Gündem Kara lekenin 24 yılı

Kara lekenin 24. yılı

Kara lekenin 24. yılı

Bugün, Türk demokrasi tarihine “kara leke” olarak geçen ‘kapatma’ olayının yıldönümü. Refah Partisi’ne kilit vurulalı tam 23 yıl oldu. 28 Şubat postmodern darbesine açık destek veren Anayasa Mahkemesi, 16 Ocak 1998’de seçimlerde en yüksek oyu alan RP’yi kapattı. Erbakan ile altı arkadaşına 5 yıl siyaset yasağı getirildi.

Osman Özgan Yeni Şafak
28 Şubat postmodern darbesine açık destek veren Anayasa Mahkemesi, 16 Ocak 1998’de seçimlerde en yüksek oyu alan RP’yi kapattı.
28 Şubat postmodern darbesine açık destek veren Anayasa Mahkemesi, 16 Ocak 1998’de seçimlerde en yüksek oyu alan RP’yi kapattı.

28 Şubat sürecinin hafızalardan silinmeyen en önemli olaylarından biri vesayetin güdümündeki yargıyla Refah Partisi’ne kilit vurulması oldu. 1983’te kurulan ve hızla yükselişe geçen RP, Türkiye’de bir döneme damga vurdu. RP, Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığı’nda girdiği 1995 milletvekili seçimlerinde 21.4 oy oranıyla sandıktan birinci parti çıktı. Ancak vesayet odakları RP’yi iktidara getirmeme girişimleri de bu süreçte ağırlık kazandı. Seçimlerin birinci partisi RP dışarıda tutuldu ve “ANAYOL” hükümeti kuruldu.

28 Şubat’a açıkça destek veren Anayasa Mahkemesi, 16 Ocak 1998’de, milyonlarca seçmenin oyunu alan ve genel seçimlerde birinci çıkan RP’nin “laik Cumhuriyet karşıtı eylemleri tespit edildiği” iddiasıyla kapatılmasına karar verdi. Sincan sokaklarında yürütülen tanklar, 28 Şubat sürecinin simge olaylarından birisiydi.

VESAYETİN HEDEFİNDE

  • Refahyol Hükümeti, kısa sürede “rejim tehlikesi” ve “irtica” iddialarıyla karşı karşıya bırakıldı ve hükümet faaliyetleri 28 Şubat için zemin olarak hazırlandı. Hükümetin, “Etkileri gerekirse bin yıl sürecek” denilen 28 Şubat 1997’deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarını uygulanmaması üzerine ise cuntanın güdümündeki yargı eliyle kapatma davası piyasaya sürüldü.

BAŞÖRTÜSÜ SAVUNMAK SUÇ

Dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 21 Mayıs 1997’de iktidardaki Refah Partisi’nin sürekli kapatılması istemiyle dava açtı. Savaş, Erbakan ve parti yöneticilerinin, başörtüsü serbestliğinin anayasal bir hak olduğunu savunmasını RP’yi kapatma davasının gerekçesi yaptı.

Bir ömür mücadele: Erbakan
OYNAT 02:36
Bir ömür mücadele: Erbakan
Milli Görüş hareketinin kurucu lideri ve Türk siyasetinin hocası Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatının 8'inci yıl dönümünde dualarla anılıyor. 'Yaşanabilir bir Türkiye', 'Yeniden büyük Türkiye' ve 'Yeni bir dünya' idealleriyle Türk siyasetine yeni bir anlayış getiren Erbakan, siyasi hayatı boyunca Türkiye öncülüğünde adil bir dünyanın kurulacağına inanarak çalıştı.


RP’YE KİLİT, SİYASİLERE YASAK

  • AYM, 16 Ocak 1998’de, milyonlarca seçmenin oyunu alan ve genel seçimlerde birinci çıkan RP’nin “laik Cumhuriyet karşıtı eylemleri tespit edildiği” iddiasıyla kapatılmasına karar verdi. Ayrıca Genel Başkan Necmettin Erbakan ile Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal’ın da aralarında bulunduğu 7 ismin, 5 yıl süreyle siyaset yapmaları yasakladı.

KONUŞMASI KAPATMA GEREKÇESİ

AYM’nin gerekçeli kararı da söz konusu hukuksuzluğu ortaya koydu. Danıştay’ın “üniversitelerde başörtüsü takan öğrencilerin Atatürk devrimleri ile laikliğe aykırı davrandıklarına” ilişkin kararlarına atıfta bulunan AYM’nin kararında, Erbakan ile parti yöneticilerinin “mahkeme kararlarını etkisiz hale getirmek için resmi daire ve üniversitelerde başörtüsü kullanmayı teşvik eden laiklik ve hukuk devleti ilkelerine aykırı” konuşmalar yaptıkları ileri sürüldü.

AİHM de hukuksuzluğa ortak oldu

  • Bugün verdiği siyasi kararlarla tartışma konusu olan AİHM de RP'nin kapatılmasını ve siyasi yasakları haklı buldu. AİHM'in kararında, "yöneticilerin konuşmaların daki cihat ve şiddet çağrıları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile bağdaşmaz" şeklinde skandal değerlendir meler yer aldı.
Abone Ol Google News
Biz bir millet iki devletiz

'Biz bir millet iki devletiz'

​Kardeş bayraklar Nahçıvan sınırında dalgalanacak..
AB’de ‘aşı’ gerilimi

AB’de ‘aşı’ gerilimi

Anlaşma yaptığı AstraZeneca ile yine kriz.
Bir kez de olsa PKKyı eleştirin

Bir kez de olsa
PKK'yı eleştirin

​İbrahim Kalın'dan, AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano'ya tepki.
144 üyeli derneğe <br>8 milyon dolar

144 üyeli derneğe
8 milyon dolar

​Batı'nın yeni Truva Atları, LGBTi'ler.
Tecavüz işkence infaz

Tecavüz işkence infaz

​Teslim olan PKK'lı kadın teröristlerin anlattıkları kan dondurdu.
İsrail’in kirli aşı politikası

İsrail’in kirli aşı politikası

Ülkelere, elçiliklerini Kudüs'e taşıma karşılığında aşı teklif ediyor.
10. Ana Kucağı Yenişehir'e

10. Ana Kucağı Yenişehir'e

​Bursa'da hedef 50'ye çıkarmak.
TSK'daki kriptolara operasyon

TSK'daki kriptolara operasyon

​Deşifre edilemeyen FETÖ'cüler daha fazla.

Üçüncü dalga bölgesel

Üçüncü dalga bölgesel

​Karadeniz'deki vaka artışı 'mutasyon virüsle' bağlantılı.
Hadsiz Başbakan

Hadsiz Başbakan

​İpe sapa gelmez sözlere kınama.
İnşaatı durdur törenle defnet

İnşaatı durdur törenle defnet

​Yeni Şafak'ın duyurduğu haberle ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.
Yetmiş beş mahkum öldü

Yetmiş beş mahkum öldü

​Ekvador'daki cezaevi isyanlarında ölenlerin sayısı yükseldi.
Millet İttifakı’nın zemini çürük

Millet İttifakı’nın zemini çürük

​Erdoğan, ittifakı oluşturan partilere sert eleştirilerde bulundu.
33 fezleke <br>Meclis'e gönderildi

33 fezleke
Meclis'e gönderildi

​Fezlekelerden yirmi sekizi HDP'yi, üçü CHP'yi kapsıyor.
Sıra öğretmenlerde

Sıra öğretmenlerde

Yüz yüze eğitime geçileceği için öğretmenlerin aşılama süreci başladı.
Hangi ilçeler alarm veriyor?

Hangi ilçeler alarm veriyor?

​İstanbul ve Ankara'nın koronavirüs yoğunluk haritası güncellendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.