Gündem 23 yıl geçti Felaketin yaşandığı saat olan 0302de acılar adeta tazelendi

23 yıl geçti: Felaketin yaşandığı saat olan 03.02'de acılar adeta tazelendi

Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti. 16 milyon kişiyi etkileyen, 18 binden fazla insanın ölümüne yol açan depremin yıl dönümünde İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da aramızdan ayrılanlar anıldı, hatıralar canlandı, dualar edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
23 yıl geçti: Felaketin yaşandığı saat olan 03.02de acılar adeta tazelendi
Anıtlara karanfiller bırakıldı, deprem şehitlerine dualar okundu.

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden 23 yıl geçti. Deprem, 16 milyona yakın kişiyi etkilerken, 18 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Asrın felaketinde yaşamını yitirenler unutulmadı, saat 03.02'yi gösterdiğinde törenler düzenlendi.

YALOVA'DA DUYGUSAL ANLAR

  • Marmara Depremi’nin en çok etkilediği kentlerden biri olan ve 2 bin 504 kişinin hayatını kaybettiği Yalova’da, bir anma programı düzenlendi. Sessiz bir yürüyüşle başlayan anma programında depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar sevdiklerinin isimlerinin yazılı olduğu mermer blokları karanfillerle donattı. Yalova Müftülüğü görevlileri ise Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. Saatler depremin meydana geldiği 03.02’yi gösterdiğinde ise depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi Anma programına katılanlara Yalova Belediyesi tarafından çorba ve helva ikramında bulunuldu.

GÖLCÜK DE ŞEHİTLER UNUTULMADI

Sakarya'da, asrın felaketinin 23. yılında Serdivan Mezarlığı girişindeki 17 Ağustos Deprem Şehitliği Anıtı önünde Serdivan Belediyesi'nce düzenlenen tören, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hayatını kaybedenler için dua edilen ve mezarlarına çiçek bırakılan törende, vatandaşlara helva dağıtıldı. Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde ise 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler saat 03.02’de anıldı. Tüm deprem şehitleri için dualar edildi. Duanın ardından çelenk bırakma merasimi gerçekleştirildi.

O GÜNLER HATIRLANDI

  • Deprem sırasında Avcılar'da yaşamını yitiren 247 kişi, felaketin meydana geldiği dakikalarda anıldı. Kent Konseyi'nin çağrısı üzerine Marmara Caddesi'ndeki Deprem Anıtı önünde saat 03.02'de meşaleli tören düzenlendi. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, ilçede başlattıkları çalışmalarla eski yapıların yenilenmesine çalıştıklarını, anlattı. Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar Deprem Anıtı'na karanfil bıraktı. Bu arada Diyarbakır İl AFAD Müdürlüğü bünyesindeki AFAD gönüllüleri, anma programına katılmak üzere Türkiye’nin AFAD gönüllüleriyle Kocaeli Gölcük’te depremin merkez üssünde buluştu.

Bakan Süleyman Soylu İstanbul için açıkladı.
Bakan Süleyman Soylu İstanbul için açıkladı.

Hazırlıklarımız 7.5'lik deprem için

Asrın felaketinin merkez üssü Gölcük’te, deprem şehitlerini anma etkinliğe katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalar yaptı. “Biz depremi unutabiliriz ama deprem bizi unutmaz Türkiye bir afet ülkesidir” diyen Bakan Soylu şunları söyledi:

BÜYÜK BİR TRAVMA

  • "Burada gördüğümüz o tablo, insanın nasıl çaresiz olduğunu ortaya koyuyordu. Elbette, karşı karşıya kaldığımız sıkıntılarda, yetemeyeceğimiz durumlar söz konusu olabilir ama o gün bize hiç hak etmediğimiz bir çaresizlik ile karşı karşıya kaldığımız büyük bir travma oluşturmuştur. İnşallah o günden sonra yaptıklarımız, bizden sonra yapılacaklar için onlara mahcup olmayız.

TEDBİR ALIYORUZ

Türkiye eski Türkiye değil. Bugün alacağımız dersler de bize gelecekte birçok adım attıracak. Bütün hazırlıklarımızı İstanbul’da yaşanabilecek, 7.5’lik deprem üzerinden yapıyoruz. Zamanını bilmiyoruz ama tedbir almak bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Allah bizi milletimize mahcup etmesin.”

Batık şehrin son hali görüntülendi: Binlerce kişiye mezar olmuştu
FOTOĞRAF 42
Title
Marmara Depremi'nin ardından fay hattının Değirmendere Mahallesi Çınarlık Meydanı'nda yer alan otel, vapur iskelesi, çay bahçesi, ev gibi yapıları denize çekmesiyle oluşan \"su altı şehri\"ne Sualtı Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan ve Değirmendere Sualtı Topluluğu Kurucu Başkanı, 1. Sınıf Dalgıç Murat Kulakaç tarafından dalış gerçekleştirildi.
Title
Kayıtlarda, 23 yıl önce insanların çay içtiği ve gezindiği Çınarlık Meydanı'ndan enkaza gömülen arabaların, otellerin ve evlerin yosunla kaplandığı ve deniz canlılarına ev sahipliği yaptığı görülüyor.
Title
'Doğanın gücü, aşağıda olduğu gibi duruyor'
Dalışın ardından izlenimlerini paylaşan Murat Kulakaç, AA muhabirine, 17 Ağustos denilince Kocaeli ve Gölcük'ün akla geldiğini belirterek Gölcük'ün 1999 yılında çok acı bir deprem gerçeğiyle karşılaştığını hatırlattı.
Title
Su altında şahit olduğu görüntülere değinen Kulakaç şunları söyledi:

\"Aradan yıllar geçtikçe yaşayanlar deprem gerçeğini unuttular. Depremi gerçek yüzünü görebileceğimiz, gerçek bir deprem müzesi Değirmendere Çınarlık Meydanı'nda su altında tüm çıplaklığıyla duruyor. Biz de bunları ayrıntılı bir şekilde görüntüledik. Herkesin ders alabileceği, unuttuğumuz deprem gerçeğini hatırlayacağı gerçek görüntülerle dolu.
Title
Doğanın gücü, aşağıda olduğu gibi duruyor. Dev çınar ağaçları kökünden sökülmüş, yan yana olan evler birbirinden 500 metre uzakta. Avcılar kulübü, vapur iskelesi, tüm bloklar büyük bir güçle bulundukları yerden çok uzağa sürüklenmiş. İnsanlara ait eşyalar... Evet hüzünlü ama unuttuğumuz deprem gerçeğini bize hatırlatan görüntüleri aşağıda görüyoruz.\"
Title
Tahsin Ceylan ise depremin 23. yılında Değirmendere'de su altında kalan yapıların izlerini araştırdıklarını belirterek su altında depremin izlerini görüntülediklerini, depremin acı yüzünü göstermeye çalıştıklarını kaydetti.
Title
\"Batık şehrin\" derinliklerinde sessizliğin hakim olduğunu, kamerasıyla çekim yaparken binlerce insanın yaşamını yitirdiği acı dolu günlere geri döndüğünü söyleyen Ceylan, \"Aradan 23 yıl geçmesine rağmen bu acı hep taze.
Title
Burada bir hayat son bulurken yeni bir yaşamın da başlamış olduğunu görüyoruz.
Title
Depremde sular altında kalan bu bölge canlı popülasyonu açısından oldukça zengin.
Title
Bu da bizim buradaki tesellimiz. Doğal bir resife dönüşen bölge dalışseverlerin gözdesi konumunda.\" diye konuştu.
Title
Batık şehrin son hali görüntülendi.
Title
İşte binlerce kişiye mezar olan Batık Şehir.
Title
Batık şehir görüntülendi: Binlerce kişiye mezar olmuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Batık şehrin son hali görüntülendi: Binlerce kişiye mezar olmuştu
'Asrın felaketi' olarak tanımlanan ve üzerinden 23 yıl geçen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde su altında kalan "Batık şehrin" son hali görüntülendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.