Gündem Arhavideki sel felaketinde botla kurtarılan vatandaş yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı O artık benim manevi oğlum

Arhavi’deki sel felaketinde botla kurtarılan vatandaş yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı: O artık benim manevi oğlum

Artvin’in Arhavi ilçesindeki selin ilk gününde boğulmaktan son anda botla kurtarılan Ersin Güzel yaşadığı o anları gözyaşları ile anlattı. İşyerini bir anda sel bastığını, kendilerine botla yardıma gelerek eşini kurtaran komşuları Süleyman Başköse’ye duacı olduğunu belirten Güzel, "O artık benim manevi oğlum oldu" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Arhavi’deki sel felaketinde botla kurtarılan vatandaş yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı: O artık benim manevi oğlum
Arhavi’deki sel felaketinde botla kurtarılan vatandaş yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı.

Artvin’in Arhavi ilçesindeki geçtiğimiz hafta perşembe günü meydana gelen selde yüzlerce ev ve işyerinin zemin ve bodrum katları balçığa gömülürken, çok sayıda araçta hurdaya döndü. İşyerindeki eşyaları kurtarmaya çalışırken sele kapılan Suzan ve Ersin Güzel’i, komşuları Süleyman Başköse, botuyla kurtarırken o anları duygu dolu sözlerle anlattılar.

"Her şey bir anda oldu"

Her şeyin bir anda olduğunu belirten Ersin Güzel (61), camı kırarak dışarı çıktıklarını ifade ederek, "İş yerimiz su doldu. O sırada dışarı çıkmak için camı kırdık. Bu sırada ayağım camla kesilmesine rağmen yine de dışarı çıkmaya çalıştım. Canımı riske atarak önce eşimi kurtaramaya çalıştım. O sırada uzaktan Süleyman Başköşe botla yanımıza geldiğini gördüm. Yaklaşmasıyla birlikte eşimi hemen bota çıkarak daha sonra botu itmeye çalıştım. Bende daha sonra yüzerek dışarı çıkmaya çalıştım. O sırada çamur suları yuttum. Benim için öncelikli eşimdi, onun kurtulmasına çok sevindim. Torunuma sarılamayacağımı anladım” diye söylerken o sırada gözyaşlarını tutamadı.

Arhavi'de yaşam mücadelesi: Boğuluyorum feryadı ile yardım isteyen şahsın imdadına botu ile sel sularında dolaşan bir genç yetişti
GÜNDEM
Arhavi'de yaşam mücadelesi: Boğuluyorum feryadı ile yardım isteyen şahsın imdadına botu ile sel sularında dolaşan bir genç yetişti


  • Güzel, komşuları Süleyman Başköse’ye dua ederek “O artık benim manevi oğlum oldu. Ondan Allah razı olsun” dedi.

Artvin'de sel afetinin bilançosu ağır: 39 yapı yıkıldı,1459'u hasarlı
ÖZGÜN
Artvin'de sel afetinin bilançosu ağır: 39 yapı yıkıldı,1459'u hasarlı

"Onları kurtardığım için çok mutluyum"


Botla suya girerek yardıma giderek Güzel ailesini kurtarmaya çalışan Süleyman Başköse de “Onları karşıdan görünce hemen botu suya atarak yanlarına ulaşmaya çalıştım. O sırada Ersin abiyi ve eşi Suzan ablayı bota çıkarmaya çalıştım. Ersin abiyi ve eşini kurtardığım için mutluyum” diye konuştu.

Artvin'de sel gitti çamur kaldı: Kayıp 1 kişi aranıyor
FOTOĞRAF 24
Title
Doğu Karadeniz, 8 gün aranın ardından yeniden sel ve heyelanlara teslim oldu. Rize'de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de kaybolduğu sel felaketinin izleri silinmeye çalışılırken, Artvin'de dün saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana geldi.
Title
Murgul ilçesinde sele kapılan 1 kişi kaybolurken, Arhavi ilçesinde kaya tahkimatının yıkılması sonucu Kapisre deresi ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü.
Title
Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu, araçlar sürüklendi. İlçede alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü.
Title
Sel afetinin en çok etkilendiği Arhavi ilçesinde oluşan hasar gün ağarınca ortaya çıktı. Selin çekildiği ilçe balçığa gömüldü. Boğaziçi Mahallesi'nde 320, Cumhuriyet Mahallesi'nde ise 110 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İlçede 50'den fazla araç hasar gördü, selin sürüklediği kamyonlar ters döndü.
Title
Trafo merkezinin yıkılması sonucu elektrik verilemeyen ilçede su şebekesi alt yapısı da ağır hasar gördü. Suların kesildiği Arhavi'ye tankerle su veriliyor. Artvin ve Rize'de hasar gören 56 trafo nedeniyle 3 bin 45 abone elektriksiz kaldı.
Title
Arhavi'de 3 karayolu, 30 köy ve 19 yayla yolu da sel ve heyelanlarda ulaşıma kapandı. Bölge illerden gelen takviye vidanjörler yardımıyla bodrum katlara dolan suyun çekilmesi için de çalışma başlatıldı.
Title
Arhavi ilçesinde belediyeye ait barınağı su bastı. Görevlilerin kapıları açarak köpekleri bırakmasına rağmen bazı köpekler sele kapıldı. Arhavi Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği üyeleri, barınaktaki 25 köpeği kurtarmayı başardı.
Title
Dernek başkanı Nuray Güzel, Belediyenin hayvan bakım evini su bastı. Kaybolan hayvanlarımız var. Biz yardıma koştuk. Görevliler kapıları açtı ama su yeniden kapıları kapattı. 25 dolayında köpeği kurtardık. Ama kurtaramadıklarımız da var dedi.
Title
Evini sel basan Züleyha Meydan, Sel geldi eve girdi. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Sel aniden geldi, üst katlara çıkarak kurtulduk diye konuştu.
Title
Otomobili selde sürüklenen Osman Şişman, Otomobilim park halindeydi. 2 metrelik sel geldi. Aracım sürüklendi. Yapacak bir şeyim yoktu ifadelerini kullandı.
Title
İş yerini su basan Tanju Pitoz da, Bir anda oldu her şey. Arka derenin taşması ile etrafımız çevrildi. Derenin ortasında kaldık. Arabalar, iş yerleri gitti. Hasarımız çok büyük dedi.
Title
Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, 4 vadiden aynı anda yağış almaları sonucu Kapisre deresinin kaya tahkimatlarını sökerek taştığını belirterek Sel tahkimatı aştı ve Boğaziçi Mahallesi'nde 320, Cumhuriyet Mahallemizde 110 konutun zemin ve bodrum katları su dolu. Hasarımız büyük. Belediye başkanlarımız ve merkezi hükümetle hep beraber yaraları sarmaya gayret ediyoruz. Kapisre deresindeki kaya tahkimatı önceden yapılmıştı. Ancak yer yer yırtıklar vardı. Bunları biz söyledik, yazılarımızı da yazdık. Böyle bir şey mi olması gerekirdi? Buradan ders çıkartmak gerekiyor. İnşallah gerekli çalışma yapılacak diye konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Artvin'de sel gitti çamur kaldı: Kayıp 1 kişi aranıyor
Artvin'de dün, saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından meydana gelen, 1 kişinin kaybolduğu, alt ve üst yapıda ağır hasarların oluştuğu sel ve heyelan afetinin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı. Selin çekildiği Arhavi ilçesinde 430 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katları balçığa gömüldü, onlarca araç hurdaya döndü. Vatandaşlar ev ve iş yerlerinde temizlik çalışması başlatırken, ulaşım, su ve elektrik hatlarındaki hasar ve arızalar giderilmeye çalışılıyor.

Artvin'de komandoların da katıldığı sel seferberliği
FOTOĞRAF 26
Title
Doğu Karadeniz, 8 gün aranın ardından yeniden sel ve heyelanlara teslim oldu. Artvin'de önceki gün saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana geldi.
Title
Murgul ilçesinde sele kapılan 1 kişi kaybolurken, Arhavi ilçesinde kaya tahkimatının yıkılması sonucu Kapisre deresi ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü. Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu, araçlar sürüklendi. İlçede alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü.
Title
Sel afetinin vurduğu Arhavi'de balçığa gömülü ev ve iş yerleri ile cadde ve sokaklarda temizlik çalışmaları sürüyor.
Title
500 jandarma komando ve 118 AFAD gönüllüsü ile çevre il ve ilçelerden gelen belediye görevlilerinin de katıldığı ekipler, caddeleri çamur ve balçıktan arındırıyor.
Title
İş makineleri ile enkaz ve molozun kaldırıldığı cadde ve sokaklar su tankerleri vasıtasıyla yıkanıyor.
Title
Su verilemeyen ilçeye tankerlerle içme suyu taşınıyor, Kızılay ekipleri de hazır su dağıtıyor. Askerler su bidonlarını taşıyamayacak kişilerin yardımına koşuyor, bina katlarına içme suyu çıkarıyor. Sel temizlik seferberliğinin sürdüğü ilçede hasar tespit çalışmaları da devam ediyor.
Title
Artvin'in Murgul ilçesinde sele kapılarak kaybolan Serdar Yiğit ile Rize'nin Güneysu ilçesinde sele kapılan Hasan Arıcı ve Muradiye Beldesi'nde çöken evin enkazı altında kalarak kaybolan Batuhan Delihasan ise dere yatağında aranıyor. Aramalara, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri katılıyor.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Artvin'de komandoların da katıldığı sel seferberliği
Artvin'de önceki gün, saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından meydana gelen, 1 kişinin kaybolduğu, alt ve üst yapıda ağır hasarların oluştuğu sel ve heyelan afetinin izleri silinmeye çalışılıyor. Selin çekildiği Arhavi'de balçığa gömülen ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları ile cadde ve sokaklarda komandolar ve gönüllülerin de katıldığı temizlik çalışması sürüyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek derdimiz var; ihracat, ihracat, ihracat
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek derdimiz var; ihracat, ihracat, ihracat

Gaziantep'in Kurtuluşunun 100. Yılında 100 Hayırsever Eğitime Destek Kampanyası Ödül Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehrin bölgesine ve dünyaya örnek bir kalkınma modeli oluşturduğunu vurguladı. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat üzerine kurulu politikalarının ete kemiğe bürünmüş halini görmek isteyenlerin Gaziantep'e bakması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Bizim tek derdimiz var; ihracat, ihracat, ihracat ve bunu başaracağız." dedi.
ABD Başkanı Biden'dan 'Putin' açıklaması: Daha ileri gitmemesi için çalışıyoruz
Dünya

ABD Başkanı Biden'dan 'Putin' açıklaması: Daha ileri gitmemesi için çalışıyoruz

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ile Ukrayna arasında son dönemde artan gerilime ilişkin yaptığı açıklamada, "Rusya Devlet Başkanı Putin'in daha ileri gitmesi ve yapmasından korkulan eylemleri gerçekleştirmemesi için çalışıyoruz" dedi.
TÜFE'ye göre en yüksek zamlı kira bedeli nasıl hesaplanır?
Ekonomi

TÜFE'ye göre en yüksek zamlı kira bedeli nasıl hesaplanır?

Kiracılar ve ev sahipleri TÜİK tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyon rakamlarına odaklandı. TÜİK’in Kasım ayı enflasyon verisini duyurmasıyla Aralık 2021 kira artış oranı da belli oldu. Birçok kiracının " Kirama ne kadar zam yapılacak?" sorusu da netleşti. Ev sahibi ve kiracıların yakından takip ettiği kira artış yüzdesinin netleşmesi ile " Kira artış zammı nasıl hesaplanır?" sorusu gündeme geldi. Peki, ev sahipleri kiracısına ne kadar zam yapacak? TÜFE'ye göre en yüksek kira artış zammı nasıl hesaplanır? İşte konuya ilişkin detaylar...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.