|

Dev buluşma Bosna’da

24 Haziran kampanyalarına yasak koyan Avrupa ülkeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gurbetçilerle buluşmasına engel olamayacak. Erdoğan, Avrupa genelinde yaşayan 10-11 bin gurbetçi ile 20 Mayıs’ta Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’daki mitingte bir araya gelecek. Dev buluşmanın hazırlıkları şimdiden başladı.

Yeni Şafak ve
04:00 - 24/04/2018 Tuesday
Güncelleme: 01:32 - 24/04/2018 Tuesday
Yeni Şafak
Erdoğan 20 Mayıs'ta Saraybosna'ya gidiyor
Erdoğan 20 Mayıs'ta Saraybosna'ya gidiyor

Türkiye’nin dört bir yanında 24 Haziran’a kadar ter dökecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maratonuna yurt dışını da ekledi. Erdoğan, Avrupa’da büyük bir miting düzenleyecek. Yurt dışında yürütülecek seçim kampanyaları konusunda Avrupa ülkelerinden ardı ardına gelen antidemokratik açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışında düzenleyeceği miting daha da önemli hale geldi.

İLK MİTİNG BOSNA’DA

Hangi ülkelerde yapılacağı büyük büyük merak uyandıran Avrupa mitinginin adresi belli oldu. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’da yaşayan 10- 11 bin gurbetçi ile 20 Mayıs’ta Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da buluşacak. Dev randevu için hazırlıklar devam ediyor. Avrupa’da önce Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Türk politikacıların ülkesinde kampanya yapmalarının engelleneceğini açıklamış onu Hollanda Başbakanı Mark Rutte izlemişti. Son olarak bu kervana Almanya katılmıştı.


YASAKÇI AVRUPA İŞBAŞINDA

Almanya, Hollanda, Avusturya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri geçmiş dönemlerde de Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Türk siyasetçilerin gurbetçilerle buluşmasına izin vermeyerek skandal kararlara imza atmıştı.

RANDEVU İLE OY YOK

Öte yandan AK Parti döneminde yurt dışına kurulmaya başlanan seçim sandığı konusunda gurbetçilere yeni kolaylıklar geliyor. Bu hafta yasalaşması beklenen mini uyum paketi ile yurt dışındaki seçmenin oy kullanmasının önündeki engeller kaldırılacak. Randevu yöntemi ile oy verme işleminden vazgeçilecek. Yeni düzenleme ile yurt dışındaki Türk seçmen Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen oy verme günlerinde kendilerine uygun olan herhangi bir günde oy kullanabilecek.

#Bosna Hersek
#Cumhurbaşkanı Edoğan
#Miting
6 years ago