Hayat Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120 yılında anıldı Yazılı peçetesi ve senaryo planı ilk kez sergilendi

Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120. yılında anıldı: Yazılı peçetesi ve senaryo planı ilk kez sergilendi

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hatıralarının yer aldığı ‘Tanpınar’ sergisi, usta yazarın doğumunun 120. yılında Beyoğlu’nda açıldı. Sergide, bir yemek davetinde dostları, Füreya Koral, Hakkiye Koral, Mehmet Ali Cimcoz, Tarık Tekel ve Sebahattin Eyüboğlu’nun Tanpınar için notlar yazıp, imzaladığı peçete ve usta yazarın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanı için hazırladığı senaryo planı ilk kez sergilendi.

Haber Merkezi DHA
Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120. yılında anıldı: Yazılı peçetesi ve senaryo planı ilk kez sergilendi
Sergi 6 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Usta yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anma etkinlikleri başladı. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği ‘Tanpınar’ isimli sergide, Tanpınar’ın eserlerinin yanı sıra, özel eşyalarından el yazması metinlerine, kişisel notlarından imzalı kitaplarına kadar birçok kıymetli hatırası ilk kez gün yüzüne çıktı. Birbirinden nadide onlarca eser İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Arşivi’nden çıkarıldı.

DHA

ABİDİN DİNO’NUN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFI SERGİDE

Arkadaşı Abidin Dino’yu ziyareti için Fransa’ya gittiğinde Dino tarafından 1959 yılında çekilmiş fotoğrafı da serginin girişine asıldı. Ayrıca ‘İstanbul Bir Terkip’, ‘Şehrin Zamanı’, ‘Serten Işıktan Bir Harita’ isimli 3 adet video art da izlenebilecek.

Tanpınar’da sezgisel deneyim
HAYAT
Tanpınar’da sezgisel deneyim

DHA

SERGİDE TANPINAR’IN MUTFAĞI VAR

Sergi hakkında bilgi veren küratör Mehmet Lütfü Şen, “Ahmet Hamdi Tanpınar, doğumunun 220'inci yılında da anılacaktır, 520’nci yılında da anılacaktır. Çünkü toplumlara böyle sanatçılar çok zor gelir. Çünkü Tanpınar gerçek bir sanatçıdır, medeniyetten beslenerek çağdaş olanın peşinde olmuştur. Tanpınar son 30 yıldır daha çok okunuyor, yeni yeni anlaşılıyor.

Türk düşüncesinin umudu Ahmet Hamdi Tanpınar
HAYAT
Türk düşüncesinin umudu Ahmet Hamdi Tanpınar

Tanpınar’ın sadece dile kattığı değerleri, Türkçe konuşan insanlar var oldukça kullanacağız o da var olmaya devam edecektir. Romanlarıyla ayır, denemeleriyle ayrı, şehre bakış açısıyla bambaşka bir Tanpınar var. Serginin en büyük özelliği Tanpınar’ın mutfağı olmasıdır. Her kitabını yazdığı el yazısı, daktilodan çıkardığı hali bulunuyor. Tefrika edildiğine kendi el yazısıyla düştüğü notlar var” dedi.

DHA

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ’NÜN SERNAYO PLANI

Şen, “Yıllardır Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanının film olması gerektiğini söylüyorum. Yıllar önce Tanpınar, bu roman için senaryo planı yapmış. İşte bu plan da sergide görülebilecek, o da bunu düşünmüş. Sergide birçok ilki göreceğiz, Tanpınar için imzalanmış 170 kitap bulunuyor. Kendisinin imzaladığı kitaplar var. Mürekkep döktüğü not kağıdını bile atmamış, hala duruyor, sergiliyoruz” diye konuştu.

Tanpınar’a
yer yok
HAYAT
Tanpınar’a yer yok

DHA

DAKTİLO VE ÇALIŞMA MASASI DA SERGİLENİYOR

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsünde Fuat Köprülü, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Mehmet Kaplan dönemlerinde kullanılan tarihi daktilo ve çalışma masasında sergilenen eserler arasında yer aldığını aktan Şen, gençliğinden, askerlik fotoğraflarına kadar 80 adet resmin gün yüzüne çıktığını belirtti.

Tanpınar aynasında Selim İleri
HAYAT
Tanpınar aynasında Selim İleri

DHA

TANPINAR, PEÇETEYİ YILLARCA SAKLAMIŞ

Sergide çok özel parçaların olduğuna dikkat çeken Şen, “5 dostu bir araya gelerek, lokanta peçetesine Tanpınar ile ilgili düşüncelerini yazmış. Ardından peçeteyi Tanpınar’a vermişler. Tanpınar, peçeteyi yıllarca saklamış. Türkiyat’taki arşivinde duruyordu. Peçetenin üzerinde tarih yazmadığı için yılını bilmiyoruz. Her biri ‘Hamdicim’ diye başlayıp, onunla ilgili bir hikayesini anlatmış. Çok zarif yazılmış. Ziyaretçiler gelsin, okusun. Bu peçete ilk kez sergileniyor, çok değerli” ifadelerini kullandı.

DHA

Sergiyi boğmamak için not defterlerinden birkaçını koyduklarını söyleyen Şen, Tanpınar’a yazılmış kendisinin kardeşine yazdığı mektuplarında olduğunu aktardı.

Edebiyat dünyası mezatta buluşuyor
HAYAT
Edebiyat dünyası mezatta buluşuyor

DHA

Sergi 6 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

'Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması'
HAYAT
'Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması'

Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Aynı Rüyanın İçinde’ buluştu
FOTOĞRAF 27
Title
Ara Güler Müzesi, yeni sergi “Aynı Rüyanın İçinde” ile birlikte kapılarını açıyor.
Title
28 Şubat 2021’e kadar ziyaret edilebilecek yeni sergide, bir tarihin entelektüel hafızası Ahmet Hamdi Tanpınar’ın metinleriyle, bir tarihin görsel kayıt ustası Ara Güler’in fotoğrafları buluşuyor.
Title
Dergah yayınlarıyla birlikte hazırlanan “Aynı Rüyanın İçinde” kitabı da sergiyle eş zamanlı olarak sanatseverlerle buluşuyor.
Title
Sanat tutkunları yeni sergi ve kitapla birlikte gerçek ve kurgunun iç içe geçtiği bir İstanbul hikayesine şahitlik edecek.
Title
Ahmet Hamdi Tanpınar ve Ara Güler’in, kendilerini kaybolmuş güzellikleri estetize etmeye adamış nostalji tutkunu bu iki flânörün, İstanbul rüyası, gelecekte onları okuyan ve izleyenlerin belleğinde, değişenin değişmeyenle birlikteliği olarak devam edecek.
Title
Müze’de ayrıca bir biyografi duvarı, Ara Güler’in karanlık odasının orijinal objeleriyle canlandırılması ve kontakt baskılarından örnekler de görülebilecek.
Title
Diğer bir galeride de 1995 yılında yayımlanan ‘Yitirilmiş Renkler’ kitabında yer alan fotoğrafların Ara Güler tarafından kitap hazırlığı sırasında yapılmış çizimlerinden oluşan kitap maketini merkeze alan “Hayalimdeki İstanbul Ya Bir Vapurdur Ya Bir Kuş” adlı sergi gezilebilecek.
Title
Sergide maket kitabın yanı sıra, kitap içindeki notlar ve yazışmalarla kitapta yer alan renkli İstanbul fotoğraflarından bir seçki de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.
Title
Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar
Title
Ara Güler'in eşsiz İstanbul manzaralı fotoğrafları da sergi alanında ziyaret edilebilir.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Aynı Rüyanın İçinde’ buluştu
Ara Güler'in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi'nin yeni sergisi, bir tarihin entelektüel hafızası Ahmet Hamdi Tanpınar ile bu tarihin görsel kayıt ustası Ara Güler'i İstanbul'un hikayesinde bir araya getiriyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar: Allah'a inanıyorum fakat tam bir Müslüman mıyım bilmem
OYNAT 00:59
Ahmet Hamdi Tanpınar: Allah'a inanıyorum fakat tam bir Müslüman mıyım bilmem
Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve Beş Şehir gibi unutulmaz eserlere imza atan Ahmet Hamdi Tanpınar, 24 Ocak 1962 yılında vefat etti. Yaşadığı döneminin içinde bazen kendini nereye yerleştireceğini bilemeyen Tanpınar, “Sağcı mıyım, solcu muyum? İnkılâpçılardan ayrılıklarım: Allah'a inanıyorum. Fakat tam bir Müslüman mıyım bilmem. Fakat anamın babamın dininde ölmek isterim ve milletimin Müslüman olduğunu unutmuyorum ve Müslüman kalmasını istiyorum” şeklinde kendini ifade ediyor.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.