Koronavirüs Dağıtımplanı hazır

Dağıtım planı hazır

Dağıtım planı hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Perşembe veya Cuma ilk doz aşılamanın başlanacağını açıklaması üzerine, gözler onay ve dağıtım sürecine çevrildi.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Çin’den alınan 3 milyon dozluk Kovid-19 aşılarının zaman kaybetmeden başlayan 14 günlük analizinin bugün tamamlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Perşembe veya Cuma aşılamaya başlanacağını açıklaması üzerine gözler sürecin nasıl ilerleyeceğine çevrildi.

Aşı bu hafta başlıyor
GÜNDEM
Aşı bu hafta başlıyor
  • Onay alması halinde Sağlık Bakanlığı’na ait Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’nda beklentilen aşılarda bu hafta önce dağıtım, ardından aşılama süreci başlayacak. Bakanlık, teslim, dağıtım, muhafaza, uygulama ve atık yönetimi aşamalarında her ayrıntıyı planladı.

İLLERE DAĞITILACAK

Onay alan aşılar il depolarına gönderilecek. İllerde yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlar başta olmak üzere engelli bireyler koruma evlerinde kalan ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler ile sağlıkçıların sayılarına göre aşı dağıtımı gerçekleşecek. Aşı, il depolarının ardından vatandaşa aşı vuracak sağlık kuruluşlarına gönderilecek.

YIĞILMALARA KARŞI ÖNLEM

  • İsteyen vatandaş bu merkezlerde aşı yaptırabilecek. Aşının vurulacağı bir diğer yerler ise aile sağlık merkezleri ve klinikler olacak. Olası yığılmalara karşı ve toplum sağlık merkezi olmayan yerlerde bu merkezlerde aşılar vurulacak. Aşılama, sağlık ekipleri tarafından huzurevlerinde randevuyla yapılacak. Evde sağlık hizmeti alanlara aşılar da evlerinde vurulacak. Daha sonra aşılar vurulduktan sonra atık yönetimi kapsamında imha edilecek. Aşılar son kullanıcıya ulaşıncaya kadar belirli ısı (+2°C - +8°C) aralığında tutulacak. Aşı Takip Sistemi (ATS) ile sıcaklık kayıt ve izlemcileri ile soğuk zincir 7/24 her noktada izlenecek.
Abone Ol Google News
Eski CHP vekili Ateş: Kılıçdaroğlu parti ilkeleri aleyhine konuşmayı gelenek haline getirdi
Gündem

Eski CHP vekili Ateş: Kılıçdaroğlu parti ilkeleri aleyhine konuşmayı gelenek haline getirdi

Eski CHP vekili Yılmaz Ateş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti ilkelerini unutmak ve aleyhinde konuşmakla eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun parti kimliğine hiçe saydığını belirten Ateş, “Sayın Kılıçdaroğlu o makamda geçici oturduğunun sanırım farkında değil. O makamda oturanların, o makamı kuran Atatürk'ün ve yönettiği insanların karakterinden ve parti ilkelerinden hiç ilham almadığı görülüyor” dedi.
WhatsApp yeni sözleşmesi nedeniyle 35 milyon kullanıcısını kaybetti
Teknoloji

WhatsApp yeni sözleşmesi nedeniyle 35 milyon kullanıcısını kaybetti

Yapılan araştırmalar, yeni kullanıcı sözleşmesi nedeniyle WhatsApp'ın dünya genelinde 35 milyon kişiyi kaybettiğini gösteriyor. Yani kullanıcılar WhatsApp yerine BiP, Signal ya da Telegram gibi alternatif uygulamalara yöneliyor.
5 yıl sonra bir ilk: Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri başladı
Gündem

5 yıl sonra bir ilk: Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri başladı

Türkiye ve Yunanistan arasında 5 yıl aradan sonra yapılan istikşafi görüşmeler bugün İstanbul'da başladı. Tüm gün sürmesi beklenen toplantılar, basına kapalı olarak gerçekleşecek. Görüşmelerde gündem Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlar olacak. Ankara'nın ikili sorunların çözümünü diyalog ve müzakerede araması, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde olumlu yönde bir adım olarak değerlendiriliyor. Atina ve Ankara arasındaki istikşafi görüşmelerin tekrar başlaması kararı, AB ve üye ülkeler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.