Gündem Şentopla üç yıl daha TBMMde bugün gerçekleşecek başkan seçiminde Mustafa Şentop favori

TBMM başkanlığı seçimleri ne zaman? TBMM başkanı kim oldu?

Şentop’la üç yıl daha: TBMM'de bugün gerçekleşecek başkan seçiminde Mustafa Şentop favori

Meclis, bugün yeni başkanını seçecek. Bir buçuk yıldır bu görevi yürüten Mustafa Şentop, kalan üç yıl için yeniden aday. İlk iki turda 400 oya ulaşılamaması durumunda üçüncü turda salt çoğunluk 301 oy yeterli olacak. Seçilmesine kesin gözüyle bakılan AK Parti adayı Şentop’u MHP de destekliyor.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Mustafa Şentop
Mustafa Şentop

Meclis bugün yeni başkanını seçecek. AK Parti, yaklaşık 1.5 yıldır bu görevi yürüten Mustafa Şentop’u yeniden aday gösterdi. AK Parti adayı Şentop’a Cumhur İttifakı ortağı MHP de destek veriyor. CHP ise Şentop’un karşısına Ankara Milletvekili Haluk Koç’u çıkardı. HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’i aday gösterdi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş da aday.

Fotoğraf: Arşiv

301 ŞARTI VAR

Bugün TBMM Genel Kurulu’ndaki başvurular öncesinde takvim gereği adaylık başvuru süresi dün saat 24.00’te doldu. Gizli oyla yapılacak seçimlerde birinci ve ikinci turda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy şartı aranacak. Üçüncü turda salt çoğunluk 301 oy şartı bulunuyor.

ŞENTOP’LA ÜÇÜNCÜ TURDA ÜÇ YIL

  • Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylamaya geçilecek. Dördüncü turda en fazla oy alan aday TBMM’nin yeni başkanı olacak. AK Parti-MHP adayı Şentop’un üçüncü turda üç yıllık bir süre için Meclis Başkanlığına ikinci kez seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Mustafa Şentop, Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için görevden istifası sonrasındaki seçimde 24 Şubat 2019’da 336 oy ile TBMM Başkanı seçilmişti.

TBMM Başkanı Şentop: Test sayısının yüzde biri TBMM'de yapılıyor
GÜNDEM
TBMM Başkanı Şentop: Test sayısının yüzde biri TBMM'de yapılıyor
Abone Ol Google News
Yağ ve şeker oranı düşük protein miktarı ise yüksek: Mis gibi deniz tarağı yemeği
Hayat

Yağ ve şeker oranı düşük protein miktarı ise yüksek: Mis gibi deniz tarağı yemeği

Dünyanın en uzun yaşayan canlılarından biri olan deniz tarağı, etinin besin değerlerinin yüksekliği her zaman dikkat çeken bir özelliğidir. Bu kabuklu canlı, Kuzey Atlantik ülkeleri başta olmak üzere Kanada, Yeni Zelanda, Singapur, Malezya, Endonezya ve Türkiye’de avlanabilen yaygın bir deniz canlısıdır. Yağ ve şeker oranı düşük olan deniz tarağının protein miktarı yüksek çıkarken oldukça sağlıklı bir deniz ürünü olduğunu da her zaman kanıtlar. Peki deniz tarağı etinin yemeği nasıl yapılır? İşte deniz tarağı yemeğinin tarifi...
Hint sinemasının dünyaca ünlü aktörü  Aamir Khan, yeni filmi olan 'Laal Singh Chaddha' için Türkiye'ye geliyor
Hayat

Hint sinemasının dünyaca ünlü aktörü Aamir Khan, yeni filmi olan 'Laal Singh Chaddha' için Türkiye'ye geliyor

Dünyaca ünlü aktör Aamir Khan, yeni filmi için Türkiye'ye gelmeye hazırlanıyor. Aktör, yapımcı ve yönetmen Khan, 1994 ABD yapımı 'Forrest Gump'ın uyarlaması olan son filmi 'Laal Singh Chaddha'nın koronavirüs nedeniyle Hindistan'da yarıda kalan çekimlerini tamamlamak üzere geleceği bildirildi.
Sözde mülteci hakları savunucusu Erdem mültecileri alaya aldı
Gündem

Sözde mülteci hakları savunucusu Erdem mültecileri alaya aldı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi hocalarından Profesör Bahadır Erdem'in mültecileri alaya alan paylaşımı tepki çekti. Mülteciler ile ilgili çalışmalarda bulunan ve Milletlerarası Hukuk Profesörü ünvanı ile sempozyumlarda söz alan Erdem, mültecileri ülkeden göndermek için yardımcı olacağını söyledi. Erdem'in hadsiz paylaşımı sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki ile karşılandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.