Ekonomi Yatırımcıyı faize ezdirmeyiz

Yatırımcıyı faize ezdirmeyiz: Faiz kararı açıklandı mı?

Yatırımcıyı faize ezdirmeyiz

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli faiz mesajları verdi. Yüksek faizle yatırım yapılamayacağını kaydeden Erdoğan, “Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Siz bu işin içindesiniz. İstihdam üretebilir miyiz? Mümkün değil. Üretim yapabilir miyiz? O da mümkün değil. Öyleyse, yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor” dedi.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan

TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni ekonomik adımlara ilişkin önemli mesajlar verdi:

  • Ekonominin kalbinde faaliyet gösteren oda ve borsa temsilcilerinin iş dünyasının nabzını en güzel şekilde yansıttıklarına inanıyorum. Özellikle yüksek faiz sebebiyle üretimin, ticaretin, ihracatın, istihdamın temsilcileri olan sizler sahada yaşananların tercümanı olarak karar vericilere yol gösteriyor, ışık tutuyorsunuz. Zira yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz?

Merkez’in karar günü
EKONOMİ
Merkez’in karar günü

İSTİŞAREYE ÖNEM VERİYORUZ

Sizler bu işin içindesiniz. İstihdam üretebilir miyiz? Mümkün değil. Peki üretim yapabilir miyiz? O da mümkün değil. Peki ihracata yönelik ciddi adımlar atabilir miyiz? O da mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım ve yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bunun için ekonomiyle ilgili her konuda iş dünyamızla ve onların temsilcileri olan sizlerle istişare etmeye özel önem veriyoruz.

Faiz düştükçe büyüme artıyor
EKONOMİ
Faiz düştükçe büyüme artıyor

ORTAK AKILDAN FAYDALANIYORUZ

  • Aldığımız tüm kararlarda, attığımız tüm adımlarda sizlerle birlikte oluşturduğumuz ortak akıldan faydalanıyoruz. Sektörlerimizin ve şehirlerimizin sorunlarını, taleplerini, beklentilerini sizlerle birlikte konuşuyor, tartışıyor ve birlikte çözüm yolları geliştiriyoruz. Ben birçok sanayici, birçok iş adamlarımızla oturup konuştuğumuzda hepsi nasıl battığını, nasıl bittiğini anlatırken hep bana şunu söylerlerdi, neydi o?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'faiz' açıklaması: Yatırımcımızı yüksek faize ezdirmememiz gerekiyor
OYNAT 00:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'faiz' açıklaması: Yatırımcımızı yüksek faize ezdirmememiz gerekiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuşma yaptı. Erdoğan, 'Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? İstihdam yapabilir miyiz? Üretim yapabilir miyiz? Mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım. Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bunun için sizlerle istişareye önem veriyoruz.' ifadelerini kullandı.

ENGELLERİ BİRER BİRER AŞACAĞIZ

‘Beni faiz batırdı, beni faiz bitirdi, şu kadar faiz ödedim, şu kadar faiz ödüyorum’ bunu söyleyen insanlara zulmetmek var mıdır. İnşallah biz bunları da tersine çevireceğiz, bundan sonra da sizlerin azmi, çalışkanlığı, dirayeti ve kabiliyetiyle önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz.

ÖNÜMÜZDE YENİ BİR DÖNEM VAR

  • Salgından olumsuz etkilenen onlarca sektörde vergi ve primleri 6 ay erteledik, birikmiş kamu alacaklarına uzun vadeli yapılandırma getirdik. Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. Artık çok daha güçlü bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor. El birliğiyle bu sıkıntılı dönemi de tıpkı öncekiler gibi geride bırakıp inşallah büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacağız.

Üretimin düşmanı yüksek faiz
EKONOMİ
Üretimin düşmanı yüksek faiz

TÜRKİYE’Yİ KALKINDIRIP GÜÇLENDİRDİK

Türkiye olarak reformlar ve başarılarla dolu sürdürülebilir büyümeyi politikalarımızın merkezine alarak 18 yılı geride bıraktık. Topyekün kalkınma anlayışıyla 81 vilayetin tamamında her haneye ve insana dokunan hizmetler gerçekleştirdik. Piyasa ekonomisi anlayışıyla, rekabeti esas alan şeffaf ve öngörülebilir politikalarla Türkiye’yi kalkındırıp güçlendirdik. Bugün yaptığımız gibi her kesimle istişare halinde olmaya özel ehemmiyet verdik.

Gündem Merkez Bankası: Piyasaların beklentisi faizlerin artırılmaması
EKONOMİ
Gündem Merkez Bankası: Piyasaların beklentisi faizlerin artırılmaması

Yılı pozitif büyümeyle bitireceğiz

  • Erdoğan, sanayi ve ticaret sektöründeki adımlarla hizmet sektörleri toplamında ciro endeksinin eylül ayında yıllık yüzde 26,2 arttığını belirtti. Bütün bunlarla beraber salgının yol açtığı ve halen devam eden kimi zorluklara rağmen yılı da pozitif büyümeyle bitireceklerine inandığını ifade eden Erdoğan, “Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı birlikte sağlayacağız. Bunun için enflasyonla mücadele de en önemli önceliğimizdir. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Mali disiplini koruyarak, kamu finansman kalitesini artırarak, yapısal ve mikro reformları hayata geçirerek, değişim çizgimizden sapmayarak büyüme ve istihdam odaklı bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Merkez Bankası'ndan kredi kartı faiz oranlarına düzenleme: Resmi Gazete'de yayımlandı
EKONOMİ
Merkez Bankası'ndan kredi kartı faiz oranlarına düzenleme: Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye şahlanış dönemine giriyor

Önlerindeki sorunları, piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde çözeceklerini vurgulayan Erdoğan, “Salgının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıların elbette farkındayız. Devlet olarak elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanarak bu sıkıntıları azaltmanın gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki yıl tüm bu zorlukları geride bırakmış olarak bugünleri acı bir tebessümle yad edeceğiz. Sorumluluğumuzun ağır olduğunu biliyoruz ama milletimize olan güvenimiz, enerjimiz, şevkimiz, azmimiz daha da büyüktür. Ülkemizi bugünkü bölgesel ve küresel liderlik seviyesine sizlerle birlikte getirdik. İnşallah yaşadığımız sıkıntıları yine sizlerle birlikte aşacak, hep birlikte büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacağız” dedi.

  • Yeni bir döneme girildiğini belirten Erdoğan, “Yatırımcılarımızın önünü açmak için gerçekleştirdiğimiz reformlarla ülkemizi iş yapma kolaylığı endeksinde 27 basamak birden yükselterek 190 ülke arasında 33’üncü sıraya yerleştirdik. Şimdi ise salgının ortaya çıkardığı değişim süreciyle dünya ile birlikte Türkiye de yeni bir döneme giriyor. Ülkemiz yatırımın, üretimin ve ticaretin yükselen merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, araç değiştirmenin gerektiği bir dönemdeyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız” dedi. Bir süredir çalışmalarını sürdürdükleri hukuk ve ekonomi reformlarının bu yeni dönemin hazırlıkları olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en köklü demokrasi ve ekonomi reformlarını gerçekleştirmiş bir yönetim olarak, önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulan değişimleri hayata geçirmek de elbette bizim görevimizdir. Temelini attığımız, tabiri caizse kaba inşaatını tamamladığımız binamızı artık nihai hale getirecek atılımın eşiğindeyiz. İnşallah ülkemiz hazırlık devrini geride bırakıp artık şahlanış dönemine giriyor. Yerli ve uluslararası yatırımcılar için her anlamda en uygun şartları sağlamaya devam edeceğiz.”

Yeni fırsatları yakalamalıyız

Rıfat Hisarcıklıoğlu

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kovid-19 nedeniyle dünyanın yeni bir dönemin arifesinde olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Biz de bu yeni döneme her yönüyle hazır hale gelmeliyiz. Aşı çalışmalarından gelen olumlu haberler, 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanma döneminin başlayabileceğine işaret ediyor. Küresel değer zincirleri kısalacak, Türkiye’ye olan iş ve yatırım talebi artacaktır. Yurt dışı temaslarımızda bunu görüyor ve duyuyoruz. Bu fırsatları yakalamak üzere, şimdi harekete geçmemiz ve hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

  • Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği demeçlerle olumlu bir ortam oluştuğuna dikkati çekerek, “Fiyatların ve kurların devamlı arttığı bir ortam, iş yapma iştahını azaltmakta, üretim ve yatırım kararlarını olumsuz etkilemektedir. Mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi, kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulması ve istişarenin güçlendirilmesi çok faydalı olacaktır” diye konuştu.
Abone Ol Google News
Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy
Ekonomi

Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Türkiye ile Irak arasında Habur Sınır Kapısı’na ek ikinci gümrük kapısının açılması için girişimler artıyor. Ovaköy Sınır Kapısı, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’yı da Bağdat üzerinden Basra Körfezi’ne bağlayacak. Tarihi projenin ikinci aşamasında kara ve demir yolu projesi var. Ovaköy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Başbakanı Kazımi ile Ankara’daki görüşmesinde de gündeme geldi. Projeyle, Türkiye-Irak ticaretinin yeniden 20 milyar doları aşması hedefleniyor. Kapı; Kuveyt, Katar, BAE ve diğer Körfez ülkelerine ticari katkı sağlayacak. DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Türkiye’nin bu projeyi hayata geçirmek için yıllardır yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.
Kısa sürede açmak istiyoruz
Dünya

Kısa sürede açmak istiyoruz

Yeni Şafak’a konuşan Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar, Ovaköy Sınır Kapısı’nı en yakın zamanda açmayı istediklerini söyledi. Bandar, “Türkiye’ye geçişlerin kolay olması bizim diğer ülkelerle bağlantımızı da sağlıyor. Uzun bir süredir çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki ay sonuçlarını alacağız” dedi.
Türk ihracatçısı rekora doymadı
Ekonomi

Türk ihracatçısı rekora doymadı

Kovid-19 salgını ile zor günler geçiren küresel ekonomiye rağmen Türkiye’de çarklar dönmeye devam ediyor. Şubat’ta ihracat 16 milyar 12 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihin en yüksek şubat ayı rekoru kırıldı. Türkiye’nin son 3 ayda üst üste ihracat rekoru kırdığına dikkat çeken Ticaret Bakanı Pekcan, “Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla, elimiz çok daha güçlenecek ve ihracatımıza katkı sağlayacak” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.