Koronavirüs Pazar girişlerine turnike sistemi Tezgah olmadan yerde satış yasaklandı

Pazar girişlerine turnike sistemi: Tezgah olmadan yerde satış yasaklandı

Kovid-19 sonrası yeni normalin ‘pazar yeri’ kuralları belirlendi. Bilim Kurulu, pazar yerlerine ilişkin hem yerel yönetimlerin hem de burada hizmet veren esnaf ile alışverişe gelen vatandaşların dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili rehber hazırladı.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Pazar yerinde maskesiz çalışan esnaf veya müşteri bulunmayacak. Pazar yerlerindeki satıcılar ve müşteriler dahil kişi sayısı her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde veya tezgah sayısının iki katı kadar müşteriyle sınırlandırılacak. Girişte ateş ölçülecek.

TEZGAH OLMADAN YERDE SATIŞ YASAK

  • Pazar yerine giren müşteri sayısının belirlenmesi için görevli personel ya da turnike benzeri sistemler konulacak. Müşteri kapasitesine ulaşıldığında yeni müşteriler alınmayacak. Girişte sosyal mesafe kuralına göre bekletilecek. Alan hesaplanarak pazar yerinin kapasitesi girişlere asılarak ilan edilecek. Pazar yerlerinin tüm girişlerinde ve her tezgahta el antiseptiği ya da kolonya bulundurulacak. Tezgah olmadan yerde satış yapılmayacak. Tezgah arkasında da satış yaparken diğer pazarcılarla arasındaki mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım olmasına dikkat edilecek.

81 ilde kontrollü bayram: Bayram boyunca saat kaçta nereler açık olacak?
HAYAT
81 ilde kontrollü bayram: Bayram boyunca saat kaçta nereler açık olacak?
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.