Hayat Gebeler bol bol armut yesin

Gebeler bol bol armut yesin

Lif açısından son derece zengin olan armut, her derde deva. Kolon, rektum, meme kanserine karşı koruyucu etkisi bulunan Armut, içerdiği folik asit sebebiyle gebeliğin ilk 3 ayında artan folik asit ihtiyacını karşılamak için iyi bir kaynaktır.

Haber Merkezi IHA
​Armudun içerdiği folik asit sebebiyle gebeler ilk 3 ay bol bol yiyebilir.
​Armudun içerdiği folik asit sebebiyle gebeler ilk 3 ay bol bol yiyebilir.

Diyetisyen Dilara Süngü Bulut, armudun içerdiği folik asit sebebiyle gebeliğin ilk 3 ayında bol bol yenilmesi gerektiğini söyledi.
Lif açısından son derece zengin olan armut, çocuklardan yaşlılara kadar hemen herkesin vazgeçmediği meyve olarak dikkat çekiyor. Doktorlar tarafından özellikle bebeklere ve diyabet hastalarına tavsiye edilen armut her derde deva.

Mutlaka kabuğuyla tüketin

Ortalama 200 gram gelen 1 armudun yüzde 85’inin sudan oluştuğunu belirten Diyetisyen Dilara Süngü Bulut, “200 gram olan bir armut 100 kalori ve C vitamini, folik asit ve bakır ihtiva eder. Bir orta boy armut yaklaşık 5 gram çözünmez lif içermektedir. Kadınların günlük 25 gram erkeklerin günlük 38 gram lif ihtiyacı olduğunu düşünürsek, armut lif ihtiyacının yüzde 15-20’sini karşılar. Çözünmez lif gıdaların bağırsaktan geçişini hızlandırır. Bağırsak hareketleri artar ve kabızlığa iyi gelir. Lif alımında 10 gram artışın bile kötü kolesterolü ve total kolesterolü azalttığı gözlenmiştir. 2 orta boy armut kötü kolesterolü düşürücü etkiye de sahiptir. Özellikle kabuğu bolca lif içerir. Bu sebeple mutlaka kabuğuyla tüketilmelidir” dedi.

Gebeler bol bol tüketebilir

Armudun glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini yavaş yavaş yükselttiğini ifade eden Bulut, "Bu durumda diyabetikler için de uygundur. Ayrıca antikanser etkisi bulunan armudun kolon, rektum, meme kanserine karşı koruyucu etkisi bulunur. İçerdiği folik asit sebebiyle gebeliğin ilk 3 ayında artan folik asit ihtiyacını karşılamak için iyi bir kaynaktır. Düşük kalorili olması, içerdiği yüksek lif sayesinde zayıflamak isteyenler rahatlıkla tüketebilir" şeklinde konuştu.

Kara erik hoşafının faydaları
HAYAT
Kara erik hoşafının faydaları

Meyve ve sebzelerde salgın hastalık alarmı
HAYAT
Meyve ve sebzelerde salgın hastalık alarmı

Nikah şekeri yerine kuruyemiş dağıtın
HAYAT
Nikah şekeri yerine kuruyemiş dağıtın

Yazın kilo vermek daha kolay
HAYAT
Yazın kilo vermek daha kolay

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.