EkonomiHyundai Assanaiki yeni model

Hyundai Assan’a iki yeni model

Hyundai Assan Türkiye’ye iki yeni model daha getirmek için kolları sıvadı. 67. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 300 bine ulaşan kapasite artışı olacağı müjdesini veren Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “2020’den sonrası için katma değer yaratacak 3 model üzerinde çalışıyoruz. i10 ve i20’nin yeni nesli, i20’den türev SUV ve bir de sedanı değerlendiriyoruz” dedi.

Şuayip Alabay Yeni Şafak
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar

67. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomotiv gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yerli otomobil, otomotiv sektöründe son trendler, markanın yeni yatırımları ve üretmeyi planladığı son modellere ilişkin bilgi verdi. Kibar, mevcutta tam kapasite ile çalıştıklarını ancak bunu yakın zamanda artırmak için çalışmalara başladıklarını aktararak, söz konusu artışı sağlamak için ara otomasyon ve yatırımlar yapacaklarını söyledi.

KAPASİTE 300 BİNE ÇIKAR

SUV üretimiyle ilgili değerlendirmelerinin olduğunu anlatan Kibar, “Türkiye’deki tesislerde, mevcut model dönemi bitişinden sonra tabii ki yeni bir programı dahil etmek icap ediyor. Tesislerin hiçbir şey üretmeden durması söz konusu değil. Bu süreçte mevcut kurulu kapasitemizi bir miktar daha artıracağız. Bu artışla ilgili rakamların rötuşları yapılıyor. Mevcut kapasitemiz 245 bin. Bu rakamı biraz daha yukarı çekeceğiz. Tam 300 bin olmayabilir ama maksimizasyonu yapmaya çalışıyorlar. Bu rakam da herhalde yıl sonunda belli olur” diye konuştu. Kibar, yatırımlar konusunda istişarelerin devam ettiğini vurgulayarak, bazı kararların alınmasında hükümetin destek ve katkısına ihtiyaç duyabileceklerini dile getirdi.

DENGE KURUYORUZ

Otomobil sektöründe herhangi bir yatırımın 100 milyon avrodan başladığından bahseden Kibar, şunları kaydetti: “Türkiye’de kurulmuş üretim yapan bir tesis olarak, sadece bizim için değil her marka için yenileme yatırımları artık bir rutin. 5-6 senede bir modeli tamamen yeni bir jenerasyona aktarıyorlar. Herkes aynı trendde. Hangi markanın ne zaman, hangi ürünü devreye aldığını ölçümleyin, 5-6, maksimum 7 yılda bir olduğunu göreceksiniz. Ondan sonra yepyeni bir nesle geçilir. Bunu her marka ayakta kalmak, rekabetçi ortama ayak uydurmak için yapmak durumunda. Biz de ürünler olarak bakıyoruz dengeli bir ürün portföyüne gitmeyi arzu ediyoruz."

2020'YE 3 YENİ MODEL

Yeni modellerle ilgili çalışma içerisinde olduklarını belirten Kibar, "2020’den sonrası için katma değer yaratacak 3 model üzerinde çalışıyoruz. i10 ve i20’nin yeni nesli, i20’den türev

SUV ve bir de Sedanı değerlendiriyoruz. Çalışmalarda Kore’nin kararlarını bekliyoruz. Bunların olma ihtimali yüksek. Yeni motor çalışmaları ve trendler içinde her zaman öncüler içinde olacağız” dedi.

Kona üretimi henüz net değil

Hyundai’nin 2020 yılında dünya genelinde 15 değişik ürün lanse edeceğini belirten Kibar, elektrik, hibrit, hidrojen ve otonom sürüş dahil olmak üzere tüm yeni trendlere yönelik çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi. Kibar, “i10 üretimine devam edecek misiniz? Bunun haricinde 3 model mi olacak?” sorusu karşısında da “Bizim hat üzerindeki donanımımız aynı anda 4 değişik aracı üretebilir. Bizde bu altyapı mevcut. Dolayısıyla üretim bantlarımızda sorun yok, 4 ürün de koyduğumuz zaman hattan çıkar” ifadelerini kullandı. Kibar, “Yatırım yapılacak, yeni model gelecek ama B-SUV segmentinden KONA olup olmayacağı, hangi model olacağı daha belli değil diyelim mi?” sorusuna yönelik de “Evet, Kona benzeri ürün demek daha doğru” değerlendirmesini yaptı.

  • Elektrik dolumunu kimse beklemez
  • Akaryakıt istasyonlarında elektrikli araçların hızlı şarj edilebilmesine ilişkin sistem ve altyapının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ali Kibar, şunları kaydetti: “İnsanlar bir şarja yarım saat pompada beklemez. O zaman pompa istasyonlarında araçların yığılması olur ve hizmet verebilme kabiliyetlerini daha farklı yönlendirmeleri icap eder. Öte yandan ortak alanlarda elektrik ve şarj hadiselerini, binalardaki yönetmelikleri düşünün. Genel giderlerde kişilerin araçlarına çıkan elektrik şarjı olmaya başlayacak. Elektriği nereden alırsan, para oraya kesilecek. Bütün mevzuatlarda düzenlemeler icap eder. Ortak alanlarda, apartman mahallinde böyle bir şarjı kullanan var, kullanmayan var. İtirazlar olur, sorunlar çıkar."