Gündem 3 Havalimanında provokasyon

3. Havalimanı’nda provokasyon

İstanbul 3. Havalimanı’nın bitmesine sayılı günler kala, sol örgütler açılışa gölge düşürmek için provokasyona başladı.

Hamdi Koçoğlu Yeni Şafak
Görsel: Arşiv
Görsel: Arşiv

İşçilerin arasına karışan TKP/ML, TİKB gibi örgütlerin üyeleri, havaalanı şantiyesinde eylem başlattı. Provokatörler, eyleme katılmayan işçilere şiddet uygulayarak, bazı şoförleri darp etti, yatakhaneleri bastı. Eylemin büyümesi için özel çaba sarf edilmesi, güvenlik güçlerini harekete geçirdi. Bölgede çalışma başlatan Jandarma, TKP/ML, TİKB, HTKP ve DİSK’in olayların büyümesi için organize olduğunu tespit etti.

HDP FIRSATI KAÇIRMADI

Önceki gece eylem yapılan bölgeye baskın yapan jandarma ekipleri, giriş kartı bulunmayan fakat şantiyedede eylem yapan şahısları gözaltına aldı. Eylemleri provoke etmeye çalıştığı belirlenen 20 işçinin yanı sıra Özkan Ö., Uğur K., Anıl Deniz G. adlı şahıslar da gözaltına alındı. Alana sızdığı tespit edilen 3 ismin de terör bağlantısı ortaya çıktı. 3 şüphelinin arşiv kaydından, TKP/ML ve TİKB örgütlerine dair bağlantılar çıktı. Provokasyonun kokusunu alan HDP’li 3 vekil de hızla harekete geçerek şantiyeye girmeye çalıştı ancak içeri alınmadılar.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.