Ekonomi Yeni hedef harcayan turist

Yeni hedef harcayan turist

Türkiye'nin bu sene rekor seviyede turist ağırladığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yeni hedeflerinin nitelikli turist olduğunu söyledi. Ersoy, "Artık hedefimiz sayıları yakalamak değil. Her gelen turistin konaklama dışı harcamalarının artması için çalışma içerisindeyiz" diye konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’de bu sene rekor seviyede turist ağırlanacağını belirterek, “Ancak artık hedefimiz sayıları yakalamak değil, daha nitelikli turiste yöneliyoruz. Her gelen turistin konaklama dışı harcamalarının artması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

AVRUPA'NIN BAKIŞINDA YUMUŞAMA VAR

"Türkiye Festivali"nin açılışını gerçekleştirmek üzere geldiği Rusya'nın başkenti Moskova'da konuşan Ersoy, Avrupa’da birçok ülkede Türkiye’ye yönelik politik bakışta yumuşama yaşandığını vurguladı. Ersoy, “Onlar da bazı gerçekleri görmeye başladılar. Bu da zaten turist trafiğine yansıyor. Avrupa’dan da çok ciddi artışlar var. Şu andaki uçak planlamaları doğrultusunda, önümüzdeki sene de çok umutlu gözüküyor" diye konuştu.

RUS TURİSTTE YÜZDE 40 ARTIŞ

Türkiye’yi bu yıl ziyaret eden Rus turist sayısında ilk 6 ayda son derece iyi bir artışın yaşandığına işaret eden Ersoy, şunları kaydetti: “Yılın ilk yarısında yüzde 40’lık bir artış var. Bu gidişatın böyle devam etmesini bekliyoruz. Sezon sonuna kadar böyle devam ederse 6 milyon rakamını yakalayacakmışız gibi görünüyor. Türkiye’ye yönelik turistik ziyaretlerin önemli bir ivme yakalandı. Türkiye’de bu sene rekor seviyede turist sayısını yakalayacağız. Ancak artık hedefimiz sayıları yakalamak değil, daha nitelikli turiste yöneliyoruz. Her gelen turistin konaklama dışı harcamalarının artması için çalışma içerisindeyiz. Gidişatı iyi görüyoruz.”

  • İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, gelecek yıl Türkiye ve Rusya arasında düzenlenecek Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’na ilişki hazırlıklara da değinerek, “Çok daha etkin aktivitelerle başlayacağız. Ciddi konsantre oluyoruz. 2019’da Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğimizin hem kültürel hem siyasi hem de halklar arasında fazlasıyla artacağını düşünüyorum” dedi. Booking.com’a ilişkin sürecin çözümü için ise şirketin atması gereken adımlar olduğunu anlatan Ersoy, “Sorunun temelinde Booking.com’un kendisi yatıyor çünkü kendisi ısrarla ‘Ben Türkiye’de vergi ödemeyeceğim’ diyor. Booking.com’un bakış açısını değiştirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.