Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Boris Johnsonın köyünde büyük sevinç

Boris Johnson'ın köyünde büyük sevinç

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson, ülkenin yeni başbakanı olduktan sonra Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Kalfat köyünde yaşayan hemşehrileri büyük sevinç yaşadı.

Haber Merkezi DHA
Boris Johnsonın köyünde büyük sevinç! Boris Johnson nereli?
Kalfatlılar, "Buradaki ev sülalesine Sarıoğlangiller derler. Boris Johnson'ın sarılığı da o sülaleden geliyor" dediler.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, 7 Haziran’da partisinin liderliğinden istifa edeceğini duyurmasının ardından parti üyelerinin posta yoluyla katıldığı oylamada, Boris Johnson 92 bin 153 oy alırken, rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oyda kaldı. Böylece iktidardaki partinin liderlik koltuğuna oturan Johnson, aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olmaya hak kazandı.

  • Hemşehrilerinin İngiltere Başbakanı olduğunu duyan Kalfatlılar ise köy meydanında bir araya gelerek aldıkları haberin sevincini yaşadı.

Köy muhtarı Bayram Tavukçu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Johnson'ın başbakan olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Johnson'u, Kalfat'a beklediklerini ifade eden Tavukçu, hemşehrileri olarak İngiltere'ye gidip kendisini tebrik etmek istediklerini kaydetti.

Kalfat
Kalfat

"ONUR VE GURUR VERİCİ"

Köy sakinlerinden Mustafa Bal da köylerinden ve bir Türk sülalesinden başbakan çıkmasının kendilerini onurlandırdığını belirtti.

  • Johnson adına çok mutlu olduklarını dile getiren Bal, "Dünyada liderlik yapabilecek kişiler bu sülaleden çıkabiliyor. Bu da bize onur ve gurur verdi. Buradaki ev sülalesine Sarıoğlangiller derler. Boris Johnson'ın sarılığı da o sülaleden geliyor zaten" dedi.

Johnson'u Londra Belediye Başkanlığı döneminde köylerine davet ettiklerini belirten Bal, Johnson'u başbakan olarak Kalfat'ta ağırlamak istediklerini ifade etti.


Köy sakinlerinden Selim Barışkan da Johnson'u tebrik ettiğini, köylerinin sorunlarının çözülmesinde kendisinden yardım beklediklerini kaydetti.

  • 55 yaşındaki Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.

Boris Johnson'ın köyünde büyük sevinç: Davet ettiler
FOTOĞRAF 14
Title
İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin başına gelen eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkenin yeni başbakanı oldu. Geçtiğimiz yıllarda Dışişleri Bakanı olduğu dönemlerde Türkiye'ye ziyarette bulunan Johnson'un gazetecilerin “Çankırılı mısınız? sorusuna “Kalfatlıyım cevabını vermesi kamuoyunu şaşırtmıştı. Johnson'ın İngiltere Başbakanı olduğunu duyan Kalfatlı hemşehrileri büyük sevinç yaşadı.
Title
Boris Johnson'ın akrabası ve köy sakinlerinden olan Satılmış Karatekin, İngiltere gibi bir yere başbakan olması onur ve gurur verici. Gurur duyuyoruz diye konuştu.
Title
Babaannesi ile Boris Johnson'ın dedesinin amca çocuğu olduğunu söyleyen Karatekin, Ahmet Efendi 1800'lü yıllarda İstanbul'a gidiyor. Ali Kemal diye bir oğlu oluyor. Ali Kemal Osmanlı zamanında gazeteciymiş. O arada İttihat ve Terakki ile bağı olmuş herhalde, ondan dolayı İzmit'te taşla öldürmüşler. Ali Kemal ölmeden önce iki tane eşi varmış. Biri Türk, biri İngiliz. İngiliz eşinden Osman ve Fatma isminde bir çocuğu oluyor. Türk hanımdan ise Zeki Güneralp isminde bir çocuğu oluyor. İngiliz eşi vefat ettikten sonra çocukları anneannesi İngiltere'ye götürüyor. İngiltere'ye gidildikten sonra Osman'ın Stanley isminde bir çocuğu oluyor ve Stanley'in de Boris doğuyor ifadelerini kullandı.
Title
2008 yılında Boris Johnson'ın babası Stanley Johnson'ın Kalfat'a geldiğini ve misafir ettiklerini aktaran Karatekin, “O zaman ben belediyede çalışıyordum. Köye geldi, otobüsle ormana götürdük. Ormanda yemek yedirdik, ayran içirdik. Yaylaya götürdük ve ağırladık. 7-8 saat köyde kaldıktan sonra çok memnun olarak ayrıldı şeklinde konuştu.
Title
Köyde Sarıoğlangiller derler <br><br> Boris Johnson'ın Kalfat'a gelmesini beklediklerini dile getiren Karatekin, “Babası Boris'in Kalfat'a geleceğini, işlerinin yoğun olduğu için gelemediğini söyledi. İleri bir tarihte gelecek, babası ata toprağını gördüğü için çok duygulandı ve gururlandı dedi.<br><br> Johnson ailesinin Kalfat'ta Alibeyoğulları olarak adlandırıldığını, sonrasında ise Sarıoğlangil olarak anıldığını anlatan Satılmış Karatekin, Boris Johnson'un sarı olmasının bundan dolayı olduğunu anlattı.
Title
“Johnson'un ailesi halen gelip gidiyor <br><br> Boris Johnson'ın İngiltere Başbakanı olmasından mutluluk duyduklarını dile getiren Kalfat Muhtarı Bayram Tavukçu ise, Boris Johnson'ın akrabalarının yılda belirli dönemlerde Kalfat'a geldiklerini kaydederek, “Akrabaları geliyorlar, ailenin bir kısmı Almanya'da, bir kısmı Ankara'da, yazları bir aylığına Almanya'dan gelip gidiyorlar diye konuştu.
Title
Johnson'un dedelerinin yakın komşusu olduklarını belirten Rafet Sarıcı, “Kendisi Kalfatlıyım dediği zaman biz 22 bin nüfuslu olan bir beldenin insanları çok duygulandı. Avrupa'nın en büyük devletinin başbakanı olarak 'Kalfatlıyım' demesi çok güzel bir şey dedi.
Title
Johnson'ın başbakan olacağını Londra Belediye Başkanlığı döneminde tahmin ettiklerini söyleyen Sarıcı, “Yolunun açık olduğunu Londra Belediye Başkanı olduğu dönemde biliyorduk. Çok şükür de tahminlerimiz oldu ifadelerini kullandı.
Title
Kalfat Köyü Muhtar Azası İbrahim Aksu, “Köylünün başbakan olması hissedilmez yaşanır. Büyük bir gurur, Osmanlı torunu İngiltere'yi yönetmeye talip olup kazandıysa, bundan daha büyük bir sevinç olabilir mi? Mutluluk duyuyoruz, kendisini buraya davet ediyoruz diye konuştu.
Title
Boris Johnson ile birebir iletişim kurmayı denemediklerini söyleyen Aksu, “Babası 2008 yılında geldiğinde onun da gelmeyi istediğini duyduk. Vakit bulup gelemedi. Geleceğini biliyoruz dedi.
Title
Gurur kaynaklarının olduğunu aktaran köy sakinlerinden Ahmet Demir, “Başbakan olması çok sevindirici, kendimiz olmuş gibi sevindik şeklinde konuştu.
Title
Johnson'ın akrabalarının aile boyu okulda başarılı olduklarını anlatan Demir, “Hemen hemen her sınıfta başarılılardı. İleri zekalılık durumları vardı. Tüm derslerde elleri kaleme yatkın şekilde öğretmen soru sorduğunda ilk cevap verenlerden olurlardı. Tabir yerindeyse 'zehir' gibilerdi ifadelerini kullandı.
Title
Demir, Johnson'ın başbakan olduğuna şaşırmadığını ve sülaleden gelen zekiliğin devam ettiğini söyledi.
Title
Boris Johnson'ın köyünde büyük sevinç: Davet ettiler
İngiltere Başbakanı olan Boris Johnson'un Çankırı'da bulunan köyünde büyük sevinç yaşanıyor. Köy sakinleri, Johnson'u en kısa sürede Kalfat'ta ağırlamayı istediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Johnson'ı tebrik etti
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Johnson'ı tebrik etti

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Jonson oldu
DÜNYA
İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Jonson oldu

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.