|

Bebeklerde kaşınan dişlere ne yapmalı

Diş çıkaran bebeğinizin diş etlerindeki kaşıntının geçmesi için plastik kaşıyıcılar yerine salatalık, yeşil soğan, havuç gibi doğal kaşıyıcılar kullanabilirsiniz. Bu hem kaşıntının geçmesi hem de ağrı azalmasında etkili olacaktır.

Yeni Şafak
10:01 - 31/08/2017 Perşembe
Güncelleme: 10:47 - 31/08/2017 Perşembe
IHA
Fabrikasyon ürünler yerine soğuk meyve sebzeler ve püreler, hem bölgeyi rahatlatmak hem de beslenmesini desteklemek için kullanılabilir.
Fabrikasyon ürünler yerine soğuk meyve sebzeler ve püreler, hem bölgeyi rahatlatmak hem de beslenmesini desteklemek için kullanılabilir.
Diş Hekimi Zafer Kazak, diş çıkarma sürecinin oldukça zorlu ve uzun bir süreç olduğunu belirtti.

Bebeklerin dünyaya geldiği ilk aylarda anne sütü ile beslendikleri için dişlere ihtiyacı olmadığını dile getiren Kazak, “Taki katı besinlere geçene kadar. Anne karnında oluşmaya başlayan dişler bu süreç ile birlikte yavaş yavaş ağız içerisine sürmeye başlar. Literatürde dişlerin çıkma zamanları ve sıralamaları verilmiş olsa bile bu macera her bebekte farklılık gösterebilir. Genel olarak dişlerin sürme sıralamalarına bakacak olursak; İlk olarak, alt ön iki diş belirir. Bunları üst ön iki diş izler. Daha sonra üst yan dişler ile köpek dişleri ve sonrasında da alt yan dişler ile köpek dişleri ağızda belirir. Yaklaşık 12-15 aylar arasında birinci azı dişleri çıkmaya başlar. 25-30 aylar arasında da 2. azı dişleri çıkar ve toplamda 20 diş ile süt diş dizisi tamamlanmış olur” dedi.
Huzursuz olabilirler

Diş sürme macerası sırasında en sık ve rahatsız edici belirtinin kaşıntı olduğunu kaydeden Kazak, “Ayrıca diş etinde kızarıklık, şişlik ve salya akması görülebilir. Bütün bu değişikliklerden rahatsız olan bebek, eline geçen her şeyi ağzına sokmak ve kaşımak ister, huzursuz bir ruh hali içine girebilir. Uykusuzluk ve beslenme bozukluğu bu dönemde ailelerin en büyük korkusudur. Bir de bu tabloya hafif ateş ve halsizlik eşlik ederse ailelerin paniğe kapılması muhtemeldir. Ama unutulmamalıdır ki aynı dönemde bebekler bakterilerle yeni tanışmaktadır ve öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Salatalık, yeşil soğan, havuç kullanın

Diş etlerindeki kaşıntıyı önlemek için genellikle tercih edilen ilk yöntemin jeller olduğunu belirten Kazak, “Hem çocuğun kaşıntısını geçirmek hem de beslenme ve uyku düzenini sağlamak için sıklıkla önerilmektedir. Fakat her ürünün içerisinde kimyasal bileşikler olduğu unutulmamalıdır. Kaşıntının geçmesi için öncelikle salatalık, yeşil soğan, havuç gibi doğal kaşıyıcılar kullanılabilir. Hem kaşıntının geçmesi hem de ağrı azalmasında etkili olacaktır. Piyasada bulunan plastik kaşıyıcılar da kullanılabilir. Özellikle içerisinde sıvı bulunan kaşıyıcılar, buzdolabında hafif soğutularak da kullanılabilir. Fakat tüm fabrikasyon ürünler akılda bir soru işareti oluşturmaktadır. Fabrikasyon ürünler yerine soğuk meyve sebzeler ve püreleri, hem bölgeyi rahatlatmakta hem de beslenmesini destekleyebilmektedir” diye konuştu.

Hafif masaj yapın

Bebeklerde kaşıntının engellenmesinde yapılabilecek en doğal ve basit şeylerden bir diğerinin de anne ve babaların bölgeye yapacakları masaj olduğunu ifade eden Kazak, “Ebeveynler ellerini iyice yıkadıktan sonra kaşınan bölgeye yapılacak hafif masaj, kan dolaşımını etkileyebileceği için bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Masaj yaparken nemli temiz bir bez de kullanılabilir. Fazla basınç uygulamamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş eti kaşınmasının beraberinde huzursuzluk, uykusuzluk ve ateş eşlik eden durumlarda doktorunuza danışarak parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Sonuç olarak, bebeklerimiz en kıymetli varlıklarımızdır, büyüme ve gelişimlerindeki tüm süreçleri en az etkileneceği şekilde atlatmak isteriz. Diş sürme macerasında diş eti kaşıntısı ile başlayan belirtilerin hafifletilmesinde öncelikle doğal ürünler olan sebze ve meyvelerin kullanılması hem bebeğimizin rahatlamasını sağlayacaktır. Beslenme, tat duyusunun gelişmesi ve mikroplarla savaşmada da bebeğimizi destekleyecektir. Beraberinde yapılan masaj hem bebeğimizin ağız içi dokularının takibi hem de dolaşımının rahatlamasında büyük destek olacaktır” şeklinde konuştu.

#Diş
#Bebeklerde diş çıkarma
#Bebeklerde diş eti kaşınma
7 yıl önce