Gündem Sultanbeylide tapu sevinci

Sultanbeyli’de tapu sevinci

İstanbul’un hızla gelişen ilçesi Sultanbeyli’de tapu sevinci yaşanıyor. 110 yıllık mülkiyet problemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü desteğiyle nihayete erdi ve bazı parseller için tebligatlar halka ulaşmaya başladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sultanbeyli’de tapu sevinci yaşanıyor.
Sultanbeyli’de tapu sevinci yaşanıyor.

Sultanbeyli tarihi bir sürece şahitlik ediyor. Kazandığı yatırımlarla İstanbul’un dikkat çeken ilçesi, mega projelerle kalkınırken mülkiyet sürecinin de bitmesiyle daha da değer kazanacak. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin 2009 yılında göreve gelir gelmez, ilçenin en önemli sorunlarına eğilerek bu konularda büyük çaba gösterdi. Yol haritasını belirleyen Başkan Keskin, mülkiyet sorununu öncelikli olarak masaya yatırdı. Bu kapsamda ilk olarak Sultanbeyli’nin imar planları çıkartıldı.

BAKANLAR KURULU ÇALIŞMA BAŞLATTI

İmar planlarının ardından Başkan Keskin mülkiyet sorununun çözümü için Ankara’da temaslara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde konuyu kendisine aktaran Başkan Keskin’in çabaları sonuç verdi. Bu kapsamda Sultanbeyli’yi yakından ilgilendiren Bakanlar Kurulu’nun 2011/2266 sayılı kararı çıktı. O karar doğrultusunda ‘’İstanbul ili, Sultanbeyli İlçesi’nde bulunan bazı alanlarda yürütülecek iyileştirme, yenileme ve dönüşüm uygulamaları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı yetkilendirildi”. Bu karar Sultanbeyli’nin önünü açan ilk çalışma olarak kayda geçti.

2011 yılında çıkan kararı bu sefer takas ve trampaya izin veren çalışmalar izledi. Sultanbeyli yeniden Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldi ve bu sefer takas ve trampaya yönelik çalışmalar başlatıldı. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatları doğrultusunda takas ve trampaya konu arsa ve araziler için çalışmalar yürütüldü. 1 milyon 274 bin metrekare hisseli tapunun Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce döneminde takası ve trampası gerçekleşti.

REKLAM
  • Amacımız Halkımızın En İyi Hizmeti Alması
  • Sultanbeyli Belediyesi, ilçe halkının ihtiyacını gözeterek önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Muhsin Yazıcıoğlu Nikah Salonu yenilenerek hizmete sunuldu. Bir süre önce tadilata alınan Muhsin Yazıcıoğlu Nikah Salonu fiziki açıdan güzel bir tasarımla yenilendi. Eski haliyle bazı ihtiyaçlara cevap veremeyen salon, yeni görüntüsüyle çiftlerden tam not aldı. Nikah salonunun titiz bir çalışmayla yenilendiğini ifade eden Başkan Keskin, ilçe halkına daha iyi hizmet vermek adına nikah salonunun tadilata alındığını vurguladı.

ÖZEL KANUN MADDESİ

6639 sayılı kanunun 14.maddesi ile 3065 sayılı kanuna ek geçici 35.madde olarak Sultanbeyli’ye özel kanun maddesi çıkarıldı. Takas trampa yöntemi ile Maliye Bakanlığı uhdesine geçen 1 milyon 274 bin metrekare tapu hissesinin belediyeye devri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile gerçekleştirildi. Sultanbeyli Belediyesi’ne devredilen tapuların hak sahiplerine satışı mevcut kanunlarla çözülemediğinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla kanun tasarısı hazırlanarak TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi 7143 sayılı kanuna eklenerek 11.05.2018 tarihinde TBMM’den geçti. Bu yolla tüm tapular Sultanbeyli Belediyesi’ne devredildi. Bu devir işleminin ardından belediye gerekli çalışmaları yaparak kadastro ölçümlerine başladı. İlçe genelinde çalışmalar sürerken 1331 ve 1337 parsellerde ölçümler tamamlanarak tebligat aşamasına gelindi.

TEBLİGATLAR VERİLMEYE BAŞLANDI

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Rabbime hamdolsun ilçemizin önündeki en büyük engel olan mülkiyet sorununu çözdük. İlk tebligatları hak sahiplerine ulaştırmaya başladık. Hemşerilerimizi gözeten bir ödeme planı ortaya koyduk. 2B’de olan tüm imkânları uyguladık. Peşin ödemelerde indirim ve taksit imkânı sunduk. Tebligatlarını alan hemşehrilerimizin bir yıl içinde belediyemize başvuru yapması gerekiyor. 100 Yılı aşan Hisseli Parsellerimizin çözümünde verdiği büyük destek için Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Meclis Başkanımız Sayın Binali Yıldırım'a, Bakanlarımıza, milletvekillerimize teşekkür ederiz. Tüm mahallelerimizde kadastro çalışmaları devam ediyor. Kadastro ve askı süreçleri biten bazı parsellerimizde tapu tebligatlarımızı göndermeye başladık” dedi.

REKLAM

Gelişimiyle Dikkat Çekiyor

Sultanbeyli son dönemde aldığı yatırımlarla hızla gelişiyor. TEM Bağlantı yollarının hizmete açılmasının ardından birçok yatırıma kavuşan ilçe, 400 yataklı devlet hastanesinin de hizmete girmesiyle sağlık alanında da devrim yaşadı. Diğer taraftan tarihi miras Aydos Kalesi'nde de çalışmalar devam ediyor. Aydos Kalesi’nin çalışmaları bittiğinde kültür mirasına büyük bir katkı olarak turizme açılacak.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.