Gündem Bu ilçenin nüfusu sizin geldiğiniz yere göre değişiyor

Bu ilçenin nüfusu sizin geldiğiniz yere göre değişiyor

Bayburt'un Aydıntepe ilçesi girişinde yer alan ilçe tabelaları görenleri hayrete düşürüyor. İlçenin üç farklı girişinde yer alan tabelaların tamamında farklı nüfus bilgileri yer alıyor. Aydıntepe'ye üç farklı noktadan giriş yapılabiliyor. İlçeye gelenler kimi tabelada 2700, kimi tabelada 3400 ve kimisinde ise 5000 nüfus yazan tabelalarla karşılaşıyor. TÜİK'in verileri ise ilçe girişindeki 3 tabelanın da yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Aydıntepenin nüfus tabelaları neden farklı
Aydıntepe ilçesinde farklı noktalarda bulunan tabelalar.

Kuzeydoğu Anadolu'da bulunan ve Çoruh Nehri'ne yaslanan doğal güzellikleriyle bilinen Bayburt'un en önemli ilçelerinden biri de hiç şüphesiz Aydıntepe.

Son dönemlerde Aydıntepe'ye gelenlerin ilçe girişinde karşılaştıkları tabela şaşkınlığa neden oluyor.

İlçe girişinde yer alan ve Aydıntepe'nin nüfus bilgilerini içeren tabelalar birbirinden farklı rakamlar içeriyor.

Bayburt Kalesi genel görünüm.
Bayburt Kalesi genel görünüm.

İlçe girişinde 3 farklı tabela var

Aydıntepe'ye bilindiği üzere 3 farklı noktadan giriş yapılabiliyor. Gelenlerin bazılarını ilçe nüfusunun 2700 olduğu tabela karşılıyor.

Yolcuklarını başka bir noktadan yapanlar ise ilçe girişinde '3400' tabelasını görüyor.

Farklı bir taraftan ilçeye gelenleri ise üzerinde '5000' yazan tabela ile karşılaşıyor.

TÜİK'in verileri daha farklı

İlçeye gelenler şaşkınlıklarını gizleyemedikleri gibi Aydıntepe'nin gerçek nüfusunu öğrenmekte de zorluk yaşıyor.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı.

Bayburt'ın kalabalık ilçesi 66 bin 633 kişiyle Merkez olurken, Merkez'i sırasıyla, Demirözü ve Aydıntepe takip etti. Bayburt'ın en küçük ilçesi 6 bin 984 kişiyle Aydıntepe oldu.

TÜİK verilerine göre 6 bin 984 kişinin, ilçe girişindeki bir tabelaya göre 2 bin 700, diğer tabelaya göre 3 bin 400 ve son tabelaya göre 5 bin vatandaşın yaşadığı Aydıntepe'de gerçekte kaç kişinin yaşadığı merak ediliyor.

TÜİK: Genç nüfus oranı 2040'ta yüzde 13.4'e düşecek
EKONOMİ
TÜİK: Genç nüfus oranı 2040'ta yüzde 13.4'e düşecek
TTZA Kobra ve Ejder Yalçın performanslarıyla göz kamaştırdı
Ekonomi

TTZA Kobra ve Ejder Yalçın performanslarıyla göz kamaştırdı

Bilecik'in Söğüt ilçesinde 94 personele TTZA Kobra ve Ejder Yalçın aracı sürücü eğitimi kursu verildi. Dosta güven düşmana korku salan TTZA Kobra ve Ejder Yalçın araçları performanslarıyla göz doldurdu.
Uluslararası Af Örgütü Kanada: Çin destekli siber saldırıya uğradık
Dünya

Uluslararası Af Örgütü Kanada: Çin destekli siber saldırıya uğradık

Uluslararası Af Örgütü'nün Kanada şubesinden yapılan açıklamada, siber saldırıların ilkinin 5 Ekim'de tespit edildiği belirtildi. Adli soruşturmacıların ve siber güvenlik uzmanlarının olayı araştırmaya başladığı ifade edilen açıklamada, siber saldırı nedeniyle kurumun faaliyetlerinin yaklaşık 3 haftadır sekteye uğradığı vurgulandı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Genel Sekreter Ketty Nivyabandi, sistemlerindeki aramalara bakıldığında bu saldırının özellikle sadece Çin ve Hong Kong ile bağlantılı olduğunu ve önde gelen birkaç Çinli aktivisti de hedef aldığını belirtti.
Bakan Akar: Türkiye ve Azerbaycan'a tehdit nereden gelirse tek yumruk oluruz
Gündem

Bakan Akar: Türkiye ve Azerbaycan'a tehdit nereden gelirse tek yumruk oluruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile iki ordu komuta kademesi ‘Kardeş Yumruğu’ Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın ‘Seçkin Gözlemci Günü’nde’ takip etti. Açıklamalarda bulunan Bakan Akar, Türkiye ve Azerbaycan’a yönelik tehdit veya provokasyonun, nereden ve kimden gelirse gelsin her iki ülkeye yönelik olduğunu kabul edeceklerini belirterek, "Dostumuzu birlikte dost görür, düşmanımızı da yine birlikte düşman biliriz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.