|

Ermenistan barışa hazır

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi için Türkiye’de bulunan Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan, ülkesinin Türkiye ile barışa hazır olduğunu söyledi. Erivan’da açılan ‘Nemesis Anıtı’na ilişkin de Simonyan, “Bu yerel yönetim düzeyinde olan bir şey. Ermenistan’ın dış politikasının bir ifadesi değil. Buraya barışa hazır olduğumuzu göstermeye geldik” dedi.

Canberk Doğan
04:00 - 6/05/2023 Cumartesi
Güncelleme: 01:42 - 6/05/2023 Cumartesi
Yeni Şafak
Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan.
Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan.

Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) kapsamında geldiği Ankara’da açıklamalarda bulundu. Ermenistan’ın Başkenti Erivan’da açılan ‘Nemesis Anıtı’ndan yerel yönetimlerin sorumlu olduğunu belirten Simonyan, “Ben bu meseleyi Türk meslektaşımla da ele aldım” dedi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile yaptığı görüşmeye işaret eden Simonyan şunları söyledi: “Bu Ermenistan devletinin dış politikasının ifadesi ya da iyi niyet taşımayan bir adım olarak algılanmasın. Ermenistan Cumhuriyeti’nde dış politika başbakan ve dışişleri bakanlığı tarafında yönetiliyor. Bahsettiğim düzeyde alınan karara yapılan açıklamaları hepiniz biliyorsunuz. Şunu anlamalıyız ki öyle bir isteğimiz varsa, ilişkilerin kötüleşmesi için her anlamda sebep bulabiliriz. Ben de belki binlerce sebep bulabilirdim Türkiye gelmemek için. Fakat ben buradayım ve Ermenistan’ın barışa hazır olduğunu Türk kamuoyuna sunmak istiyorum.”

TAMAMEN SAMİMİYİZ

Türkiye ile ilişkilerin ön koşulsuz normalleşmesine hazır olduklarını vurgulayan Simonyan, Ermenistan’ın ilişkilerin normalleşmesi için gerekli adımları atmaya hazır ve bu isteğinde tamamen samimi olduğunu kaydetti. Simonyan, “Eğer siyasi bir irademiz varsa, eğer ilişkilerin iyileşmesi ve kurulması için bir kararımız varsa bu yol çok kolay olmayacak. Fakat ileriye doğru hareket etmeliyiz. Umarım ki Türk meslektaşlarımız da ileriye doğru adım atarlar. Biz bu tarihi fırsatı değerlendiririz. Hem bizim için hem de bütün bölge için yeni bir sayfa açarız” şeklinde konuştu.

Türkiye olmadan mümkün değil

Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin Türkiye olmadan çözülemeyeceğini ifade eden Simonyan, “Ermenistan Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’a karşı bir toprak talebi yoktur. Barış anlaşması konusunda kararlıyız, istekliyiz. Ticari alanda bölgeyi açma açısından hiçbir sorun görmüyoruz. Biz defalarca bu teklifte de bulunduk, sınırda bulunan askerler eşit şekilde geri çekilsin. Bu bölgede barışın tesis edilmesi Türkiye olmadan mümkün değil. O konuda umutluyuz ki bu bölgede barışın tesis edilmesi konusunda Türkiye adımlar atacak” ifadelerini kullandı.#Ermenistan
#KEİPA
#Alen Simonyan
1 yıl önce