Ekonomi 30 yıllık hayal gerçek oluyor

30 yıllık hayal gerçek oluyor: Uzungöl Teleferik Projesi

30 yıllık hayal gerçek oluyor

Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan ülkemizin ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl için teleferik projesinde hayaller artık gerçek oluyor.

Haber Merkezi IHA
Uzungöl Teleferik Projesi
Uzungöl Teleferik Projesi

Çaykara Belediyesi Uzungöl Teleferik Projesi’nin ihalesini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirirken, yaklaşık üç yıl sonra tamamlanması beklenen teleferik projesi Uzungöl sağlık ocağının bulunulduğu mevkiden başlayıp Karaster Yaylası arasında inşa edilecek.

Projede seyir terası ve restoranlar da yer alacak.

2 etap halinde yapılacak

2 bin 560 metre uzunluğunda olacak projede, Karaster Yaylası’nda yapılacak olan üst istasyonun yanında ayrıca seyir terası ve restoranlar inşa edilecek. Planlanan proje tamamlandığında bölgeye gelen turistler, Uzungöl’ü ve tüm doğal güzellikleri aynı anda zirveden seyrederek seyahat edecek. Ayrıca kış turizmini geliştirmek için kayak tesisleri yapım proje çalışmaları bir yıl için tamamlanarak 2 etap halinde ihale edilecek.

Uzungöl

Tamamlandığında Uzungöl turizmine büyük turizm ivme kazandıracak

Konuyla ilgili bilgi veren Çaykara Belediye Başkan Hanefi Tok, teleferik projesi tamamlandığında Uzungöl turizmine büyük ivme kazandıracağını vurguladı. Tok “Teleferik projesi Uzungöl’ün belde olduğu dönemlere kadar uzanan ve bölge halkının 30 yıldır hayalini kurduğu bir projedir. Göreve geldiğimizden beri teleferik projesini yapmak için çok büyük gayret gösterdik. Proje tamamlandığında ziyaretçiler, bu güzel ormanların üzerinden Uzungöl’ü seyrederek seyahat edecekler.'' dedi.

  • İkinci etapta yapılacak kayak tesisleri proje çalışması da bir yıl içinde tamamlanarak yap-işlet-devret modeli ile ihale edilecek.

1 milyon 500 bin TL kira bedeli

Yap-işlet-devret modeli ile 29 yıllığına ihaleyi kazanan Kırtur Turizm İnşaat Taahhüt Elektrik Sanayi ve Tic. Ltd Şirketi’nin ilk yıl için imar ve ruhsat işlemlerini tamamladıktan sonra 2 yıl içinde projeyi tamamlayacağını kaydeden Tok, 12 aylık 1 milyon 500 bin TL kira bedeline ilave olarak tesis işletmeye alındığı tarih itibariyle bir yılda elde edilen her türlü gelirin toplamı üzerinden belediyelerine de yüzde 11 oranında pay verileceğini sözlerine ekledi.

REKLAM

Proje iki yıl içinde tamamlanarak hizmete alınacak.

HÜRKUŞ-C'den ilk görüntü yayınlandı: Bomba yağdırdı
EKONOMİ
HÜRKUŞ-C'den ilk görüntü yayınlandı: Bomba yağdırdı

Kart sahiplerini ilgilendiren önemli karar
EKONOMİ
Kart sahiplerini ilgilendiren önemli karar

Kuru fasulyede tedirgin eden iddia
EKONOMİ
Kuru fasulyede tedirgin eden iddia

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.