TeknolojiSuudi Arabistan WhatsApp yasağını kaldırdı

Suudi Arabistan WhatsApp yasağını kaldırdı

Suudi Arabistan İletişim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 2013 yılında yasaklanan Skype ve WhatsApp ve Snapchat gibi platformlar 1 yıl süre ile kullanıma açıldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
2013 yılında yasaklanan Skype ve WhatsApp ve Snapchat gibi platformlar yeniden kullanıma açıldı.
2013 yılında yasaklanan Skype ve WhatsApp ve Snapchat gibi platformlar yeniden kullanıma açıldı.

Suudi Arabistan İletişim Bakanlığı bugün, Skype, WhatsApp ve Snapchat gibi hizmetler için 1 yıl süreyle yasağı kaldıracağını açıkladı.

Körfez ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, dijital pazarı kullanarak ekonomik kalkınma adımlarını atmaya hazırlanıyor. Üretim ve ekonomik büyümeyi arttırmak amacı ile interneti kullanmak isteyen Suudi Arabistan, WhatsApp ve Skype gibi sesli ve görüntülü arama uygulamaları üzerindeki yasakları kaldırarak ilk adımını atmayı planlıyor.

Bildiğiniz gibi 2011 yılında Arap ülkelerinde baş gösteren protestolar neticesinde 2013 yılında söz konusu platformların kullanımı yasaklanmıştı. Büyüyen dijital pazar karşısında kayıtsız kalamayan Suudi Arabistan da pastadan payını alabilmek için internet teknolojisini yeniden dönüş yapmak zorunda kaldı.

REKLAM
McGurk telaşta
Dünya

McGurk telaşta

Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından birçok Batılı ülke temsilcisi, Haseke’de PKK elebaşlarını ziyaret ediyor. ABD’nin Suriye’deki katliamlarından sorumlu isim Brett McGurk ise Abu Dabi’de BAE, İsrail ve S. Arabistanheyetleriyle görüştü. McGurk’ün ana gündemi TSK’nın Afrin sonrası muhtemel Münbiç ve Tel Abyad harekatları.
MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65
Gündem

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milli mutabakatın bugün Türkiye'deki oyu yüzde 65'tir. Dolayısıyla bugün, milletimizin birliğine kast edenlerle omuz omuza olanların seçimlerde hüsrana uğrayacağını görmüş bulunmaktayız" dedi.
Mersin İdmanyurdu küme düştü
Spor

Mersin İdmanyurdu küme düştü

Mersin İdmanyurdu, Tokatspor karşısında aldığı mağlubiyetin ardından 2. Lig'de bitime 11 hafta kala kümeden düşmeyi garantiledi.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
Osmanlı erkek nufüsunu saydı
Hayat

Osmanlı erkek nufüsunu saydı

Milyonlarca Türk vatandaşı soylarının nereye dayandığını öğrenmek için e-devlet sistemine girdi. Sonuçlar ise tam bir fiyaskoydu. 1830'ların öncesinin yer almadığı kayıtlarda sadece 1900'lü yıllardan sonra vefat eden yakınlarımıza ait bilgiler var. Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Önder Bayır ise "Bizde de 1830'lardan öncesi yok o kayıtlarda da sadece erkekler ve gayrimüslüm var" diyor.