EkonomiVergiye baktık C sedan aldık

Vergiye baktık C sedan aldık

Türkiye’de otomotiv pazarı vergiye göre şekillendi. İlk 7 ayda otomobil pazarının %84,1’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentleri oluşturdu. En yüksek satışa 193 bin adetle C segmenti ulaştı. Kasada ise sedanlar %49,5 ile ipi göğüsledi.

Şuayip Alabay Yeni Şafak
​Vergiye baktık C sedan aldık
​Vergiye baktık C sedan aldık

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2017 yılı yedi aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,79 azalarak 483 bin 455 adet olarak gerçekleşti. 2016 yılı yedi aylık dönemde 497.350 adet toplam pazar gerçekleşmişti. Otomobil satışları, 2017 yılı yedi aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 4,1 oranında azalarak 368 bin 308 adet oldu. Geçen yıl aynı dönemde 384 bin 48 adet satış yaşanmıştı. Hafif ticari araç pazarı, 2017 yılı Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,63 artarak 115 bin 147 adet oldu. 2016 yılı aynı dönemde 113 bin 302 adet satış gerçekleşmişti.

TEMMUZ’DA SATIŞLAR %40 ARTTI

Temmuz ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 82 bin 297 adet olarak gerçekleşti. 58 bin 533 adet olan 2016 yılı Temmuz ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 40,6 oranında arttı. 2017 yılı Temmuz ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,91 arttı ve 62 bin 384 adet oldu. Geçen sene 45 bin 566 adet satış gerçekleşmişti. Hafif ticari araç pazarı 2016 yılının Temmuz ayına göre yüzde 53,57 arttı ve 19 bin 913 adet olarak gerçekleşti. Geçen sene 12 bin 967 adet satış yaşanmıştı.

DİZEL GERİLEDİ, OTOMATİK YÜKSELDİ

Geçtiğimiz ay 1600cc altındaki otomobil satışlarında yüzde 4,4 azalış, 1600- 2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 0,2 azalış ve 2000cc üstü otomobillerde yüzde 47,6 azalış izlendi. Yine geçen ay 33 adet elektrikli ve 2 bin 11 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti. 2017 yılı Temmuz sonunda otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek paya yüzde 42,0 oranıyla 100-120 gr/km arasındaki otomobiller 154 bin 741 adet ile sahip oldu. Dizel otomobil satışlarının payı yüzde 61,5’e geriledi ve otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 58,0’e yükseldi.

VERGİLERİN AĞIRLIĞI SÜRÜYOR

İlk 7 aylık otomobil pazarı segmentinin yüzde 84,1’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adetine yüzde 52,5 pay alan C segmenti 193 bin 314 adetle ulaştı. Kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi yine sedan otomobiller oldu. Sedan yüzde 49,5 pay ile 182 bin 421 adet oldu. Hafif ticari araç yüzde 70,3'ü Van oldu. 9 bin 922 adet de Pick-up satıldı.

100 milyonluk pazar var

IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türk otomotiv ihracatı için son derece önemli yer tutan Avrupa için büyüme hızının 2017’de yüzde 1,9 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. LMC Automotive, 2017 2. çeyrek itibarıyla beklentileri ve 2018 yılı dünya otomotiv pazarı tahminlerini yayımladı. Buna göre dünya toplam otomotiv pazarı bir önceki yıla oranla yüzde 2,5 artışla, 98 milyon 750 bin adet seviyesinde bekleniyor. 2018 yılında dünya otomotiv pazarının 2017 yılına göre yüzde 1,4 artışla 100 milyon 84 bin adet seviyesine ulaşması tahmin ediliyor. 2017 yılı dünya toplam otomotiv üretimi bir önceki yıla oranla yüzde 2,2 artışla 98 milyon 474 bin adet düzeyinde bekleniyor. 2018 yılında dünya otomotiv üretiminin 2017 yılına göre yüzde 1,6 artışla yaklaşık 100 milyona ulaşması tahmin ediliyor. Türkiye’deki büyüme oranının 2016 Ekim ayında açıklanan revize Orta Vadeli Programa göre, 2017 yılında yüzde 4,4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 2017 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 875 bin - 925 bin adet aralığında olması tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.