Gündem Elektrikte kademeli fatura uygulaması İlk kademe sınırı 250 kilovat olsun

Elektrikte kademeli fatura uygulaması: İlk kademe sınırı 250 kilovat olsun

Gümüşhane’de yaşayan yaklaşık 2 bin vatandaş, Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği öncülüğünde başlatılan imza kampanyası ile elektrik faturalarında yapılmasını istedikleri düzenlemeye ilişkin taleplerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ya gönderdi.

Abone Ol Google News
Yusuf Özdemir Yeni Şafak
​Elektrikte kademeli fatura uygulaması: İlk kademe sınırı 250 kilovat olsun
Gümüşhane'de vatandaşlar elektrik konusundaki talepleri için imza kampanyası başlattı.

Gümüşhane’de yaşayan yaklaşık 2 bin vatandaş, Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği öncülüğünde başlatılan imza kampanyası ile elektrik faturalarında yapılmasını istedikleri düzenlemeye ilişkin taleplerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ya gönderdi.

EPDK’ya gönderilen 2 bin imzalı dilekçede vatandaşlar, konutlar için uygulanan 210 KW sınırın yükseltilmesini ve elektrik faturalarından alınan KDV oranının düşürülmesini talep etti.

%1 KDV TALEBİ

Vatandaşlar tarafından EPDK’ya gönderilen dilekçede, öncelikli olarak tüketim sınırının yükseltilmesi istendi. 210 KW’lık sınırın, günlük tüketim alışkanlıkları dikkate alındığında dört kişilik bir hanenin ortalama aylık elektrik tüketimini karşılamadığının belirtildiği dilekçede, konutlar için uygulanan tüketim sınırının 250 KW’ya çıkarılması gerektiği önerildi.

Elektrik faturalarında yapılacak olan düzenlemeye ilişkin vatandaşlar tarafından EPDK’ya sunulan bir diğer öneri ise faturalara uygulanan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi yönünde oldu. Bunun yanında yine faturalarda bulunan enerji fonunun da kaldırılması gerektiği belirtildi.

Elektrikte kademeli fatura dönemi: Üst limit olacak
EKONOMİ
Elektrikte kademeli fatura dönemi: Üst limit olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Elektrik faturalarında yeni düzenleme yolda
FOTOĞRAF 21
Title
Yeni yılla birlikte elektrik tarifelerinde düzenlemeye gidilmişti.
Title
Vatandaşlar, tarife sonrası gelen faturalardan rahatsızlığını dile getirince; hükümet, yükün vatandaş lehine hafifletilmesi konusunda çalışmalara başlamıştı.
Title
Geçtiğimiz ayın son gününde gerçekleşen kabine toplantısı sonrası ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturalarına yeni yılla birlikte yapılan düzenlemenin revize edildiğini duyurmuştu.
Title
O gün yaptığı açıklamada, İlk kademe tüketim sınırının 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldığını belirten Erdoğan, \"Şubat ayında gelecek fatura yeni düzenlemeye göre gelecek.\" demişti.
Title
BAE dönüşü sıcağı sıcağına bugünkü kabine toplantısına da başkanlık eden Erdoğan, yeni bir düzenleme daha yapılacağını açıkladı.
Title
ELEKTRİK FATURALARINA YENİ DÜZENLEME YOLDA<br><br>Erdoğan yeni düzenlemelerin hayata geçeceğini vurgulayarak, \"Konutlarda aylık 200 kilovat üzerinden bakıldığında Türkiye 34 ülke arasında en uygun fiyatla elektrik veren üçüncü ülke konumundadır. Gelen faturalar elbette yüksek. Öncelikle 210 kilovat saate kadarki düşük tarife rakamları, ilgili kurumlar tarafından vatandaşlarımız tarafından yeniden değerlendirilecek.\" diye konuştu
Title
Erdoğan'ın faturalara ilişkin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Title
\"Türkiye bugün enerji konusunda yokluğu değil fiyatı tartışıyorsa 32 bin megavattan 100 bin megavat seviyesine çıkarttığımız kurulu enerjilere borçludur.
Title
\"298 olan santral sayısını 1808'e yükselttik. Toplam elektrik üretimimizi 4 kat artırdık. Son dönemde enerji fiyatları elbette yükselmiştir. Oldukça yükselmiştir. Sadece bize ait değil, bize mahsus değil. Kömür fiyatları 5 kat, petrol fiyatları 10 kat artmıştır. Bu fiyat artışları günlük hayata yansımıştır.
Title
Konutlarda aylık 200 kilovat üzerinden bakıldığında Türkiye 34. ülke arasında en uygun fiyatla elektrik veren üçüncü ülke.\"<br>
Title
Ükemizdeki 200 kilovat 18 euro iken bu rakam Norveç'te 35 euro Fransa'da 45 euro Hollanda da 60 euro Belçika'da 92 Almanya'da 100 euro'dur. Asgari ücretle mukayese edildiğinde yüzde 5.5'luk oran çıkıyor. Almanya'da yüzde 6.2 Çekya'da yüzde 10 Romanya'da yüzde 15 ile karşılaşıyoruz.
Title
Doğal gazda da 100 mt3 lük tüketime bu rakam Macaristan'da 30 euro.,Yunanistan'da 100 euro, İtalya'da 156 euro... Ülkemiz asgari ücrette yüzde 5.6 ile yine ilk sıralarda yer almaktadır.
Title
\"Gelen faturalar elbette yüksek. Türkiye en uygun tarifeli elektrik ve doğal gaz veren ülkelerin başında gelmektedir. 165 milyar liralık sübvansiyon yaptık. Yılbaşı itibarıyla tarifelerdeki düzenlemeye rağmen, haneleri desteklemeye devam ediyoruz.
Title
Geçtiğimiz kabine 150 olan kilovatı, 210'a yükseltmiştik. Yapılan analizler ocak ayı itibarıyla yüzde 64'ünün düşük tarifeden yararlandığını kalanın ise üst tarifeden ödediği belirlendi.
Title
Öncelikle 210 kilovat saate kadarki düşük tarife rakamları ilgili kurumlar tarafından vatandaşlarımız tarafından yeniden değerlendirilecek.
Title
Küçük esnaf için de benzer kademelendirme yapılacak. Dernekler, vakıflar, cemevleri dahil konut statüsüne düşürülecek.
Title
Daha önce sözünü verdiğimiz doğal gaz tüketim desteği hazırlıkları da tamamlandı.
Title
Kriterlere uyan 4 milyon hane için iki defa ödenmek için 450 ila 1150 liralık destek sağlayacağız. <br>
Title
Kronik hastaların bulunduğu haneler için bu rakamlara ilave yapılacaktır.
Title
81 ilimizin tamamında başvurular cuma günü başlayacak.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Elektrik faturalarında yeni düzenleme yolda
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, elektrik faturalarında yapılacak yeni düzenlemeye ilişkin detayları duyurdu. Erdoğan yeni düzenlemelerin hayata geçeceğini vurgulayarak, "Konutlarda aylık 200 kilovat üzerinden bakıldığında Türkiye 34 ülke arasında en uygun fiyatla elektrik veren üçüncü ülke konumundadır. Gelen faturalar elbette yüksek. Öncelikle 210 kilovat saate kadarki düşük tarife rakamları, ilgili kurumlar tarafından vatandaşlarımız tarafından yeniden değerlendirilecek." diye konuştu. Erdoğan ayrıca, ihtiyaç sahipleri için sağlanacak enerji desteği başvurularının bu hafta başlayacağını belirtti. Peki yeni düzenlemeyle elektrik faturaları düşecek mi? Elektrik faturalarında indirim olacak mı? İşte detaylar...


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.