Hayat Tuğcuya vefa

Tuğcu’ya vefa

Çocuklar için yazdığı yüzlerce hikâyede hayatın gerçeklerine odaklanan Kemalettin Tuğcu hakkındaki detaylar “Çocuklara Okumayı Sevdiren Yazar”da bir araya getiriliyor. Titiz bir çalışmanın ürünü olan kitap, Mustafa Ruhi Şirin tarafından yayına hazırlandı.

İlker Nuri Öztürk Yeni Şafak
Kemalettin Tuğcu
Kemalettin Tuğcu

Türk çocuk edebiyatının en üretken kalemlerinden biri olan Kemalettin Tuğcu’nun hayatı ilk kez derli toplu bir çalışmayla sunuldu: “Çocuklara Okumayı Sevdiren Yazar – Kemalettin Tuğcu”. Savaşlar gören, gelişmekte olan bir ülkenin zor zamanlarına şahitlik eden Tuğcu, hikayelerinde maddi imkânsızlığı olan aileleri, anne babasını kaybeden çocukları, engellileri, yaşlı insanların sıkıntılarını, köy ve şehir hayatındaki değişimleri anlattı. Kitapları 1950’lerden 80’lere kadar her yaştan insanı etkiledi. Daha çok çocuklar üzerinde tesirli olan hikayeleri duygusal yoğunluğu ağır basan, toplumsal gerçekçi bir çizgideydi. Günümüzde ağır duygusallığı, didaktik yapısı ve pedagojik yönden yapılan eleştirilere baktığımızda Tuğcu’nun hayatı ve yaşadığı dönem hakkındaki detayların ıskalandığını görüyoruz.

Kitapta, bunca çok okunan bir yazar hakkında edebiyat dünyasında yazılan eleştiri ve değerlendirme metinlerinin azlığına dikkat çekiliyor. Böylece yazarın hayatı da metne dahil edilmiş oluyor ve eleştiriler cevap buluyor. 1982-2018 arasında Kemalettin Tuğcu’yu ziyaret ettiği dönemi, sohbetlerini, vefat haberini nasıl aldığını, onun hakkında konuşulanları, çalışmalar öncesi hazırlık dönemini, adı verilen sokağın açılışını, muhtelif yıllardaki kabirbaşı anma etkinliklerini, vefa programlarını günlük olarak kaydeden Mustafa Ruhi Şirin’in gözünden okuyoruz. Çocuk Vakfı’nı kuran, çocuk edebiyatının ciddi bir iş olduğunu herkese ispat eden Şirin, bu kitapla hem vefa borcunu ödüyor hem de bir zümre tarafından görmezden gelinen Kemalettin Tuğcu’yu günümüz okuruna, akademisyenlerine hatırlatmış oluyor.

MİLYONLARCA OKURU VAR

Çalışma sayesinde Tuğcu hakkında 3 belgesel ve bir yüksek lisans tezi yapıldığını öğreniyoruz. “Tuğcu Kendini Anlatıyor” adlı bölümde yazarla yapılmış olan söyleşiler bulunuyor. Ayrıca Gülten Dayıoğlu, Turan Karataş, Kemal Sayar, Mehmet Nuri Yardım, Olcay Yazıcı, İnci Enginün, Tacettin Şimşek, Murat Yalçın, Turan Yüksel, Fulya Çelik ise Tuğcu’nun metinleri de kitapta yer alıyor.

Kitaplarını tek tek el yazısıyla listeleyen Kemalettin Tuğcu’nun kronolojisi de ilk kez bu çalışmada hazırlanıyor. 500’e yakın eseri bulunan yazarın kitapları arasında Anasının Kuzusu, Sokak Çocuğu, Yetim Malı, Pasifikte Bir Türk Genci, Boşbeşik, Ninelerin Ninesi bulunuyor. Çalışmanın son bölümünde Tuğcu’nun şiir ve hikayelerinden örneklere yer veriliyor. Milliyet, Yeni Şafak, Radikal, Yeni Yüzyıl gibi gazetelerde Ali Sirmen, Mevlana İdris, Zeki Coşkun, Refik Durbaş, Fatma Barbarosoğlu ve Ülkü Tamer’in Tuğcu’nun vefatı sonrasında yazdıklarını görüyoruz. Farklı yaş, gelir seviyesi ve ideolojiden milyonlarca okuru bulunan Tuğcu, Türkiye’nin birleşmesi gereken çocuk saflığını temsil ediyor.

“Çocuklara Okumayı Sevdiren Yazar – Kemalettin Tuğcu” Haz: Mustafa Ruhi Şirin Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları 2018 400 sayfa

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.