Gündem Cumhuriyet gazetesine operasyon Murat Sabuncu gözaltında

Cumhuriyet gazetesine operasyon: Murat Sabuncu gözaltında

Cumhuriyet gazetesi yöneticilerine terör örgütleri FETÖ ve PKK adına faaliyette bulunmak suretiyle suç işledikleri gerekçesi ile operasyon düzenlendi. Gazetenin genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu dahil 9 kişi gözaltına alındı. Firari Can Dündar için ise yakalama kararı çıkarıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Cumhuriyet gazetesine operasyon: Murat Sabuncu gözaltında
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, TCK'nın 220/6. maddesi uyarınca "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan yürütülen soruşturma çerçevesinde, aralarında Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz'ün de bulunduğu 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. Şüphelilerden 2'si yurt dışında.

Hakkında gözaltı kararı verilen isimler şunlar: Murat Sabuncu, Akın Atalay, Güray Öz, İbrahim Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Önder Çelik, Musa Kart, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Eser Sevinç, Müslüm Özışık, Nebil Özgentürk, Can Dündar, Orhan Erinç, Hakan Kara.

Bu doğrultuda şüphelilerin adreslerinde arama yapan polis ekipleri, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, avukat Bülent Utku, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz ve Mustafa Kemal Güngör'ün de aralarında bulunduğu 9 kişiyi gözaltına aldı.

Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Ankara'da gözaltına alınan Güray Öz'ün İstanbul'a getirileceği öğrenildi.

Can Dündar hakkında yakalama kararı


Bu arada, soruşturma kapsamında gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, yurt dışında bulunduğu için yakalama kararı çıkarıldığı, Orhan Erinç hakkında da yaşlı olduğu için sadece evinde arama kararı alındığı öğrenildi.

Can Dündar hakkında yakalama kararı

Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından soruşturmaya ilişkin yapılan açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki vakıf yöneticileri hattında PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir olduklarına, 2 Nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce darbe meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine, "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18 Ağustos'ta soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, soruşturma kapsamında alınan MASAK ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alındığı, soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Cumhuriyet gazetesine operasyon
FOTOĞRAF 5
Title
Avukat Mustafa Kemal Güngör sağlık kontrolünden geçirildi
Title
Sabah saatlerinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çetinkaya sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.
Title
.
Title
Karikatürist Musa Kart emniyete gitti
Title
.
Cumhuriyet gazetesine operasyon
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.