Gündem ÇAKÜden Kudüs katliamına tepki

Son dakika Kudüs haberleri: ​ÇAKÜ'den Kudüs katliamına tepki

ÇAKÜ'den Kudüs katliamına tepki

Çankırı Karatekin Üniversitesinde (ÇAKÜ) Rektörü Ayrancı'dan işgalci İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki göstererek "İsrail Devleti’nin sivil ve masum Filistinlileri terörist bir yaklaşımla hunharca katletmesini lanetliyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İşgalci İsrail'in saldırılarında binlerce Filistinli yaralandı.
İşgalci İsrail'in saldırılarında binlerce Filistinli yaralandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesinde (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, işgalci İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Ayrancı, yaptığı yazılı açıklamada "İsrail Devleti’nin sivil ve masum Filistinlileri terörist bir yaklaşımla hunharca katletmesini lanetliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ilişkin sorumsuzca uygulamasını büyük endişeyle karşılamış, açık ve net bir kararlılıkla kınamıştık.Bu lanetli kararın tehlikeleri Filistinli sivillerin katliamı ile ortaya çıkmıştır. Maalesef bu vahim sonuçlar artma eğilimindedir. " ifadelerini kullandı.

Rektör Ayrancı'nın yaptığı yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

  • "Haçlı seferleri ile başlayıp I. Dünya Savaşı’nın ardından Osmanlı Devleti’nin dağıtılması ve II. Dünya Savaşı’nın sonrasında İsrail Devleti’nin kurulması ile devam eden süreçte bugün aynı amaç sürdürülmektedir. İsrail, Müslümanların kıblesini ellerinden almayı amaçlamaktadır. Tarihin en büyük trajedisine maruz bırakılmamız istenmektedir.
  • Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail köktendinci ülkelerdir ve müttefikleri de kökten dincidir. Bunların gizli müttefikleri de DAEŞ, BOKO HARAM gibi radikal İslami gruplardır. Buna karşılık İslam coğrafyasına ılımlı İslam adı altında ihanet dayatılmıştır. FETÖ de aynı ihaneti bize dayatmıştı. Komünizm, antikapitalizm, açlık, kıtlık gibi konular tehdit değilken onlara göre İslam tek tehdittir.
  • Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’ni buraya açmakla “de facto” olarak yani fiili olarak Kudüs’ün başkent olmasını tanımış olmaktadır. Zira, bu karar Birleşmiş Milletler kararlarına aykırıdır. Diğer yandan, bu müdahale İsrail’in zalimce uygulamalarını meşrulaştırma kastı içermektedir.
  • Bu büyük bir yol ayrımıdır. Tehdit ve terör bir yöntem olarak kullanılacak, kabul etmeyenler zulme mahkûm edilecektir. Herkes tarafını seçsin denilecek, Kudüs bir turnusol kâğıdı olarak kullanılacaktır.
  • Bu oyun basit bir oyun değildir. Bu açılım herkesi temellerinden zorlayacak, bu tercih Müslüman Arap ülkeleri için de büyük bir felaket olacaktır. İslam ülkelerinden biri bu akıma katılacak olursa, o ülkelerde kontrol edilemez gruplar direnecek, rejimler değişecek; iç çatışmalar çıkacak, dini gruplar, devlet organları tarafından tamamıyla tasfiye edilecektir. Filistin’de de intifada başlamış; bunlar acımasızca öldürülmüştür.
  • Şunu unutmuyoruz. Bir kaos halinde herkes kendi temellerine döner. İsrail temelinde teröristlerce kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Avrupa haydutlarının, kanun kaçaklarının kurduğu bir ülkedir. İsrail yeniden teröristleşmiş, Amerika Birleşik Devletleri de haydut bir devlet haline dönüşme eğilimi göstermektedir. Kaosu çıkaranlar yeni bir düzen kurmak için bu küresel oyunu sahnelemektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, Rusya ve Türkiye gerçek gücüne evirilmeden son noktayı koymak istemektedir. Kudüs’ün arka planında Amerika Birleşik Devletlerinin ve İsrail’in gerçek menfaatleri vardır.
  • Biz, üniversite olarak bilimin, aklın vicdanın merkezi olmak sıfatıyla Kudüs’ün, Amerika Birleşik Devletleri tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini ve İsrail’in yaptığı toplu katliamı lanetliyoruz. Dünya üzerindeki bütün Müslümanları, mazlum milletleri ve vicdan sahibi herkesi derinden yaralayan bu ayıbın hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini yineliyoruz.
  • Kudüs bizim inancımız, tarihimiz ve medeniyetimizin kendisidir. Kudüs’e yapılan saldırı bizi biz yapan tüm değerlere yapılmaktadır. Bilinmesi ve akıllardan çıkarılmaması gerekir ki Kudüs Müslüman toprağıdır ve Müslüman toprağı olarak kalacaktır."

Bahçeli'den Kudüs açıklaması: Zalimlere karşı safımız masumların yanıdır
GÜNDEM
Bahçeli'den Kudüs açıklaması: Zalimlere karşı safımız masumların yanıdır

Gazze'de 1 şehit daha
DÜNYA
Gazze'de 1 şehit daha

İsrailli büyükelçi ülkesine gönderiliyor
GÜNDEM
İsrailli büyükelçi ülkesine gönderiliyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.