|

İş ve eş stresi tırnak yediriyor

Yetişkinlerde iş stresi ve eşleriyle ilişkilerinden kaynaklanan stres, tırnak yemeyi artırıyor. Tırnak yiyen çocuklar ise diğer çocuklara göre daha çok hastalanıyor

00:00 - 23/09/2007 воскресенье
Güncelleme: 01:42 - 23/09/2007 воскресенье
Yeni Şafak
İş ve eş stresi tırnak yediriyor
İş ve eş stresi tırnak yediriyor

Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, yetişkinlerde iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stresin, tırnak yemeyi artırdığını söyledi. Prof. Dr. Yorulmaz, tırnak yeme alışkanlığının çocuklarda daha sık olmakla birlikte büyüklerde de rastlanan ciddi bir sorun olduğunu bildirdi. Bu alışkanlığın çoğunlukla 3 yaş civarında başladığını ifade eden Yorulmaz, “Tırnak yeme alışkanlığı küçük çocukların üçte birinde görülürken, ergenlik çağındaki çocukların yarısında görülür ve yaş ilerledikçe azalmakla birlikte yetişkinlikte de sürebilmektedir.

Çocukluk döneminde kardeş kıskançlığı, ailede yaşanan sorunlar ve şiddet gibi pek çok olay tırnak yemeyi başlatabilir ve artırabilir” dedi. Yetişkinlerde iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stresin tırnak yemeyi artırdığını vurgulayan Yorulmaz, şunları kaydetti: “Tırnak yiyen kişi genellikle içinde bir huzursuzluk, gerginlik, kıskançlık duygusu taşımakta ve duygularını tırnak yiyerek dışa vurmaktadır. Aşırı baskıcı ana-baba veya sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda daha sıktır. Sorunların daha fazla olduğu zamanlarda tırnak yeme de artar, sorunlar azaldıkça azalır. Tırnak yiyenlerde uyku bozukluğuna da daha sık rastlanmaktadır” dedi.


17 лет назад