Teknoloji TEKNOFESTte sergilenen yerli ve milli ürünleri inceledik

TEKNOFEST'te sergilenen yerli ve milli ürünleri inceledik

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST tüm hızıyla devam ediyor. 23 Eylül'e kadar devam edecek festival, ikinci gününde de nefes kesen gösteriler bulunuyor. Yeni Şafak Teknoloji ekibi yerli ve milli teknolojileri yerinde inceledi. İnsansı robotlar, SİHA ve İHA’lar, Drone’lar ve uzay yolculuğumuzun ilk adımını atan roketler TEKNOFEST İstanbul’da sergileniyor.

Mustafa Kalkan Yeni Şafak
TEKNOFEST İstanbul 23 Eylül'e kadar devam edecek.
TEKNOFEST İstanbul 23 Eylül'e kadar devam edecek.

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in 2’inci gününde vatandaşlar İstanbul 3. Havalimanı’na akın etti. Yeni Şafak Teknoloji ekibi olarak ayakları yere basmayan festival TEKNOFEST’te yerli ve milli teknolojileri inceledik.

TEKNOFEST'in ilk gününden izlenimler: Göğsümüzü kabartıyor
OYNAT 00:59
TEKNOFEST'in ilk gününden izlenimler: Göğsümüzü kabartıyor
Yeni Şafak Teknoloji ekibi olarak ayakları yere basmayan Festival TEKNOFEST'in ilk gününden izlenimleri sizin için kaydettik.Roket yarışması

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında ROKETSAN tarafından Aksaray'da düzenlenen, üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan 28 takımın, geliştirdikleri roketlerle mücadele ettiği yarışma tamamlandı. Yarışmada finale kalan roketler TEKNOFEST İstanbul’da sergileniyor.

Teröristlere göz açtırmayan Bayraktar TB2 SİHA

Yüzde 93 oranında milli olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’dan toplamda 58 adet teslimat yapıldı. Kara Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aktif olarak kullanılıyor. Baykar, ROKETSAN tarafından geliştirilen mini akıllı mühimmatlar (MAM) MAM-L ve MAM-C’yi Bayraktar TB2 İHA’ya entegre etti. Havada kalma süresi 24 saati bulan, 27 bin 30 feet irtifa rekoruna sahip Bayraktar TB2, 100 kilogram yük taşıyabiliyor.

STM Kargu Kamikaze Drone

Genel gözetleme ve imha görevleri için geliştirilen STM Kargu Kamikaze Drone’u bir çantaya sığabiliyor.

  • Kargu Teknik Özellikler:
  • Menzil : 5km
  • Görev Süresi: 10 Dakika
  • Azami İrtifa: 1000 metre
  • En yüksek hız : 72 km/saat
  • Ağırlık: 6285 gram

KAPLAN İnsansız Kara Aracı

Yüksek hareket kabiliyeti, dayanıklı bir araç platformu olan Kaplan’ın üzerine kolayca silah ve diğer faydalı yükler entegre edilebiliyor. Keşif, gözetleme, mayın tespiti ve elektronik harp gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

REKLAM

THY için geliştirilen Humanoid

THY için geliştirilmiş olan Humonoyit yani insansı robot. İnsan hareketlerini robota aktararak robota yönlendirme yapılıyor.

Sarnıç

Sultanahmet Meslek Lisesi öğrencileri tarafından geliştirilen Sarnıç 7050, oyun ve strateji amaçlı bir robot. Tamamen yerli ve el yapımı olan robot 6 hafta içinde tamamlanmış. Avustralya’da tasarım ödülü alarak ilk 15’e girdi.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.