Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Şenerden Omicron varyantına ilişkin açıklama Mevsimsel bir hastalığa dönüşüyor olabilir

Bilim Kurulu Üyesi Şener'den Omicron varyantına ilişkin açıklama: 'Mevsimsel bir hastalığa' dönüşüyor olabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, uluslararası bir araştırmanın, Omicron varyantının mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile benzer bir genom dizisine sahip olduğunu gösterdiğini ve bunun Kovid-19'un "mevsimsel bir hastalığa" dönüşmesinin işareti olabileceğini bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bilim Kurulu Üyesi Şenerden Omicron varyantına ilişkin açıklama: Mevsimsel bir hastalığa dönüşüyor olabilir
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener.

Prof. Dr. Şener, yaptığı açıklamada, Omicron varyantının kıtalararası dolaşıma geçtiğini ve yakın zamanda Türkiye'de de görülmesinin beklendiğini belirtti.

  • Omicron'un çok hızlı bulaşan bir varyant olduğunu aktaran Şener, buna karşın hastanelere yatış oranlarında artışa neden olmadığını ve verilere göre klinik tabloların hafif seyrettiğini kaydetti.

Şener, Omicron'un girdiği ülkelerde günlük vaka sayılarının anormal artacağına işaret ederek, "Mart 2022’ye kadar tüm Avrupa’da dolaşan varyantların yarısından çoğunun Omicron olacağı hesaplanıyor. Çünkü önümüzde Güney Afrika örneği var. Çok kısa sürede, 2 haftada dolaşan varyantların yüzde 75’i Omicron oldu ve daha da önemlisi test pozitiftik oranı yüzde 4'ten yüzde 24'e çıktı. Bu baş döndürücü bir hız" ifadelerini kullandı.

Bu varyantın nasıl geliştiğine dair çeşitli teoriler bulunduğunu anlatan Şener, şu bilgileri paylaştı:

"ABD, Kanada ve Hindistan'dan bilim insanlarının ortak çalışmasında Omicron'da daha önceki varyantlarda olmayan ve mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile çok benzer bir genom dizisine sahip olduğu gösterildi. Bu aslında Omicron varyantı, Kovid-19'un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir ama her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken, çünkü bu salgın döneminde çok sık bu bilimsel duygusal dalgalanmaları yaşadık. Her şeyden önce halen ülkemizde baskın varyant Delta ve mevcut aşılardan kaçamıyor ve her varyanta etkili, tek etkili mücadele metodu ise maske, mesafe ve hijyen…"

İl Sağlık Müdürü Benli: Dördüncü dalgayı aşısızlar oluşturdu
KORONAVİRÜS
İl Sağlık Müdürü Benli: Dördüncü dalgayı aşısızlar oluşturdu

Kovid-19 geçirenlerde hastalığın bıraktığı etkilerin izi sürülüyor: Geçirdik 'bitti' değil
KORONAVİRÜS
Kovid-19 geçirenlerde hastalığın bıraktığı etkilerin izi sürülüyor: Geçirdik 'bitti' değil

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Omicron'da ilk verilere göre klinik ağır değil
KORONAVİRÜS
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Omicron'da ilk verilere göre klinik ağır değil

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.