Gündem Seçim sonrası ilk kabine toplantısı

Seçim sonrası ilk kabine toplantısı

31 Mart’tan sonra yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısının gündemi yoğun. Seçimin yanı sıra ABD ile yaşanan S-400 ve F-35 gerilimi ile bu ülkede temaslarda bulunan bakanların temasları toplantının ana gündemleri olacak.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabineyi 31 Mart seçimleri sonrasında ilk defa toplayacak. Yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplanacak kabine en son 4 Şubat'ta bir araya gelmişti. Seçim sonuçları, seçimlere itiraz süreçleri, İstanbul'da seçimin yenilenme ihtimalleri de değerlendirilecek.

ABD ile ilişkilerde normalleşmenin de kabinede gündeme gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda yabancı yatırımcılarla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da ABD temasları hakkında bilgi verecek. Albayrak, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin ayrıntıları konusunda da kabine üyelerini bilgilendirecek. ABD ile gerilime neden olan S-400’ler ve buna karşı Türkiye’ye F-35 uçağı teslimatının ertelenmesine dönük gelişmeler de ayrıntılı ele alınacak.

SURİYE VE TERÖRLE MÜCADELE

Kabinenin rutin gündemi içinde bulunan terörle mücadele ve Suriye’deki son gelişmeler de masada olacak. Fırat’ın doğusundaki terör varlıklarına yönelik muhtemel harekatla ilgili hazırlıklar da ele alınacak. ABD ile Münbiç ve Rusya ile varılan İdlib anlaşmaları kapsamında durum değerlendirmesi de yapılacak.

REFORMLAR MASADA

  • Toplantıda ele alınacak başlıkların bir diğeri ekonomi olacak. Türkiye’ye yönelik bir süredir devam ettirilen ekonomik saldırılara karşı alınacak önlemler ile Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketinin ayrıntıları ele alınacak. Bu kapsamda atılacak adımlar planlanacak. İkinci Yüz Günlük Eylem Programı’na ilişkin kabine üyelerinin kendi alanlarıyla ilgili çalışmalarda geldikleri noktalar konusunda bilgilendirmede bulunmaları bekleniyor.

Seçim nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ara verdiği politika kurullarıyla gerçekleştirdiği çalışmalar da yeniden başlayacak. Bu haftadan itibaren Erdoğan politika kurularıyla toplantı yapacak.

Erdoğan'dan Notre Dame Katedrali yangınına ilişkin açıklama
GÜNDEM
Erdoğan'dan Notre Dame Katedrali yangınına ilişkin açıklama
Beyaz Saray'daki Barış Pınarı Harekatı toplantısında gerginlik: Toplantıyı terk ettiler
Dünya

Beyaz Saray'daki Barış Pınarı Harekatı toplantısında gerginlik: Toplantıyı terk ettiler

ABD Başkanı Trump, ABD Kongresinden Cumhuriyetçi ve Demokrat isimlerle yaptığı ve "olaylı" geçen Suriye toplantısına ilişkin fotoğrafları Twitter hesabından paylaşarak yaşananları anlattı. Trump, yaptığı paylaşımda "Asabi Nancy sinirden deliye döndü. Hiçbir şey yapmayan Demokratlar, Pelosi ve Schumer, kabine odasından hışımla çıktı. Pelosi, bugün Beyaz Saray'da tam anlamıyla sinirden deliye döndü. Bu durumu izlemek çok üzücüydü. Onun için dua edin, çok hasta bir insan!" ifadelerini kullandı.
Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı 673'e yükseldi
Dünya

Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı 673'e yükseldi

Fırat’ın doğusunda devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 673 oldu.
Kredi kartında önemli adım: Aralıkta fiyatlar düşüşe geçebilir
Ekonomi

Kredi kartında önemli adım: Aralıkta fiyatlar düşüşe geçebilir

Kredi kartı komisyon bedellerine yönelik binlerce işletmeye nefes aldıracak sınır geldi. 1 Kasım'dan itibaren kartlı işlemlerin ertesi gün nakde çevrilmesi halinde ödenecek komisyon bedeli artık yüzde 1,6’yı aşamayacak. Bu da firmaların fazladan bankalara ödedikleri rakamın büyük bölümünün kasada kalacağı anlamına geliyor. Tabi komisyon tarafındaki bu olumlu gelişme fiyatları da etkileyecek. Taksitli satışlarda vade oranlarında düşüş yaşanacağını ifade eden sektör temsilcileri, kararın etkisinin fiyatlara yansımasının ise Aralık başı itibariyle gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.