ÖZGÜN HABERLER

2018 güncel arabuluculuk listesi ve arabulucu ücretleri

Zorunlu arabuluculuk uygulamasının başlamasıyla birlikte güncel listeye ulaşmak artık çok daha önemli bir hal aldı. Adalet Bakanlığı ise resmi internet sitesi üzerinden güncel arabulucuların listesini yayımladı. Aynı zamanda 2018 arabuluculuk ücretleri de açıklandı.

Haber Merkezi Diğer

Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde görev alacak olan arabulucuların listesi açıklandı. Yaşanacak herhangi bir sorunda önce arabulucuya gidilmesi gerekecek. Arabulucuya gidilmeden mahkemeye gidilmeyecek. Aynı zamanda gizlilik bilgilerinin ihlali sonucunda ise hapis cezası da gelecek. Adalet Bakanlığı ise vatandaşların kolay bir şekilde sisteme ulaşabilmesi için 2018 güncel arabulucular listesini hazırladı. Aynı zamanda arabuluculara ödenecek ücretler de belli oldu.

Güncel arabulucular listesi

Aşağıda vereceğimiz bağlantılar üzerinden kolayca güncel listeye ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz ili seçebilir ve listeden uygun olan kişiyle anlaşabilirsiniz.

Liste için tıklayınız


Listeden aynı zamanda arabulucunun uzmanlık alanını da seçebilirsiniz.

Arabuluculukta 2018 yılı ücret tarifesi belli oldu

Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde görev alan, arabulucular siciline kayıtlı kişilere arabuluculuk faaliyetleri için 2018 yılında yapılacak ödemeye ilişkin asgari ücret tarifesi belli oldu.

"2018 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesinde, arabulucu ile uyuşmazlığın tarafları arasında geçerli bir ücret sözleşmesi yapılmadığında veya ücret miktarı konusunda arabulucu ile taraflar arasında ihtilaf bulunan durumlarda 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği ve bu tarife hükümleri uygulanacak.

Bu tarifedeki ücretlerin altında arabuluculuk ücreti kararlaştırılamayacak. Aksine yapılan sözleşmelerin ücrete ilişkin hükümleri geçersiz sayılıp tarife hükümlerince ücret belirlenecek.

Somut bir uyuşmazlıkla ilgili arabuluculuk faaliyetinin yürütülmesi sırasında yeni uyuşmazlık konularının ortaya çıkması halinde her bir uyuşmazlık için ayrı ücrete hak kazanılacak.

Arabulucu, konusu para olan ve olmayan hukuki uyuşmazlıklarda farklı tarifelere göre ücret alacak.

Tarifede yazılı olmayan hallerde söz konusu tarifenin birinci kısmındaki diğer tür uyuşmazlıklar için belirlenen ücret verilecek.

Arabuluculuk ücretinin ödemesi, arabuluculuk faaliyetinin sona erdiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınarak yapılacak.

- Ücret tarifesi

Aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 140 lira, takip eden her saat için 100 lira ödenecek.

Bu ücret ticari uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 270, takip eden her saat için 210, ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye şirketiyse saatlik (ilk üç saate kadar) 330, takip eden her saat için 250, diğer tüm uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 170, takip eden her saat için 130 lira olacak.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.