GündemTavaf Allaha yöneliştir

Tavaf Allah’a yöneliştir

Tavaf esnasında Hacerü'l-esved’e yönelmenin aslında Allah’ın rahmetine yönelmek olduğunu dile getiren ilahiyatçı Prof. Dr. Yakup Çiçek, “Hacı adayı Hacerü'l-esved’e yakın da olsa uzak da olsa onu selamlamalı . Yakın durmakta ısrarcı olunmamalı” dedi.

Fatih ÖzerYeni Şafak
Tavaf Allah’a 
yöneliştir
Tavaf Allah’a yöneliştir

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara giden hacı adayları Mekke’ye ulaşmaya başladı. Haccın farzları arasında yer alan Kâbe-i Muazzamayı tavaf etmenin önemini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek anlattı. Tavaf eden bir kişinin her adımında 10 sevap verilerek 10 günahının silindiğini söyleyen Çiçek, “ Peygamber Efendimiz Tavaf esnasında Hacerü’l-esved ve Rükn-i Yemani köşelerini selamlayanların günahları silinir demiştir” dedi.

ERKEKLERİN İHRAM GİYMESİ TERCİH EDİLİYOR

Kâbe-i Muazzamayı etrafında dönülen her bir tura Şavt denildiğini söyleyen Çiçek, “ Kabe çevresinde 7 Şavt yapıldığı zamana buna bir Tavaf denilmektedir. Tavaf edecek erkeklerin ihram kullanması istenir. Her bir Şavt esnasında ise Tavaf duaları okunmaktadır. Her Şavt’ta Hacerü’l-esved‘e gelindiğinde mümkünse ona el ve yüz sürülür. Anca günümüzde yaşanan kalabalıktan dolayı bu pek fazla mümkün olmuyor. Bu konuda da ısrarcı olmamak gereklidir. Hacı adayı Hacerü’l-esved’e yakın da olsa uzakta olsa onu selamlayarak tavafında ikinci Şavt’ına geçer” diye konuştu.

ALLAH’IN RAHMETİNE YÖNELİŞ

Birde Hacerü’l-esved köşesinin hemen yanında yer alan Rükn-i Yemânî ismiyle bilinen bir köşe daha olduğunu söyleyen Çiçek, “ Bu köşe de tavaf konusunda önemlidir. Bununla ilgili Peygamber efendimiz ‘Tavaf esnasında Hacerü’l-esved ve Rükn-i Yemânî köşelerini selamlayanların günahları silinir. Kim tavaf esnasında Hacerü’l-esved’e yönelirse aslında Allah’ın rahmetine yönelmiş olur’ demiştir” dedi.

Prof. Dr. Yakup Çiçek

TAVAF HACCIN FARZIDIR

Tavaf’ın günahlardan silinme yolu olduğunu söyleyen Çiçek, “ Dualarını okuyup Tavaf edenin attığı her bir adımında dolayı 10 sevap verileceğini, 10 günahının silinerek dini bakımdan derecesinin 10 kat yükseltileceği bildiriliyor. Hacı adayı bayramın birinci günü fırsat bulduğunda ilk anda Kabe’yi Tavaf eder. Bu haccın farzıdır. Haccın olmazsa olmasıdır. Tavaf sayısı hacı adayının gücüne göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda bir sınır yoktur” şeklinde konuştu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.