Gündem YKSde soru kitapçığının fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaşan kişi Batmanda gözaltına alındı

YKS'de soru kitapçığının fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaşan kişi Batman'da gözaltına alındı

YKS'de soru kitapçığının fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaşan ve kopya girişiminde bulunduğu tespit edilen bir kişi Batman'da gözaltına alındı. Batman Valiliği, "Kopya teşebbüsünün bireysel bir teşebbüs olduğu, fiilin sınavın sıhhatini etkileyecek bir vasfının bulunmadığı değerlendirilmektedir." açıklamalarında bulundu.

Haber Merkezi AA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonrası soru kitapçığının bazı sayfalarının fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaşan ve kopya girişiminde bulunduğu tespit edilen bir kişi, Batman'da gözaltına alındı.

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, 2020-YKS'nin ilk oturumu TYT sınavına giren B.Y'nin sınav sorularının fotoğrafını çekmek suretiyle kopya girişiminde bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Kimse aracına almak istemeyince İlçe Milli Eğitim Müdürü sınava yetiştirdi
OYNAT 01:26
Kimse aracına almak istemeyince İlçe Milli Eğitim Müdürü sınava yetiştirdi
Muş'un Varto ilçesine 50 kilometre uzaklığındaki Haksever köyünde yaşayan, koronavirüs temaslı öğrenci Revin Turan'ı kimse aracına almak istemeyince İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Süne sınava götürdü. Bize bulaşır diye kimse kendisini araçlarına almak istemediklerini aktaran Turan, “Varto Milli Eğitim Müdürü beni köyümden alıp sınav yerine götürdü. Dört yıllık emeğimin göz ardı edilmediği için hepsine teşekkür ederim. Hedefim diş hekimliği olduğu için hedefime ulaşmak istiyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Söz konusu kişinin gözaltına alındığı, sınav sırasında kullandığı cep telefonuna el konularak incelendiği bildirilen açıklamada, ''Şahsın sorgusu, yapılan tespitler ve dijital materyalin ön tetkikinde, kopya teşebbüsünün bireysel bir teşebbüs olduğu, fiilin sınavın sıhhatini etkileyecek bir vasfının bulunmadığı değerlendirilmektedir.'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ihmali olduğu düşünülen görevliler hakkında soruşturma açıldığı kaydedildi.

YKS adaylarına sorulan Mabel Matiz sorusu gündem oldu
HAYAT
YKS adaylarına sorulan Mabel Matiz sorusu gündem oldu

ÖSYM'den TYT sınav kitapçığı açıklaması
GÜNDEM
ÖSYM'den TYT sınav kitapçığı açıklaması
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.