Gündem Buram buram ekmek kokuyor

Kocaeli’nde köy fırınları buram buram ekmek kokuyor

Buram buram ekmek kokuyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin köylerde yaptırdığı fırınlar, köylüler arasındaki paylaşımı artırıyor. Fırınlar buram buram pide ve ekmek kokuyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
 Büyükşehir Belediyesi, köylere şehirde bulunan tüm imkanları getirdi.
Büyükşehir Belediyesi, köylere şehirde bulunan tüm imkanları getirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Şehirde ne varsa köylerde de o olacak” talimatıyla işe koyulan Büyükşehir Belediyesi, köylere şehirde bulunan tüm imkanları getirdi. Köylüler arasındaki bağı daha da güçlendirmek, paylaşımı artırmak ve bir geleneğin yaşatılması için geçmişten bugüne gelen köy fırınlarını daha modern yapılarda inşa ettirdi. 2009 yılından bugüne Kocaeli’nin köylerine toplamda 473 köy fırını yapıldı. Köy fırınlarında özel günlerde, bayramlarda düğünlerde ekmekler, pideler, börekler pişiriliyor.

KÖYLERE 473 ADET FIRIN YAPILDI

Köylülerin haftanın belli günlerinde bir araya gelerek yöresel damak tatlarını yaşattığı fırınlar, lezzet durakları haline geldi. Özel gün ve bayramlarda köylerdeki kadınların toplanarak ortaklaşa yaktığı fırınlar, bir geleneğin sürdürülebilirliğini sağladı. Köy fırınları bayramlarda, düğünlerde ve cenazelerdeki geniş katılımlı yemeklerde köylünün imdadına yetişiyor. Tek seferde onlarca tepsi ekmek pişirilebilen bu fırınlar, kadınların işini de kolaylaştırıyor. Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün öncülüğünde 2009 yılından bugüne Kocaeli’nin köylerine toplamda 473 köy fırını yapıldı.

KOMŞU İLE BİRLİKTE

Kocaeli’ndeki değerlere sahip çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu lezzet duraklarının sayısını her geçen gün artırıyor. Kandıra’nın Çalköy Mahallesi’nde vatandaşlar belli günlerde bir araya geliyor. Köy meydanındaki fırında pide, börek ve köy ekmeği yapan mahalle halkı fırının çok güzel bir hizmet olduğunu belirtiyor.

Doktor da açığa alındı
GÜNDEM
Doktor da açığa alındı

Gelecek Afrika’da
EKONOMİ
Gelecek Afrika’da

Suriye'ye duble yol
DÜNYA
Suriye'ye duble yol

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.