|

Manpreet Singh 23 yaşında ama 5 kilo

Hindistan doğumlu Manpreet Singh 23 yaşında olmasına rağmen 5 kiloluk bir bebek bedenine sahip. Uzmanlara göre Laron Sendromundan muzdarip olan Manpreet Singh'in büyümesi henüz o bir yaşındayken durdu.

Yeni Şafak
13:49 - 28/04/2018 Cumartesi
Güncelleme: 14:00 - 28/04/2018 Cumartesi
Diğer
Bilim insanları, Manpreet Singh'in dünya çapında sadece 300 kişide görülen nadir bir genetik hastalık olduğunu bildirdi.
Bilim insanları, Manpreet Singh'in dünya çapında sadece 300 kişide görülen nadir bir genetik hastalık olduğunu bildirdi.

Hindistan'ın güneybatısında yaşayan 1995 doğumlu Manpreet Singh sadece 5 kilo ağırlığında. 23 yaşındaki Singh, yürüyemeden ve konuşamadan önce büyümesi durmaya başladı.

Doktorlar büyüme kusurunun bir hormon eksikliğinden kaynaklandığını, ancak pahalı bir tıbbi araştırma olmadan tam olarak ne olduğunu belirleyemeyeceklerini söyledi.

Dünyada 300 kişide görülüyor

Bilim insanları, Manpreet Singh'in dünya çapında sadece 300 kişide görülen nadir bir genetik hastalık olan Laron Sendromu'na sahip olabileceğine inanıyor.

Laron Sendromundan muzdarip insanlar, insülin benzeri büyüme faktörü 1 adı verilen bir hormondan yoksun oluyor. Genç adama 45 yaşındaki amcası Karanvir Singh, ve 42 yaşındaki Lakhwinder Kaur bakıyor.

The Sun'ın haberine göre, amca Karanvir, yeğeni Manpreet Singh hakkında şunları söyledi: “Manpreet adeta bir çocuk gibi zaman zaman kıkırdar ve bazen de üzülür. Sadece köpekler veya bir başka hayvan ses çıkardığında korkar ve ağlar. Keyifli bir çocuktur ve misafirleri çok sever."

Ebeveynleriyle yaşamayı reddediyor

Yapılan açıklamaya göre Manpreet, hayatının çoğu kısmında akrabaları tarafından bakıldı. 112 km uzakta yaşayan ebeveynleriyle kalmayı hiçbir zaman istemedi.

Teyze Lakhwinder, şunları söyledi:

  • "Onu ailesine defalarca gönderdik, ama onlarla kalmak istemiyor. Manpreet ailesinin yanına gittiğinde yemek yemeyi reddediyor ve her zaman ağlıyor. Ama bize geri gönderildiğinde, aynı neşeli çocuğa dönüşüyor. Bu minik sevincimizi o kadar çok seviyoruz ki, gitmesine izin verme fikri kalbimi acıtıyor."

Ancak aile, Singh'in geleceği konusunda endişe duyuyor ve onu bir uzmana göstermek istiyor.

#Sağlık
#Bebek
#Laron Sendromu
#Hindistan
6 yıl önce