yapacak.

Dünya liderleri G20 zirvesi için İtalya’nın başkenti Roma’da 30-31 Ekim tarihleri arasında bir araya gelecek. Ekonomiden çevreye, sağlıktan mülteci krizine kadar birçok kritik konunun ele alınacağı zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak. Küresel başlıkların yanı sıra liderler arası ikili görüşmeler de yapılacak. Bu kapsamda, Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ve diğer ülke liderleriyle yapacağı görüşmeler büyük önem taşıyor.

KARARLILIĞIMIZI DÜNYAYA GÖSTERECEK

Erdoğan’ın sonraki durağı ise İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’da düzenlenecek Dünya İklim Zirvesi olacak. 1-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek zirvede, iklim krizinin çözümü için yapılabilecekler masaya yatırılacak. Öte yandan, Meclis’e sunulan Paris İklim Anlaşması’yla ilgili teklifinin görüşmelerine de Dışişleri Komisyonu’nda yarın başlanacak. Teklifin, Meclis’in öncelikli konuları arasında yer aldığı ve zirvenin yapılacağı tarihe kadar yasalaşacağı belirtiliyor. Bu durumda da Türkiye, anlaşmayı onaylayan ülkeler arasında yer alacak. Böylece Erdoğan, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda Türkiye’nin kararlılığını zirvede tüm dünyaya göstermiş olacak.

AFRİKA AÇILIMI

Erdoğan yine Türkiye’nin Afrika açılımının devamı olan Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne de katılacak. 17-18 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek zirveye, Afrika ülkelerinden çok sayıda devlet ve hükümet başkanı, bakanlar, üst düzey yetkililer, bölgesel ve uluslararası örgütlerin temsilcileri katılacak.

RUSYA’YLA İŞ BİRLİĞİ

Erdoğan, geçen hafta Soçi’de görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, “Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nı bu yıl bitmeden Türkiye’de yapalım” dediğini, Rus liderin de buna olumlu cevap verdiğini açıklamıştı. Her alanda iş birliği konularının en üst düzeyde ele alındığı söz konusu toplantının da yine yapılması bekleniyor.

YOĞUN GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç politika gündemi de bu hafta yoğun. Erdoğan, yarın Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nu (MKYK), hemen ardından da Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) toplayacak. Erdoğan, kurmaylarından yaz boyunca sahada yaptıkları çalışmaları, vatandaştan gelen talepleri ve çözüm önerilerini dinleyecek. Yeni yasama yılının başlamasıyla Meclis’te parti grup toplantıları da kaldığı yerden devam edecek. Erdoğan, 84 gün sonra AK Parti Grubu’nda gündeme ilişkin mesajlar verecek.

Fahiş fiyata karşı 1000 market
GÜNDEM
Fahiş fiyata karşı 1000 market

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.