EkonomiMTV zammı iştah kaçırır

MTV zammı iştah kaçırır

Torba Yasa ile 2018’de yürürlüğe girecek % 40 MTV zammı vatandaşın yanı sıra sektör temsilcilerinin de tepkisini çekti. 1 milyonluk satışa giden Türk otomotiv iç pazarının iştahını kaybedeceğini belirten S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak, “Bu zam 2. el piyasasına kaymalara yol açacak” dedi.

Şuayip AlabayYeni Şafak
S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak
S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak

Yüzde 40 zam ile tarihinin en yüksek oranına ulaşan MTV düzenlemesine tepki dinmiyor. Torba Yasa ile 2018’de yürürlüğe girecek MTV zammıyla birlikte en düşük vergi diliminde yer alan 1,3 litre motorlar 904 liraya ulaşırken, 4 litre ve üstü motorlarda ise 39 bin lirayı bulacak. Düzenlemeyi yorumlayan S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak, sektörün iştahının kaçacağını söyledi.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA YARAR

Mevcut düzenlemenin otomotiv sektörünü temsil eden kuruluşlar ile daha fazla istişare edilmesi gerektiğinin altını çizen Albayrak, “Bu şekilde bir düzenlemeyi bir inşaat sektöründe ya da tekstil sektöründe görmemiz sizce mümkün olabilir miydi? Sektörün ‘0 km’ iştahını bu kadar yüksek oranda zamların kaçıracağına şüphe yok, bu da ikinci el piyasasına talebin daha da kaymasına yol açacaktır. S&S Motors gibi işi kurumsal yapan firmalar için bir fırsat olduğunu düşünüyorum, ancak ikinci el sektöründe S&S Motors gibi firmaların azınlıkta olması, satışlarda vergi kaybının daha artmasına yol açmakta” şeklinde konuştu.

REKLAM

EMİSYONA GÖRE ZAM BEKLENİYORDU

Otomotiv sektörü olarak MTV’yi emisyona göre düzenleneceğini düşündüklerini belirten Ferhat Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Son düzenlemede gene güncel olmayan bir yaklaşım güdülmüş. Araçların değerlerine, yılına ya da motor hacmine göre değil, çevreyi kirletme faktörüne göre MTV’ler, yeni basit anlamıyla yıllık kullanım vergisinin düzenlenmesi çok daha adil olacaktı. Çünkü güncel teknoloji ile üretilen araçların zaten emisyonları düşük çıkıyor, Türkiye’de üretilen/satılan araçların yüzde 96’sı 1.6 litre altı olduğundan emisyonları en düşük seviyede, böylece olası emisyona dayalı bir düzenlemede en alt kategoride kalırdı. 2000 model bir spor otomobilin mevcut düzenleme ile vergisi en düşük dilimlerden birinde kalırken, 2017 model 1.6 litre bir Hatchback’ın vergisi neredeyse bu spor otomobil ile aynı kalıyor. Hangisinin çevreyi daha çok kirlettiğini tartışmamıza gerek yok. Avrupa ve Amerika’da bu düzenlemeler yıllardır yer alıyor. Tek tesellimiz hala elektrik motorlu otomobillerden MTV alınmaması, ancak mevcut düzenleme ile hibrit araçlar da cezalandırılmış oluyor.”

REKLAM
  • Galerici de isyan etti
  • Kayseri’de galericilik yapan Ahmet Yurtlu, yapılan zam ile vatandaşların otomobil alırken çekineceğini ifade etti. Yurtlu, zammın vicdanlara sığmadığını kaydetti. Zammın sadece hususi otomobillere getirildiğini belirten Ahmet Yurtlu, “Gelen zammın çok fahiş bir zam olduğunun altını çizmek istiyoruz. Beklenilen rakamların çok üzerinde bir rakamdır. Otomotiv sektöründe yapılan bu zam vicdanlara sığmadı. Alınan kararların öncelikle kamuoyu vicdanında bir karşılığı olması gerekiyor” diye konuştu.
Vagner Love: Flamengo'ya dönmek istiyordum
Spor

Vagner Love: Flamengo'ya dönmek istiyordum

Beşiktaş'ın Aytemiz Alanyaspor'dan kadrosuna kattığı Brezilyalı futbolcu Vagner Love, ülkesinin basınına verdiği röportajda ilginç ifadeler kullandı.
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.
Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi
Hayat

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...