Teknoloji Googleın açığını bulan lise öğrencisi 36 bin dolar kazandı

Google'ın açığını bulan lise öğrencisi 36 bin dolar kazandı

Büyük teknoloji şirketleri özellikler açıklarını bulmak ve bilgisayar korsanlarından korunmak için ödüllü güvenlik programları düzenliyor. Teknoloji devi Google da güvenlik açıklarını bulan kişilere para ödülleri veriyor. Uruguaylı 17 yaşındaki Ezequiel Perreira en son para ödülü alan kişi oldu.

Haber Merkezi Diğer
Google
Google

Bulduğu güvenlik açığı ile Google’dan 36 bin dolar kazanan Pereira’nın ilk para ödülü bu değil. Arama motoru devinden daha önce de çeşitli meblağlarda dört adet daha para ödülü kazanmış olan lise öğrencisi, ilk bilgisayarına 10 yaşındayken sahip oldu. Ezequiel Pereira, 11 yaşından itibaren farklı kodlama tekniklerini de öğrenmeye başladı. İlk açığını 2016 yılında buldu ve karşılığında 500 dolar gibi düşük bir para ödülüne sahip oldu.

Ders aralarında açıkları buluyor

İlk açığı bularak kazandığı 500 dolardan sonra açıkları bulmaya devam eden Uruguaylı lise öğrencisi, beşinci ve en karlı açığını da bularak adından söz ettirmeye başladı. Şirket içi iletişim programlarında bulduğu bir açık ile 36 bin dolar kazanan Pereira, ikinci bulduğu açık ile 10 bin dolar kazandığını ve bunu yalnızca ders arasındaki bir molada yaptığını söyledi.

Kazandığı paraları bilgisayar mühendisliği programlarına sahip olan ABD üniversiteleri için burs kazanma amacıyla biriktiren Pereira, bu ödül programları ile daha çok para kazanacak gibi görünüyor.

Google, bu ödül programı ile geçtiğimiz yıl 274 farklı güvenlik açığı bulan beyaz şapkalı hackerlara toplamda 2.9 milyon dolar dağıttı. Bu dağıtılan ödüllerde en yüksek ödülü 112.500 dolar olmuştu.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.