GündemEn doğrusu yenisafakcomda

yenisafak.com doğru ve güvenilir haberin adresi seçildi

En doğrusu yenisafak.com’da

Yenisafak.com, dogrula.org’un 23 kuruluş ve 1150 haber üzerinden yaptığı araştırmada kullanıcıya haberi en doğru veren yayın organı seçildi. Yeni Şafak’ın internet sitesi en yakın rakibine 2 kat fark attı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Basın yayın kuruluşlarının 2017 Clickbait puanlama sonuçları açıklandı.
Basın yayın kuruluşlarının 2017 Clickbait puanlama sonuçları açıklandı.

En doğru habercilik yapan yayın kuruluşu yenisafak.com oldu. 23 haber kuruluşunun incelendiği araştırmada sitemiz, uzak farkla birinciliği elde etti. Basın yayın kuruluşlarının 2017 Clickbait puanlama sonuçları açıklandı. Dogrula.org’un 23 kuruluş ve 1150 haber üzerinden araştırmada yenisafak.com, kullanıcıya haberi en doğru veren yayın organı seçildi. Ayrıca, 60 haberle en yakın rakibinden 2 kat daha iyi sonuç elde etti.

İLK BİLGİ KAYNAĞIMIZ

Gelişen teknoloji ile birlikte bilgiye anlık olarak internete bağlanan her yerden ulaşmak mümkün. İnternet siteleri, merak edilen ve takip edilen konularda ilk bilgi kaynağımız oldu. Gündemi ve dünyada olup biteni öğrenmek için milyonlarca kullanıcı haber sitelerini takip ediyor. Bu kapsamda bazı internet siteleri de bilgi ihtiyacını gidermek isteyen kullanıcıları, yanıltıcı başlıklar ve anonslarla internet sitelerine yönlendirilmesini sağladı.

REKLAM

EN GÜVENİLİR PORTAL

Dogrula.org tarafından yayınlanan Basın Yayın Kuruluşları 2017 Clickbait Raporu’nda 23 kuruluş incelendi. Toplamda 1150 habere tek tek bakılarak sonuçlar oluşturuldu. Türkiye’de ve dünyada ilk kez yapılan Clickbait raporunda yenisafak.com kullanıcıya haberi en doğru veren yayın organı oldu. Yenisafak.com yalnızca 60 haberle, 23 kuruluş ve 1150 haberin incelendiği araştırmada en yakın rakibinden 2 kat daha iyi bir sonuç elde ederek en güvenilir haber portalı seçildi.

CLİCKBAİT NEDİR?

Clickbait, bir haberi okuyucuları istenilen sayfaya yönlendirmek için farklılaştırılmış, anlaşılabilir olmayan, dikkat çekici başlık veya görsellerle oluşturup sunmak olarak biliniyor. Kelime anlamı olarak ‘tık yemi’ ya da ‘tık tuzağı’ olarak da biliniyor. Clickbait, haberlerin kalitesini düşüren, anlaşılabilir ve etik olmayan yöntemlerle yapılan ilgi çekmeye odaklı bir yöntem. Örneğin; “Yeni hali görenleri şaşırttı!”, “Gözlerinize inanamayacaksınız”, “Flaş Flaş!” gibi başlıklarla ve anlaşılabilir olmayan, bulanık, dikkat çekici ya da alakasız görsellerle yapılır.

REKLAM

NEDEN YAPILIR?

Clickbait’in asıl amacı, bir haberin tıklanması ve okunması için okuyucuyu ikna etmek. Okuyucular kandırılmış olma hissine kapılarak bir daha Clickbait haber yapan yayın kuruluşlarının sosyal medya hesaplarını takipten vazgeçebiliyor. Bu durum basın yayın kuruluşlarına duyulan güveni de sarsıyor.

Şehadete böyle yürüdü
Gündem

Şehadete böyle yürüdü

Cuntacı general Semih Terzi’yi vurarak 15 Temmuz darbesinin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir’in şehadete yürüdüğü anlar ortaya çıktı. Görüntülerde şehit Halisdemir, FETÖ’cü generali vurma emrini aldığı telefon görüşmesinden sonra bina dışına çıkıyor, ardından da Terzi, sedye üzerinde içeri getiriliyor.
Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı
Dünya

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı

Irak, DEAŞ sonrası askeri gücünü artırmak için Rusya'dan sipariş ettiği 73 T90s tankından 36'sının teslim aldı.
Tüneldeacı son
Gündem

Tünelde acı son

Tokat’ta define aramak için 30 metrelik tünele giren 4 kişi, içerideki suyu tahliye ederken çıkan gazdan zehirlendi. Zekai Ak tünelden çıkmayı başarırken Halis Kaya ile Olcay Kaya hayatını kaybetti. Fatih Danışık ise hastaneye kaldırıldı.
Diriliş Ertuğrul'un rakibi dünyada altıncı oldu
Hayat

Diriliş Ertuğrul'un rakibi dünyada altıncı oldu

Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte yayınlanan, en yakın rakibi olarak görülen Sen Anlat Karadeniz, 'dünya genelinde en çok tweet atılan dizi listesinde' tek Türk dizisi olarak büyük bir başarı elde etti. Sen Anlat Karadeniz, listede ilk 10'a girerek altıncı sırada yer aldı.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.