Hayat Sağlıkta şiddet önlenecek

Sağlıkta şiddet önlenecek

Sağlık Bakanlığı tarafından, sağlıkta fiziki ortamların düzeltilmesinin, çalışanların hasta yüklerinin, tazminat yüklerinin de dahil olduğu birçok tedbiri barındıran sağlıkta şiddeti önleme eylem planı hazırlanıyor. Sağlık Bakanı konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar.

Haber Merkezi AA
Sağlıkta sözel şiddet daha fazla yaşanıyor.​
Sağlıkta sözel şiddet daha fazla yaşanıyor.​

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Fiziki ortamların düzeltilmesinin, çalışanların hasta yüklerinin, tazminat yüklerinin de dahil olduğu birçok tedbiri barındıran bir sağlıkta şiddeti önleme eylem planı hazırlıyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Sağlık Bakanı Koca, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koca, sağlıkta daha çok sözel şiddetin olduğunu belirterek, "Sağlıkta şiddetin arttığı ve günde 10-11 fiziki, bunun üç katı kadar da sözel şiddet olayının görüldüğü günleri yaşıyoruz. Hasta memnuniyeti sonuç odaklı bir hizmetin, sağlık çalışanları memnun edilmeden yapılabilirliği mümkün olamaz. Sadece sağlık çalışanları için değil, toplumda genel şiddete yönelik hırsızlık, gasp gibi durumlara yönelik genel bir düzenlemenin de ayrıca yapılması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi düzenlemesi, sadece kamu için geçerli değil, özel sektörde çalışanlar için de benzer şekilde geçerli olan bir düzenleme olacak.

Bütün sağlık çalışanlarının hakları iyileştirilecek

Sağlık Bakanı Koca konuşmasında şunları söyledi:

  • "Sağlık çalışanlarının haklarına yönelik iyileştirmelerin sadece emeklilikle ilgili söyleyeyim mesela, hekim ve uzman hekim ve pratisyenlere yönelik değil, diğer sağlık çalışanlarına da benzer şekilde yapılması gerektiği gündem oldu. Bugün için böyle bir sözü vermek mümkün değil. Ama bunun gündemimizde olacağı, önümüzdeki dönemler bunu gündemimizde tutacağımızı söyleyebilirim."

Şehir hastaneleri üniversitelerle çalışacak

Şehir hastanelerinin üniversitelerle iş birliği içerisinde olacağını belirten Koca şöyle konuştu:

  • "Şehir hastaneleri bir üniversiteyle sürdürebilirlik çok mümkün olmayabilir, ihtiyaç halinde birden fazla üniversiteyle iş birliği veya birlikte kullanım protokolü imzalamayı bundan böyle yapabilir olacağız.
  • Şehir hastanelerinde, ne muayene yani poliklinik hizmetleri ne ameliyat veya ameliyathane doluluk oranı ne acil ve yoğun bakım hizmetleri ne de yatak doluluk oranıyla ilgili asla hiçbir garanti söz konusu değildir."

Şehir hastanesi ihalesine herkes katılabilecek

Sağlık Bakanı Koca, "Yozgat Şehir Hastanesi açılalı iki yıla yakın oldu. Üç yıl sonra buranın bu hizmetlerle ilgili alımı herkese açık yeniden ihale edilecek. Hiçbir şekilde şu an var olan firmanın garantisi olmadığı gibi ayrıcalığı da yok. Tamamen serbest, herkesin katılabildiği bir ihale dönemi söz konusu olacak" dedi.

Koca, birlikte kullanım protokolü olan hastanelerdeki üniversite personeliyle yapılacak kişisel sözleşmelerin, asgari araştırma ve çalışmalarla eğitimleri performansa bağlayacağını, bunun da daha nitelikli insan kaynağıyla hizmet vermeyi sağlayacağını bildirdi.

Koca, Doğu ve Güneydoğu'daki uzman hekimlerin erken dönemde ayrılmalarının önlenmesi için uzmanlık zorunlu hizmetini bitirmeyen hekimlere, yan dal uzmanlık eğitimine başlamama hükmü getirildiğini söyledi.

Kanser ilacına yüzde 71 indirim

"Son 10 ayda ameliyat sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8, yatan hasta sayısında yüzde 12 artış olduğunu bildiren Koca, "Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı. Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı. Kalp pili ve stent dahil olmak üzere sorun yaşanmasını asla istemediğimiz malzemelerle ilgili ihaleye çıkacağız. Sadece Türk Eczacıları Birliği üzerinden değil Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığın uygun gördüğü kuruluşların da yurt dışından ilaç teminini sağlayacak bir dönem geliyor. İlaç, cihaz ve malzemede toplam 12 milyar dolarlık dışa bağımlılıktan bahsediyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte biz bunun asgari yarısını çözmek zorundayız. Yerlileşmeyle birlikte ihracatı da kamçılamak zorundayız. Ürettiklerimizin ihracatını yapmalıyız" açıklamasında bulundu.

Hedef sağlık turizmini 5 kat arttırmak

Önümüdeki süreç için kağıdı devre dışı bırakan, reçeteyi devre dışı bırakan, tamamen dijital ortamda bütün raporlamaların dahi yer aldığı bir dijitalleşmeden bahseden Sağlık Bakanı Koca, "eNabız uygulamasını şu anda 9 milyon aktif kullanan var. Bugüne kadar 1,5 milyar dolar sağlık turizminden gelirimiz var, bunu yeterli görmüyoruz. 2023'e kadar medikal turizmde bunu 5 kat artırmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Sigara tek tip olacak

Sağlık Bakanı Koca, Türkiyede ilk defa yer yer daha önce de konuşulan tek tip sigara kullanımına geçtiklerini belirterek, " Bundan böyle paketler birbirine benzeyecek. Tütünle mücadele bin 500 kişiyle yoğun denetimlerimiz var. Bu denetimlerimizde gevşeme olduğu bir dönemden geçtik ama son 2 aydan bu yana çapraz denetimlerimizi sıklaştırdık ve buna da devam etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Eskişehir Şehir Hastanesi'ne bir ayda 120 bin hasta başvurdu
HAYAT
Eskişehir Şehir Hastanesi'ne bir ayda 120 bin hasta başvurdu

Sezaryen sonra normal doğum mümkün
HAYAT
Sezaryen sonra normal doğum mümkün

Doktor hastanın ayağına geldi
HAYAT
Doktor hastanın ayağına geldi
Erdoğan-Putin zirvesi

Erdoğan-Putin zirvesi

​Saatler süren toplantı sonrası liderler ortak açıklama yapıyor.
Yunanistanın çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.

Kandil'in 'SİHA' kabusu<br>devam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.
70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

Çocuklarının yardımını reddetti katırıyla odun satıyor.
Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Mardin'deki teröristin kimliği tespit edildi.
50 bin liralık<br> kredi desteği

50 bin liralık
kredi desteği

​Bakan Varank girişimcilere yeni müjdeyi verdi.
TikTok'ta terör propagandası

TikTok'ta terör propagandası

​Örgüt videolarını yayan DEAŞ hesapları silindi.
İadede müşteriye İBAN dayatması

İadede müşteriye İBAN dayatması

Nakit iade yapılmayarak başka ürün aldırılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.